Magnet

Provocari pentru toate varstele

Mesajde anonim11 » 23 Oct 2006, 19:52

*ca fix la asta nu m-am gandit*- citat andreireketes.

Adevarul este ca nici eu nu m-am gandit. :)

Dar, eu sunt *Toma Necredinciosul*, pana nu fac experienta ca sa ma conving, nu spun ca este complet valabila. Nu prea am mare legatura cu fizica, vreau sa spun ca nu am aprofundat-o, imi place mai mult matematica. Imi aduc aminte de o experienta cu pilitura de fier(in facultate) si observam pe un magnet neregulat orientarea piliturii in spectrul magnetic. Parca nu era tocmai regulat pentru ca magnetul pe care il foloseam era spart, de aici am tras concluzia ca este posibil ca partea neutra sa nu se afle la mijocul cuiului, dat fiind faptul ca nu este un corp regulat.
Este posibil sa ma insel :wink:
anonim11
 
Mesaje: 41
Membru din: 16 Sep 2006, 22:08

Mesajde viv_muffin » 19 Noi 2006, 01:37

da, e o treaba. e o dilema. adevarul e ca poti oricand plimba cuiul perpendicular pe suprafata celui de-al doilea, pentru a observa daca exista vreo portiune aproximativ demagnetizata. insa asta e deja de domeniul paranormalului.
Avatar utilizator
viv_muffin
 
Mesaje: 1
Membru din: 19 Noi 2006, 01:33

Mesajde joricic » 26 Mar 2007, 20:28

solutia cu perpendicularitatea e aproape perfecta, chiar dupa 10 incercari cu diferite cuie (diferite lungimi si centre de neutralitate) cred ca errori va fi putine...
joricic
 
Mesaje: 6
Membru din: 11 Feb 2007, 21:01

Anterior

Înapoi la Probleme de logica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori