Programa scolara seral - GEOGRAFIE

Discutii despre noua programa, avand in vedere noul plan de invatamant

Programa scolara seral - GEOGRAFIE

Mesajde mio_vasile » 17 Sep 2006, 19:17

Exista programa pentru seral - clasa a XIII-a la GEOGRAFIE pentru 2 ore pe saptamana?
mio_vasile
 
Mesaje: 3
Membru din: 06 Sep 2006, 19:22

Mesajde danny_r » 20 Sep 2006, 21:29

Anul acesta e primul an cand predau la a XII-a frecventa redusa. Are cineva o planificare sau programa? L-am intrebat pe director si el mi-a zis sa iau programa de seral. Problema e ca nu dispun nici de programe pentru seral.
Va rog sa-mi trimiteti macar programele de geografie pentru seral (a XII-a shi chiar a XIII-a).
Va multumesc anticipat!
danny_r
 
Mesaje: 8
Membru din: 20 Sep 2006, 21:21

Mesajde ionescu_geo » 24 Sep 2006, 19:13

Ce intelegi prin seral?
Exista clasa a XIII -a pentru elevii care anterior au fost la SAM (scoala de arte si meserii) si in prezent isi continua studiile in ciclul superior al liceului. In acest caz, se aplica programa de clasa a XII-a in vigoare : Geografia Romaniei - Probleme fundamentale
ionescu_geo
 
Mesaje: 4
Membru din: 19 Feb 2006, 19:35

Mesajde danny_r » 24 Sep 2006, 19:20

Cei de la SAM abia au ajuns in clasa a XII-a. Stiu ca se aplica programa de clasa a XI-a zi. In clasa a XIII-a se aplica cea de la clasa a XII-a zi. Problema mea e alta. Am clase de frecventa redusa, doua de clasa a XII-a. Ei vor face si a XIII-a. Mi s-a spus ca la ei trebuie sa aplic programa de seral. Eu n-am mai avut de-a face cu asa ceva.
danny_r
 
Mesaje: 8
Membru din: 20 Sep 2006, 21:21

Mesajde ionescu_geo » 24 Sep 2006, 20:10

Inteleg. Uite ce scrie un coleg de pe forum:
La seral se aplica aceeasi programe ca la zi la filiera/profilul/specializarea
corespunzatoare. Materia clasei a XII-a se imparte pentru XII-XIII.
Prof. KĂłtai

Eu am o alta dilema: noua programa de geografie la clasa a XI-a, se aplica la SAM pt. clasa a XII-a, asta e clar .
Se aplica noua programa de a XI-a liceu si la a XI-a SAM?
ionescu_geo
 
Mesaje: 4
Membru din: 19 Feb 2006, 19:35

Mesajde danny_r » 24 Sep 2006, 20:54

Nu. Este programa separata. Se face materie de clasa a IX-a si a X-a la un loc. Programa o gasesti pe site-ul: http: //curriculum.edu.ro/
danny_r
 
Mesaje: 8
Membru din: 20 Sep 2006, 21:21

Mesajde ionescu_geo » 25 Sep 2006, 15:52

Merci!
M-am convins si eu azi. Pe la noi circulau diverse variante. daca doresti pot sa-ti trimit planificarea la programa respectiva - XI geografie.
ionescu_geo
 
Mesaje: 4
Membru din: 19 Feb 2006, 19:35

Mesajde danny_r » 25 Sep 2006, 23:24

O.K. Poti sa trimiti planificarea la XI SAM, chiar o sa ma ajute. Multumesc!
danny_r
 
Mesaje: 8
Membru din: 20 Sep 2006, 21:21


Înapoi la Programa scolara Geografie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator