Aveti sugestii ptr sustinerea unei lectii in sistem AEL?

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Metode noi de predare - invatare

Mesajde v_dana » 29 Dec 2004, 19:18

As vrea sa va rog sa-mi dati sugestii cu privire la sustinerea unei lectii de predare-invatare in sistem AEL. Nu am nici cea mai vaga idee si observ ca deja prin scoli se insista foarte mult pe sustinerea unor astfel de lectii deschise pe fiecare disciplina in parte. Scoala mea e dotata cu un laborator de informatica si prin urmare conditiile le-as avea, insa nu vad cum as putea sa aplic o astfel de lectie pe disciplina mea (limba romana).Am avut o colega care anul trecut a sustinut o astfel de lectie, am auzit ca ar fi avut destule lacune, dar e un inceput...
v_dana
 
Mesaje: 1
Membru din: 29 Dec 2004, 18:49

Mesajde iace » 29 Dec 2004, 19:34

Nu prea pot sa va ajut pentru ca nu am prea multe idei despre cum se poate tine o lectie de limba si literatura romana cu ajutorul AEL. Stiu ca printre CD/urile noi care au venit in acest an scolar sunt 4 pentru romana/ enciclopedia Caragiale si enciclopedia Nichita Stanescu, parca... nu sunt 100% sigura, pentru ca nu m/au interesat in mod deosebit. Poate gasiti pe aceste CD/uri ceva potrivit si interesant....Intrebati pe cel care se ocupa de AEL in scoala dvs. de aceste CD/uri, sigur le are. Sau poate sunt si pe Internet, pe portal.edu.ro???
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Re: Metode noi de predare - invatare

Mesajde emil » 29 Dec 2004, 20:48

v_dana scrie:As vrea sa va rog sa-mi dati sugestii cu privire la sustinerea unei lectii de predare-invatare in sistem AEL. Nu am nici cea mai vaga idee si observ ca deja prin scoli se insista foarte mult pe sustinerea unor astfel de lectii deschise pe fiecare disciplina in parte. Scoala mea e dotata cu un laborator de informatica si prin urmare conditiile le-as avea, insa nu vad cum as putea sa aplic o astfel de lectie pe disciplina mea (limba romana).Am avut o colega care anul trecut a sustinut o astfel de lectie, am auzit ca ar fi avut destule lacune, dar e un inceput...

AEL are un sistem greoi de structurare a momentelor lectiei, folosind diverse elemente din "biblioteca" care este o "varza" de lectii culese de prin toate partile. Daca aveti fericirea sa va gasiti ceva elemente in acest amalgam si daca aveti rabdare si mai ales noroc, s-ar putea sa va iasa o lectie, care s-ar putea sa dea chix daca incercati sa lucrati sincron!!. :oops:
Altfel, incercati sa faceti proiecte cu elevii folosind Internet, folosind diverse surse de informare si s-ar putea sa va iasa mai bine. Fiti optimista , nu abandonati calculatorul in predare!
Va stau la dispozitie cu sfaturi, in corespondenta privata!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Metode noi de predare-invatare

Mesajde aangelan » 04 Feb 2005, 14:27

Draga v_dana,
Poti utiliza portalul acesta pe care suntem WWW.didactic.ro.
Elaboreaza o lectie cu tot ce ai nevoie si "lipeste-o" pe pagina disciplinei. Apoi intri cu elevii in cabinetul de informatica si cu totii pe portal, pagina cu lectia. Emil te va ajuta, cu siguranta!
Eu fac treaba asta inca dinainte de instalarea AEL care e cam "aglomerat".
aangelan
 
Mesaje: 23
Membru din: 19 Feb 2004, 13:47


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 4 vizitatori