Proiectele Comenius-Socrates

Despre ce facem noi in scoala: proiecte, colaborari, activitati inedite

Proiectele Comenius-Socrates

Mesajde marinela » 01 Feb 2005, 22:55

Scoala noastra are in derulare un proiect Comenius 3, cu tema "Hands-on science", in care sunt implicate universitati,institute de cercetare si licee din zece tari. In cadrul acestei retele s-au propus mai multe proiecte Comenius 1. Noi am completat documente pentru trei proiecte cu teme diferite, doua pe teme de fizica. Cand am cerut avizul ISMB am aflat ca nu este voie sa se propuna doua proiecte de acelasi fel in aceeasi scoala :lol: si nu pot fi mai mult de doua scoli din Romania parteneri la acelasi proiect :oops: , si aceste scoli sa fie din localitati diferite. :cry:
Dupa ce am muncit zi si noapte pe timpul si banii mei, a trebuit sa renunt la doua din proiecte caci altfel erau anulate amandoua , asa cum a patit o scoala anul trecut. :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Este o rusine, sa se opreasca pe criterii arbitrare drumul catre Bruxelles, adica catre o evaluare corecta. Ar trebui sa trimitem sute de proiecte si sa aratam ca muncim si vrem sa ne integram cu adevarat in Europa.
Ce parere aveti?
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde iace » 04 Feb 2005, 10:26

Parerea mea este ca ai dreptate! Totusi, nu cunosc foarte bine regulamentele din acest domeniu si cine le stabileste... ISMB sau "ei", cei ce se ocupa de aceste proiecte Comenius?
marinela scrie:Cand am cerut avizul ISMB am aflat ca nu este voie sa se propuna doua proiecte de acelasi fel in aceeasi scoala si nu pot fi mai mult de doua scoli din Romania parteneri la acelasi proiect , si aceste scoli sa fie din localitati diferite.

Si liceul nostru va fi antrenat dar de anul viitor intr-un proiect C-S, atunci poate voi sti mai multe, deocamdata nu am participat la asa ceva. Oricum stiu ca este multa munca implicata si mult timp sacrificat pentru asemenea proiecte...
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

proiectele Socrates-Comenius

Mesajde aangelan » 04 Feb 2005, 12:31

Elaborez proiecte Comenius de doi ani, dar ma mai ocup si de initierea de relatii internationale intre scoala mea si altele, mai ales din Europa, in afara programului Socrates.
Ca sa nu mai munciti degeaba, luati la citit bine de tot regulamentele, ghidurile, apelurile anuale la propuneri si toate celelalte materiale (in EN si FR) ale Agentiei Nationale Socrates si veti gasi raspunsurile la aproape tot ce tine de subiect. Numai munca aceasta de informare o sa va stoarca de puteri, dar altfel nu se poate, va asigur din propria experienta. Multa lume abandoneaza sau elaboreaza proiecte si se "trezeste" cu refuzuri.
Aaa!: refuzuri pot apare si chiar daca esti documentat, elaborezi un proiect bun, deoarece in Romania se depun anual cca. 500 de proiecte Comenius, dar sunt admise sub 1/2 deoarece avem multe proiecte si bani putini. Spre deosebire de UE, unde situatia e inversa, iar proiectele, desi mediocre, chiar, obtin granturi!
Dar, nu disperati, mai sunt si altii - multi - elaboratori de proiecte care au deja la activ respingeri grandioase. Da, e frustrant: multa munca si cheltuieli pe care nimeni nu le vede, iar cand nici nu este acceptat proiectul vina este in intregime a celui ce-a elaborat aplicatia. Comentarii cu duiumul, dezamagiri pt. colegii pe care ai reusit sa-i cooptezi in echipa etc. A propos: in general colegii se lasa f. greu cooptati in echipele Comenius pt. ca, desi activitatile sunt din curriculumul respectiv, unele de educatie, consiliere, oriectare scolara si profesionala (dirigentii), este totusi un efort suplimentar fata de orele prozaice obisnuite. Dar, cand se obtine un succes cu o activitate de parteneriat sau se evidentiaza cei care s-au implicat, apar- de dupa colt- comentarii.
Da! E greu, dar cui ii place sa lucreze in echipe europene/internationale va merge, cu siguranta mai departe si va mai face proiecte. Sa stiti ca se pot face activitati si fara umbrela Socrates/Comenius/Grundtvig/LDV etc. si chiar f. frumoase cu parteneri europeni. Numai ca fara banii aceia, dar cautand surse de finantare sau autofinantare - alta munca grea despre care nu prea stie lumea... V-am incurajat? Sau dimpotriva ?! Mie, personal imi place activitatea asta si, daca nu obosesc prea repede sau nu se da responsabilitatea altei persoane (caz in care am s-o ajut cu ce-am acumulat), o voi continua cu pasiune.
aangelan
 
Mesaje: 23
Membru din: 19 Feb 2004, 13:47

pentru aangelan

Mesajde rodi_filimon » 13 Feb 2005, 19:09

As dori mai multe date despre cum se concepe un astfel de proiect,cum este finantat.Eu nu lucrez de mult timp in invatamant,insa imi place sa ma implic in tot felul de activitati.Mi-ar placea sa ma ocup si de asa ceva insa am vnevoie sa stiu mai multe.Am mai intrat pe pagina web a Agentiei Nationale Socrates ,dar trebuie sa recunosc ca ar fi mai eficienta parerea cuiva care s-a mai ocupat si stie cum se procedeaza pas cu pas.Va multumesc frumos!
rodi_filimon
 
Mesaje: 60
Membru din: 24 Oct 2004, 12:04

Mesajde marinela » 13 Feb 2005, 21:56

Eu pana acum am depus doua proiecte Comenius 1, unul Comenius 3 si unul Minerva. Toate au fost in urma unor contacte personale cu profesori din tari diferite.
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde rodi_filimon » 17 Feb 2005, 19:07

Va multumesc pentru ca mi-ati raspuns.Imi puteti recomanda si un site pe care as putea intra pentru a intalni persoane cu care as putea demara aceste proiecte?

Multumesc frumos :)
rodi_filimon
 
Mesaje: 60
Membru din: 24 Oct 2004, 12:04

Mesajde oana1964 » 19 Iun 2005, 11:29

noi am avut 3 proiecte Comenius 1 la care am lucrat intens, si degeaba, ca nici unul nu a fost aprobat. dar la sugestia directoarei noastre am mers la Agentie sa vad cum se face evaluarea. si am constatat ca nu noi gresisem, ci scolala coordonatoare care nu eram noi. pentru ca se evalueaza acea parte C care trebuie sa fie comuna tuturor colaboratorilor la un Proiect Comenius 1, si care este facuta, de regula, de coordonator. C-ul trebuie sa fie foarte amanuntit, ceea ce in Europa nu prea este cazul. stiti cat de superficiali sunt ei in raspunsuri.

colaboratori puteti gasi pe www.eun.org apoi click pe spatiul Comenius, apoi click pe forumul profesorilor. acolo faceti un anunt ca aveti nevoie de colaboratori. dar... majoritatea celor care raspund la anunturi sunt din Turcia... :? mie nu mi-a raspuns niciodata cineva din UE. un alt site pentru profesori unde puteti lua legatura cu scoli si licee din toata lumea (dar trebuie sa va faceti cont in engleza sau franceza) este www.epals.com

va urez mult succes! :)
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde anne_marie » 27 Noi 2005, 21:44

nu e destul sa postezi un anunt pe www.eun.org , trebuie sa cauti printre anunturile postate de ceilalti , sa raspunzi , sa le faci oferte de proiecte

iar www.epals.com e un site strict pt corespondenta scolara si e-twinning , nu aici se gasesc parteneri pt proiecte Comenius

Eu am un cont pe epals cu 27 de acsute minitorizate pt elevii mei , avem o ora de optional corespondenta scolara , elevii mei corespondeaza cu 3 grupe de elevi: Franta , Belgia , Olanda pe diferite teme (pe care eu le-am discutat in prealabil cu profesorii respectivi). Fiecare mail are o anuminta structura si corespondenta e 100% monitorizata .
anne_marie
 
Mesaje: 421
Membru din: 26 Noi 2005, 23:20
Localitate: Germania

Mesajde mirelar » 27 Noi 2005, 23:17

imi puteti da mai multe amanunte de e-pal si etwinning?
In ce masura se poate realiza cu elevi de ciclul primar/
care e rolul invatatorului?
multumesc!
mirelar
 
Mesaje: 176
Membru din: 29 Aug 2005, 15:33

Mesajde oana1964 » 27 Noi 2005, 23:35

eu pe epals am gasit profesori (si eleviii lor) cu care am initiat niste activitati de corespondenta prin posta normala dar mai ales prin e-mail. nu am facut activitati de chat pentru ca nu avem aceasta posibilitate. am ramas in legatura cu o parte dintre profesori si nu m-au refuzat cand le-am propus sa facem un proiect Comenius 1.

nu stiu ce intelege doamna anne_marie prin "strict". pe e-pals poti coresponda ce doresti cu profesorii respectivi (asta atunci cand sunt chiar profesori, :)) pentru ca am dat si peste elevi care se logasera drept profesori... :lol: :lol: ) . e drept, pentru proiectele Comenius nu ai ce face cu cei din alte continente.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde anne_marie » 27 Noi 2005, 23:37

oana1964 scrie:eu pe epals am gasit profesori (si eleviii lor) cu care am initiat niste activitati de corespondenta prin posta normala dar mai ales prin e-mail. nu am facut activitati de chat pentru ca nu avem aceasta posibilitate. am ramas in legatura cu o parte dintre profesori si nu m-au refuzat cand le-am propus sa facem un proiect Comenius 1.

nu stiu ce intelege doamna anne_marie prin "strict". pe e-pals poti coresponda ce doresti cu profesorii respectivi (asta atunci cand sunt chiar profesori, :)) pentru ca am dat si peste elevi care se logasera drept profesori... :lol: :lol: ) . e drept, pentru proiectele Comenius nu ai ce face cu cei din alte continente.


Poate nu m-am exprimat eu bine , dar asta e scopul primar al site-ului , e bine daca dumneavoastra ati gasit parteneri Comenius , eu il folosesc doar pt corespondenta
anne_marie
 
Mesaje: 421
Membru din: 26 Noi 2005, 23:20
Localitate: Germania

Mesajde anne_marie » 27 Noi 2005, 23:44

[quote="mirelar"]imi puteti da mai multe amanunte de e-pal si etwinning?
In ce masura se poate realiza cu elevi de ciclul primar/
care e rolul invatatorului?
multumesc![/quot

e-twining-ul e corespondenta

daca elevii dumeavoastra sunt destul de pregatitzi ca sa corespondeze sau nu , dumneavoastra stiti , e foarte posibil sa gasiti o scoala din Ro interesata pt ca eu cred ca ar fi prea greu pt ei sa corespondeze intr-o limba straina

sa va explic cum functioneaza

dumneavoastra creati un cont al dumneavoastra apoi aveti o seciune speciala unde doar la simpla introducere a listei cu numele copiilor se genereaza o casuta separata pt fiecare , la inceput cu o parola pt toate , dar , prima data cand elevii intra in casuta pot sa o schimbe....sa o personalizeze

apoi dumneavoastra cautatzi pe site scoli , exista diferite anunturi , le scrieti la profesorii coordonatori ce aveti in gand
si copiii vor primi mail-uri de la corespondenti
, aceste mail-uri vor ajunge inainte in casuta d-voastra spre a fi verificate , astfel incat elevii vor putea fi controloti , si , implicit , vor folosi un limbaj corespunzator...apoi , prin simpla apasare a butonului APPROVE ,a i primesc mail-ul

cand ei raspund , d-voastra va trebui sa verificati si sa aprobati iar mail-urile care pleaca..


daca aveti intrebari suplimentare va stau la dispiozitie
anne_marie
 
Mesaje: 421
Membru din: 26 Noi 2005, 23:20
Localitate: Germania

Mesajde oana1964 » 28 Noi 2005, 00:03

anne_marie, multumesc pentru informatiile date, nu stiam pana acum ca se pot face casute si pt. elevi pe epals.
eu am dat adresele de mail ale elevilor mei, care doresc sa corespondeze cu adolescenti straini, sau i-am ajutat pe cei care nu au conexiune internet cu adresa mea de yahoo. ei scriau scrisorile pe foi, eu le tastam si le trimiteam; apoi printam raspunsurile si le duceam la scoala. si asa, am ajuns sa fac cateva activitati foarte frumoase, ba chiar un omolog de-al meu m-a invitat in Brazilia la Sao Paolo.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde anne_marie » 28 Noi 2005, 00:08

trebuie sa incercati si pe epals , este extraordinar , aveti access la casutele elevilor , iar ei nu le pot folosi decat in scopul propus de d-voastra , nu se pot trimite mail-uri decat in interiorul retelei EPALS
anne_marie
 
Mesaje: 421
Membru din: 26 Noi 2005, 23:20
Localitate: Germania

Mesajde oana1964 » 28 Noi 2005, 00:13

ca nu se pot trimite mailuri decat pe epals, am observat... dar cred ca elevii mei nu ar fi incantati de ideea de a le controla casutele si implicit scrisorile.

dar... :) suntem cam offtopic.. :?
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Următorul

Înapoi la Activitati scolare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori