Bu-hu-huuu...

Discutii off-topic, despre orice

Mesajde oana1964 » 10 Oct 2006, 19:01

silver, nu ai de unde sa stii daca in literatura de specialitate exista sau nu cazuri ca al tau. nu vreau sa te ofensez, dar presupun ca nu ai cum sa citesti tot ceea ce a aparut in acest domeniu, fie si numai la noi in tara, din simplul motiv ca sunt prea multe publicatii care scriu despre, si ca de exemplu, unele edituri nu au difuzare in toata tara. iar daca nu s-a scris depsre un caz asemanator asta nu inseamna ca ele nu exista.

nu stiu cu cine ai luat legatura, dar de regula, repet, de regula, persoanele cu nume sonore care apar pe la tv, nu sunt neaparat foarte bine informate si nici nu practica vreo forma de meditatie, sa-i spunem, la un mod cat de cat serios. ei, asa cum tu bine ai observat, se lasa acaparati de puterea banului si devin sclavii lor, in loc sa invete cum sa stapaneasca puterea pe care ti-o da banul. dar, ce vorbesc eu aici, poate ca nici nu este usor sa poti sa nu te lasi dominat de puterea pe care ti-o dau banii foarte multi.

adevaratii maestri spirituali nu sunt celebri, nu viseaza la cum sa-si inmulteasca averea pamanteasca, desi nu o ignora, nu le place sa iasa in evidenta si mai ales nu vorbesc despre experientele lor spirituale cu multa usurinta. chiar dimpotriva. in acest domeniu e mult mai bine sa taci, sa lasi pe fiecare sa-si descopere drumul sau, pentru ca nu toti oamenii au acelasi mod de a descoperi nevazutul. un adevarat maestru te indruma, nu da sfaturi aiurea si nu pune "diagnostice". nu fii suparata ca acei doi nu au vrut sa te cerceteze. la ce ti-ar folosi sa fii un fel de cobai? fii bucuroasa ca Dumnezeu ti-a descoperit o farama din maretia Lui, chiar daca intr-un mod dureros. aici as adauga ca de multe ori Divinitatea ni se descopera prin durere, mai putin decat prin beatitudine.
dorinta ta de a fi cercetata, de a se auzi de tine, de a-ti face publice trairile, poate fi o capcana a mandriei, a ego-ului, despre care se spune ca este unul dintre cele mai mari pacate. la ce-ti foloseste sa te cerceteze cineva, sau sa se scrie despre cazul tau in carti? eu cred ca la nimic, dar tu stii cel mai bine ce vrei de la viata.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde silverstar » 10 Oct 2006, 19:39

Oana draga, nu ma supar de loc. Eu am gresit pt. ca am raspuns succesiv, pe doua forumuri, la aceeasi tema, la intrebari diferite si le-am bulibasit. Uite promit sa nu citesc nici un mail pana nu lamurim niste lucruri.

1. Nu conteaza cui m-am adresat. Problema se pune in felul urmator: pentru ca cei carora m-am adresat nu stiau nimic despre ceea ce le vorbeam eu, au motivat - simplu, elegant dar si las, in acelasi timp - ca nu exista precedent in literatura de specialitate. Eu sunt convinsa ca mai exista, ca nu sunt unicat, dar eu nu am gasit. Nu am cum citi tot ce s-a scris intr-un domeniu sau, cum bine ai motivat, nu a aparut inca in publicistica romaneasca ori nu stiu eu ce sa caut. Asta e cu totul altceva.

2. Concluzia pe care am tras-o eu e ca aceste persoane se complac in mediocritate, se considera atotstiutoare si, in final, sunt doar niste oameni plafonati.

3.E drept ca in lume, poate si la noi in tara, sunt niste valori in domeniu, dar, Oana draga, aceste valori nu vor accepta niciodata publicitatea. Si, la aceste valori, numai o minune dumnezeiasca te poate ajuta sa ajungi.

4. In ceea ce priveste publicitatea mea sau faptul ca vreau sa fiu studiata ca un cobai, Doamne fereste! Oana, eu sunt o femeie destul de matura ca asa ceva sa nu ma mai tenteze. Si nu as face-o pentru nimic in lume pentru ca, asa cred eu, mai am un pic de bun simt.
Oana, in ceea ce ma priveste, o intrebare as avea, sigur pentru cine, efectiv ar putea sa-mi raspunda: sa admitem ca atunci, in perioada imediat urmatoare, dupa ce eu am scris aceste versuri, sau poezii, ma rog, spune-le cum vrei, eu as fi stiut, mi-as fi dat seama ca-mi descriu ce urmeaza sa mi se intample. Da? Eu, printr-o alta atitudine sau viziune despre viata etc. (nu pot spune chiar totul...) as fi putut impiedica sa se intample ce s-a intampla, mi-as fi putut pastra copilul? As fi putut impiedica si celelalte dezastre, viata pustie pe care am dus-o si o duc si acum? Intr-un cuvant, vreau sa stiu daca as fi putut face ceva sa schimb ce atat de bine am conturat, am descris in cele cateva poezioare? Asta as vrea sa stiu, in rest, am citit, Oana atat de mult si atat de multe, dar la ce-mi foloseste decat doar ca sa lamuresc, sa sfatuiesc pe altii sa fie deschisi dialogului, dar mai ales sa fie foarte atenti la cuvantul rostit si gandul urzit pentru ca nu doresc nimanui sa cunoasca asa cum am cunoscut si cunosc eu puterea cuvantului si puterea gandului.
Sper sa te fi lamurit de asta data. Astept! Pa!
Avatar utilizator
silverstar
 
Mesaje: 483
Membru din: 08 Sep 2006, 17:12

Mesajde oana1964 » 10 Oct 2006, 20:36

nu stiu ce sa spun, silver, nu stiu daca ai fi putut schimba ceva. stii, se spune ca nu se intampla decat ceea ce trebuie sa se intample. daca ar fi trait copilasul tau, inseamna ca nu trebuia sa plece asa devreme din aceasta lume. adica, ceea ce se concretizeaza in real este ceea ce exista deja ca viitor. ma gandesc ca toate astea ti-au fost date doar ca sa vezi ca totul este un intreg si ca totul este in relatie cu tot. ca prin premonitiile de tot felul, nu facem decat sa ne conectam mult mai devreme decat ar trebui, la un viitor pe care noi nu-l stim, dar el exista ca atare.


si mie mi s-a intamplat ceva oarecum asemanator, adica ma simt vinovata de moartea cuiva, si ma gandesc ca daca as fi facut altfel la un anume moment dat, acea persoana nu ar fi murit.

nu stiu ce sa spun. poate ca da, daca stau bine si ma gandesc, cred ca da, viitorul poate fi schimbat, pentru ca el exista in toate formele si toate posibilitatile de concretizare, iar noi alegem una din posibilitati si, pentru noi, ea devine reala. dar ca potential, ca VIS, (intelegi ce vreau sa spun? ) toate posibilitatile exista in universul simultan.
probabil ca ai fi putut alege sa nu moara copilul tau, dar nu neaparat la modul constient. silver, tu crezi ca TU esti vinovata de moartea lui? nu crezi ca fiecare om este responsabil de propriile fapte si alegeri?
mai gandeste-te...
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde silverstar » 10 Oct 2006, 20:55

Nu stiu, Oana, nu stiu daca eu sunt vinovata de moartea copilului meu. De ce as fi, cand mi l-am dorit atat de mult si-am suferit atat de mult ca el sa fie fericit. Pe de alta parte, insa, cred ca nu am fost o mama buna pentru ca nu am fost o femeie fericita, si asta, fericirea mea a depins doar de mine, dar nu mi-am dorit-o sau nu am luptat sa fiu fericita pentru ca mi-a fost frica! Paradoxal, nu? Nu pot spune mai multe. Uite, scriu una din poeziile de atunci, de demult sa vad ce-ti sugereaza. De fapt, e prima transcrisa atunci dupa terminarea facultatii cand aveam la indemana doua variante, sa rup hartiile pe care erau scrise poeziile sau sa le pastrez. Am ales varianta a doua. Poate tot nu intamplator.

La nunta Soarelui-Apune...

Am mers intr-o seara
la nunta Soarelui-Apune...
Din cupe de argint
se sorbea lumina.
De o parte a raului
valsau stele
pe sfasietoare
cantece de luna.
De cealalta parte
incepea somnul viteazului mire.
In jur pluteau
fecioare
cu obraji vinetii.
De-atunci n-am mai mers
si nici voi sa nu mergeti
la asemenea nunti...
E prea trist...
Avatar utilizator
silverstar
 
Mesaje: 483
Membru din: 08 Sep 2006, 17:12

Mesajde oana1964 » 14 Oct 2006, 06:07

mie mi se pare evident ca e vorba despre o moarte. dar tu, cand ai scris aceste versuri, ce ai gandit?
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde silverstar » 14 Oct 2006, 08:59

Buna dimineata, Oana!
Poezia "La nunta Soarelui-Apune" eu o vad, metaforic vorbind, ca fiind inmormantarea copilului. Adesea, pe Lucian il alintam spunandu-i "soarele mamei"...
Spre deosebire de alte persoane care doar scriu, dupa ce am realizat ce e cu aceste versuri, eu le-am analizat. Aici, in aceasta poezie, este reluat mitul mioritic dupa care moartea este vazuta ca o nunta. Ce inseamna, de fapt, apusul? O moarte a soarelui, vremelnica, e drept, pentru "ca sa rasara maine/ mai tanar c-un amurg". Versuri citate dintr-o alta poezie care ma duc cu gandul la reincarnare, lucru in care eu nu cred. Dar, si in ceea ce ma priveste, vorbesc despre acelasi lucru in alte versuri.
Ma intrebi ce am simtit atunci cand le-am scris. O pofta de a scrie! O pofta maladiva! Asa se manifesta. Cand ti-e pofta de ceva mancare, te opresti la un magazin, iti cumperi ce doresti si mananci, adesea pe strada sau acolo unde te afli, pentru ca altfel simti ca pocnesti.
Eu simteam nevoia sa scriu in cele mai nepotrivite momente: la cursuri, pe strada, in parc, la bar, la plimbare cu gasca, cand invatam pentru sesiune. Si-atunci, ma opream, intrerupeam orica activitate, scriam pe ce se nimerea si, cand ajungeam acasa, le puneam intr-un dosar.
Ti-am spus ca nu-mi placeau poeziile pentru ca nu le intelegeam. Le-am inteles dupa mai mult de 25 de ani, dupa ce am citit atatea carti, dupa ce am gasit acel lucru care spunea ca in subconstient avem, inca de la nastere, creionat viitorul.
Dupa terminarea facultatii, cand am facut curat printre hartii, puteam sa le arunc. Desi nu-mi placeau, nu le-am aruncat, ba - le-am adunat intr-un caiet si au stat ani de zile intr-un sertar parca asteptand sa fie descoperite, descifrate...
Uite ce mi-a venit in cap tot scriindu-ti, tot raspunzandu-ti la intrebari: la nastere noi aratam precum un calator in gara, tocmai coborat dintr-un tren intr-un oras necunoscut, cu un bagaj enorm in mana, dezorientat, nestiind ce-l asteapta, nestiind incotro s-o ia. De aceea ne sunt data mamele...
Avatar utilizator
silverstar
 
Mesaje: 483
Membru din: 08 Sep 2006, 17:12

Mesajde silverstar » 14 Oct 2006, 09:56

Soarele

Lumina iubitului meu
pălea albastru în zare.
O toamnă fără nume
cernea peste pământul ars
pulbere de stele.
Rămasă în drum -
copac fără frunze,
tipsie întinsă a rugă spre fructe
ascultam simfonia nopţii
fără să cred în uitare.
Lumina iubitului meu
mângâia cu-aceeaşi credinţă
alte mări ameţitoare
ca să răsară mâine
mai tânăr c-un amurg...
Avatar utilizator
silverstar
 
Mesaje: 483
Membru din: 08 Sep 2006, 17:12

Mesajde oana1964 » 14 Oct 2006, 12:59

am observat similitudinea cu Mioritza, dar am omis intentionat sa spun asta pe forum. m-am gandit ca poate era ceva nedeliberat si nu am vrut sa te supar.

esti sigura ca nu crezi in reincarnare? 8) :P atunci de ce-i spui fiului tau nenascut, si despre care nu stiai nimic la varsta studentiei, iubitul meu? :wink:
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde silverstar » 15 Oct 2006, 15:39

Va rog, spuneti-mi si mie, credeti cumva in ghicit? Ma refer la cafea, carti, palma, astrologie, horoscop sau zodiac... Nu e un sondaj, dar daca lumea crede si eu nu cred inseamna ca eu am o problema.
Multumesc!
Avatar utilizator
silverstar
 
Mesaje: 483
Membru din: 08 Sep 2006, 17:12

Mesajde silverstar » 31 Oct 2006, 09:30

31 oct. Halloween! Noaptea bu-h-u huuuu!
Fişiere ataşate
av-57840[1].jpg
av-57840[1].jpg (3.76 KiB) Vizualizat de 1008 ori
Avatar utilizator
silverstar
 
Mesaje: 483
Membru din: 08 Sep 2006, 17:12

Mesajde oreste » 31 Oct 2006, 12:05

Halloween... scary night... ha haa haaa...
Fişiere ataşate
hallo.JPG
Avatar utilizator
oreste
 
Mesaje: 1147
Membru din: 17 Iul 2006, 11:23

Mesajde oana1964 » 31 Oct 2006, 14:27

uuuuuoooooooooooooooaaaaaaaaauuuuuuuuuuuuuuuuu!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

este animata poza, dati click dreapta si "open link in a new window"
Fişiere ataşate
Death.gif
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde oreste » 31 Oct 2006, 18:05

buuuuu.......huuuuuu.........huuuuuuuuu.......
Avatar utilizator
oreste
 
Mesaje: 1147
Membru din: 17 Iul 2006, 11:23

Mesajde silverstar » 31 Oct 2006, 18:44

Avatar utilizator
silverstar
 
Mesaje: 483
Membru din: 08 Sep 2006, 17:12

Mesajde oreste » 31 Oct 2006, 18:55

Mi-ai putea trimite "joculetul" prin yahoo messenger?
Avatar utilizator
oreste
 
Mesaje: 1147
Membru din: 17 Iul 2006, 11:23

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Zona libera

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator