salariul de merit

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Mesajde gabiec » 10 Sep 2006, 20:04

Eu m-am referit la faptul ca unei persoane care obtinuse sal de merit i s-a aprobat ulterior si gradatia. neputand beneficia de ambele, a renuntat la salariu. nu era normal ca altcineva din scoala sa beneficieze de el?
gabiec
 
Mesaje: 48
Membru din: 06 Sep 2005, 20:54

Mesajde doina_barsan » 10 Sep 2006, 20:14

gabiec scrie:Eu m-am referit la faptul ca unei persoane care obtinuse sal de merit i s-a aprobat ulterior si gradatia. neputand beneficia de ambele, a renuntat la salariu. nu era normal ca altcineva din scoala sa beneficieze de el?

Am mai spus ca acest lucru este prevazut in metodologie!!!

Art.24. În situaţia în care persoana care a obţinut salariul de merit a renunţat la el, chiar dacă acesteia nu i-a încetat contractul individual de muncă cu unitatea, salariul de merit poate fi redistribuit până la expirarea perioadei de un an de zile, altei persoane din aceeaşi unitate de invăţământ, în ordinea descrescătoare a punctajului.

Art.26. Candidaţii care au obţinut salariul de merit pot să participe la concursul pentru obţinerea gradaţiei de merit. În cazul în care vor fi nominalizaţi să obţină gradaţie de merit, candidaţii au obligaţia să opteze pentru una din cele două, după emiterea Ordinului Ministrului.
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde gabiec » 10 Sep 2006, 20:59

... salariul de merit poate fi redistribuit până la expirarea perioadei de un an de zile, altei persoane din aceeaşi unitate de invăţământ,...

Cunosc legislatia. Problema pe care am ridicat-o se referea la formulare. ,,Poate fi redistribuit..." nu inseamna ,,obligatoriu se va restitui...", deci directorul te poate amana pana in decembrie, cand expira salariul si nu mai are ce redistribui.
gabiec
 
Mesaje: 48
Membru din: 06 Sep 2005, 20:54

Mesajde gabisirbu » 07 Oct 2006, 21:49

Va mai exista salar de merit , odata cu intrarea in UE? Dar gradatie de merit?
Ce parere aveti?
gabisirbu
 
Mesaje: 45
Membru din: 24 Feb 2006, 19:44

Anterior

Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron