consiliere si orientare

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

consiliere si orientare

Mesajde dorazlo » 24 Aug 2006, 16:53

In sfarsit am reusit si eu sa-mi cumpar un calculator. Va rog sa-mi spuneti cum pot intra in posesia documentelor privind consilierea si orientarea?
dorazlo
 
Mesaje: 1
Membru din: 28 Feb 2006, 23:25

Mesajde catelutza » 24 Aug 2006, 21:23

Gasiti programa ariei curriculare Orientare si Consiliere pe prima pagina la materiale - discipline - dirigentie - curriculum.
Alte materiale suport, metode de lucru, indicatii metodologice, etc. o sa va ofere formatorul judetean sau regional cu care veti face formare pentru acest curs.

Mult succes!
catelutza
 
Mesaje: 246
Membru din: 16 Oct 2004, 22:16

consiliere si orientare = dirigentie

Mesajde 1957 » 23 Sep 2006, 13:24

Vreau sa stiu daca si in alte scoli se merge la dirigentie dupa programa consiliere si orientare; daca la clasele I-IV se face separat o ora de consiliere si orientare, dupa programa data, se face si un optional (daca respectam Planul cadru, 1-3/4 ore). Se pare ca si invatatorii trebuie sa justifice acel 10% cu aceasta ora de dirigentie, la fel ca profesorii (sincer imi pare un lucru normal),deci un invatator trebuie sa faca o catedra de 18 ore +1 ora consiliere.Intrebarea este de ce nu pot cobora la 16 ore, daca au vechimea ceruta in acest sens ?
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Mesajde catelutza » 24 Sep 2006, 21:33

O sa va raspund cu ceea ce s-a anuntat la noi pentru clasele I-IV: invatatorii (deocamdata) nu sunt obligati sa faca optionalul "Consiliere si orientare" dar sugestia MEdC este ca aceastia sa isi aleaga acest optional din mai multe considerente: este eficient pentru dezvoltarea personalitătii elevilor intr-o directie nonagresiva; creste coeziunea grupului; elevii se familiarizeaza cu metode moderne de lucru; si nu in ultimul rand programa este deja autorizata, deci nu mai trebuie sa mergeti pe la semnat la ISJ. (Ora de "Consiliere si orientare" nu este a 19 -a ora, ci este ora de disciplina optionala.)

In privinta nr. de ore, la Constanta invatatorii care au peste 25 ani vechime beneficiaza de 2 ore suplimentare la salariu (deci norma lor este de 16 ore) la fel ca si profesorii de la gimnaziu sau liceu.
catelutza
 
Mesaje: 246
Membru din: 16 Oct 2004, 22:16

Mesajde 1957 » 25 Sep 2006, 17:42

nu mai inteleg nimic, fiecare judet cu legea lui? :(
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Consiliere si orientare

Mesajde alena » 25 Sep 2006, 20:04

La Galati nu e nici una, nici alta, adica, chiar daca avem 25 ani vechime si gradul I, nu se discuta de 16 +2 ore suplimentare, cu atat mai putin de 16 ore. La noi profesorii au dreptul la 16 ore, noi invatatorii avem norma de 18 ore. Iar daca faci mai multe ore si nu ceri bani, e perfect !!!!! Daca intrebi sindicatul....

Nu ma ami mira nimic, cum si biletele CFR la noi se deconteaza 50% din pretul biletului de personal, chiar daca tu mergi cu acceleratul sau IC.
alena
 
Mesaje: 194
Membru din: 02 Ian 2005, 12:21
Localitate: Galati

Mesajde 1957 » 25 Sep 2006, 20:10

Cel putin pentru decontarea biletelor este scris clar, se deconteaza 50% din pret tren personal, clasa II
Cu orele alta poveste...................oare este un ordin de la minister pt. reducerea la 16 ore si pt. invatatori?
Treaba cu consilierea la fel, nebunie :cry:
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Mesajde catelutza » 25 Sep 2006, 22:34

Cred ca "juris" v-ar putea lamuri mai bine decat mine in problema orelor. Eu v-am spus doar cum stau trebuirle la noi in judet.
catelutza
 
Mesaje: 246
Membru din: 16 Oct 2004, 22:16

Mesajde mirelar » 16 Oct 2006, 00:35

si noi,in Maramures, suferim de aceeasi discriminare; profesorior li se aplica litera legii , iar noua invatatorilor nu. Noi am initiat o actiune sindicala, s-a mers la comisia de paritate, dar inspectoratul a refuzat sa ne acorde acest drept prevazut in lege( nu mai stiu daca in legea inv. sau in statut), asa ca acum suntem in proces cu inspectoratul pe aceasta tema. ar trebui sa se initieze o astfel de actiune la nivel national, nu in fiecare judet separat.
mirelar
 
Mesaje: 176
Membru din: 29 Aug 2005, 15:33


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron