M-am mutat in invatamantul particular

M-am mutat in invatamantul particular

Mesajde aurora_18 » 12 Sep 2006, 23:38

As dori sa stiu daca ma puteti lamuri intr-o problema. Eu am fost titulara in invatamantul de stat la o gradinita, ca educatoare. De la 1 sept. m-am mutat la o gradinita particulara.
Ce trebuie sa fac?Sa-mi dau demisia? dar ma mut tot in invatamant? este transper sau detasare? nici directoarea de la gradinita nu stie. Am depus o cerere la inspectorat pentru detasare dar pana nu-mi vine o decizie directoarea nu-mi inchide cartea de munca. Stie cineva ceva?!
Va multumesc!!! :(
aurora_18
 
Mesaje: 38
Membru din: 05 Mai 2005, 10:19

Re: M-am mutat in invatamantul particular

Mesajde mihav » 13 Sep 2006, 17:04

Si eu lucrez in invatamantul privat. Acolo insa contractul il inchei cu angajatorul, deci patronul. Norma ta de ore poate fi mai mare sau mai mica, in functie de negociere. In rest unitatea de invatamant tine de inspectorat, insa modul de finantare este altul. Iti pot da in continuare grade didactice, veti primi inspectii, samd. Daca mai ai alte intrebari si te pot ajuta... :)
mihav
 
Mesaje: 6
Membru din: 31 Ian 2005, 21:30

m-am mutat in invatamantul particular

Mesajde anicaidi » 21 Sep 2006, 19:35

draga aurora, cred ca o sa regreti pasul pe care la-ai facut.I-mi pare rau sa-ti spun acest lucru ,dar si eu am facut aceeasi greseala. Dupa 16 ani de inv. la stat m-am mutat in sistemul privat unde nu aveam nici un statut. Cand mi-am deschis mai bine ochii si am vazut ca de fapt noi muncim doar pentru patron si daca intamplarea face sa nu-i placa de felul cum te imbraci, cum iti sta parul, cum ii vorbesti ingrijitoarei favorite sau educatoarei care paraste toate lucrurile interpretate altfel de cum le spui tu s-ar putea sa te trezesti dupa un an scolar in care tu ai dat tot ce ai avut mai bun in tine ,sa-ti fie completat in cartea de munca doar o luna, dar si aceea ca ingrijitoare de copii ,dupa ce cartea ta de munca statul ti-a incheiat-o ca educatoare calificata sau ca invatatoare si probabil ca mai ai si gradul II sau defu. Noi fugim de stat din cauza salariilor amarate dar totusi avem vacante si drept la concedii pe cand patronul te baga vezidoamne in concediu fara plata dar in ce concediu oameni buni pentru ca ei nici nu-s acreditati (doar 15 gradinite sunt acreditate in bucuresti) si atunci sigur ca ori iti poarta cartea ta de munca in servieta ei mare ori ti-o arunca intr-un sertar si atunci cand mirosi cum stau lucrurile iti scrie in bataie de joc " Soc. com........ angajata pe durata nedeterminata ca ingrijit. de copii, salar 3700000 chiar daca in mana ai luat putin mai substantial decat la stat. Nu vreau sa te sperii dar decat sa ajungi in aceasta situatie , lamureste lucrurile de la inceput si daca tu crezi ca esti trasa pe sfoara(cere-i o copie de exemplu,dupa cartea de munca,pt. un credit)atunci intoarce-te inapoi la stat pentru ca locul tau a ramas liber.
anicaidi
 
Mesaje: 5
Membru din: 04 Sep 2006, 09:25


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron