profesori limba romana-ajutor

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

profesori limba romana-ajutor

Mesajde paulajosan » 23 Oct 2006, 15:50

Sunt in al doilea an de invatamant, predau limba romana. Astazi a venit directorul la mine la 2 ore in asistenta. Am avut prima ora la clasa a 8-a. Mi-a atras atentia ca nu am inceput cu imnul de stat sau cu o rugaciune. Dar sa trecem peste astea. S-a uitat peste planificari si mi-a facut cateva observatii:
sa trec la toate lectile data in planificare si nu saptamana, apoi mi-a cerut sa imi fac planificare separat pentru literatura si pentru gramatica. Sa imi planific cand fac literatura si cand gramatica. De exemplu: 2 zile literatura, 2 gramatica. Eu nu aveam asa. Eu aveam o singura planificare, faceam cate ore erau planificate la o lectie de literatura, apoi cate ore aveam la gramatica.
Va rog mult ajutati-ma cu niste sfaturi. E bine cum am eu planificarea sau trebuie sa le refac asa cum zice directorul? Voi cum aveti?
paulajosan
 
Mesaje: 24
Membru din: 06 Sep 2006, 19:31

Mesajde mirelar » 26 Oct 2006, 22:45

Nu prea va are la inima , cred.
1. nu e obligatoriu sa se intoneze imnul de stat sau rugaciune;
2.predarea la limba romana se face integrat( cel putin la noi in scoala) adica nu exista ore separata de gramatica si separat de literatura. Caiete separate se poae , dar si asta nu prea suna a predare integrata;
3. data pe zile poate fi o optiune "sanatoasa", dar mai ales utila , mai ales in primii ani de scoala.
Informati-va si nu va lasati intimidata. Dar informati-va!!!
Succes!!
mirelar
 
Mesaje: 176
Membru din: 29 Aug 2005, 15:33


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron