Sunt sanse de indreptare???

Un forum dedicat discutiilor intre elevi si profesori. Ai ceva de spus? Te asteptam aici.

Sunt sanse de indreptare???

Mesajde raluca_gabriela » 22 Apr 2005, 03:40

Sunt eleva in clasa a X-a si in momentul de fata sunt destul de dezamagita de felul cum se comporta unii colegi.....de ex. la ora de chimie d-na profesoara nu a putut ajunge la ora din motive personale si a venit in locul dumneaei o alta doamna......"clovnul" clasei s-a oferit sa iasa la tabla pt rezolvarea unei probleme...in timp ce aceasta ii dicta datele problemei...si evident se uita in culegere...colegul meu se ducea pe furis lanaga prima banca si lua in mana niste "pernitze viva" pe care la manca atunci cand nu era d-na profesoara atenta...bineinteles cu strambaturile de rigoare doar pentru a face o buna impresie colegilor si a crea show.....in prma faza d-na profesoara a incercat sa ignore acesta "mica scapare".....dar cand a avzut ca se ingroasa gluma i-a artas atentia....acesta cu gura plina i-a raspuns pe un ton sfidator ca nu a mancat nimic toata ziua...fiecare dintre cei doi evitand contactul vizual...doamna profesoara s-a uitat in culegere imediat dupa ce i-a facut obesrvataia..colegul meu, dupa cum spuneam, raspunzand cu gura plina si vazand ca nu se uita la el....a spus ca nu a mancat nimic toata ziua dar a avut o expresie a fetzei care transmitea ceva de genul: "ei putin imi pasa de ce spui"......dupa un mic moment de liniste au trecut la problema......colegul meu a facut un calcul mintal ceva mai rapid decat d-na profesoara si a scris direct....dumneaei nedorind sa riste... a verificat din aproape in aproape calculul respectiv timp in care "simpaticul" meu coleg a facut o fatza de plictisit....si se sprijinea cu cotul de raftul pentru ghiozdane, dupa ce aceasta a treminat calculul si i-a confirmat raspunsul, el crezand ca nu il vede si mai ales ca nu-l aude...a facut un gest a lehamite cu mana si a spus "esti proasta".....dar din pacate d-na profesoara a auzit...si cred ca va imaginati cum s-a simtit......adica un copil sa numeasca un profesor prost, care preda la un colegiu de prestigiu si care a invatat mult la viata lui,.....mi se pare deja prea mult, si asta nu e tot... cu doua ore mai tarziu au venit niste fete la noi in clasa pentru a ne prezenta un proiect in cadrul caruia elevii au posibilitatea sa isi depuna candidatura pentru consileri ai elevilor din judetul respectiv...ma rog, nu s-a inteles prea bine...si asta pentru ca unii baieti in frunte cu "simpaticul" de mai devreme au gasit un mod "dragut" de a face misto de ele.....evident dupa ce au terminat de prezentat au plecat cu un gust amar din clasa noastra........

Pe mine ma ingrijoreaza tupeul unora care "creste in intensitate" pe zi ce trece.....nu se mai poate vorbi de respect pt ca "cel care este respectuos este fraier in grup"......ma enerveaza conformismul asta al grupului si nonconformusmul in fatza adultilor si in fatza celor care nu fac parte din grup tocmai din dorinta de ai-i amuza pe membrii acestuia.......mi se pare de-a dreptul stupid........si totusi......situatia e destul de grava si imi imaginez ca mai exista si alte "specimene" de genul acesta si in alte clase si scoli ...... cum se poate rezolva problema??? Exista vreo sansa de indreptare ca sa nu spun reeducare atata timp cat ei deja au 16 - 17 ani???
Avatar utilizator
raluca_gabriela
 
Mesaje: 82
Membru din: 22 Apr 2005, 03:02
Localitate: Focsani

Mesajde iace » 22 Apr 2005, 08:48

Da, sunt sanse de indreptare... dupa parerea mea. Ceea ce povestesti denota teribilismul varstei adolescentei la care va aflati... Numai ca la unii se manifesta mai pregnant, da in nesimtire deja... Baiatul acesta ar trebui totusi pus un pic la punct chiar de voi... Discutati cu doamna diriginta exact situatiile care le-ai descris mai sus. Sau deja ati facut-o?
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde marikaj » 22 Apr 2005, 10:07

bine ai venit raluca_gabriela.
MĂŁ bucur cĂŁ s-a deschis un dialog cu elevii Âşi mai mult pentru subiectul ales din tine.
La vârsta voastrĂŁ de liceu din totdeauna a existat mai ales în liceele bune, Âşi clasele bune elevi care vroiau, nu neapĂŁrat din rea-voinÞã sĂŁ iasĂŁ în evidenĂža Âşi prin altceva, nu numai rezultate deosebite.
Faptul cĂŁ Ăži-ai fĂŁcut probleme în aceastĂŁ situaĂžie, pe mine personal mĂŁ mulĂžumeÂşte cĂŁ nu sunteĂži o generaĂžie pierdutĂŁ.
Comportamentul colegului tĂŁu va rĂŁmâne neschimbat atâta timp cât existĂŁ acel grup de susĂžinere care râde Âşi se amuzĂŁ la schemele lui. DacĂŁ sunteĂži mai mulĂži în clasĂŁ cei care se simt jenaĂži la aceste faze puteĂži lua atitudine faÞã de grupul respectiv. ÂŞtiu cĂŁ va urma "excluderea" dar dacĂŁ nu luaĂži atitudine, sigur nu se va schimba nimic.
Am întâlnit Âşi eu elevi, care justificĂŁ acest tip de comportament prin faptul cĂŁ se plictisesc.. Eu l-am numit briliant neÂşlefuit, copil inteligent dar nu Âştia sĂŁ-Âşi canalizeze eforturile spre un Ăžel. Erau materii care pur Âşi simplu nu-l interesau Âşi atunci în timpul orelor cĂŁuta sĂŁ se distreze pe seama colegilor Âşi a profesorilor Âşi deseori sĂŁrea calul fĂŁcând observaĂžii jignitoare la adresa lor.
Rolul educaĂžiei este tocmai aceastĂŁ schimbare, care nu se încheie la vârsta de 16-17 ani. GândeÂşte-te cĂŁ trebuie sĂŁ ne adaptĂŁm la diferite locuri de muncĂŁ la vĂŁrstĂŁ adultĂŁ Âşi sĂŁ ne conformĂŁm unor cerinĂže schimbĂŁtoare.

DeschideĂži un dialog, moderat de dirginte, dar ... întreg grupul de susĂžinĂŁtori trebuie sĂŁ ia atitudine, nu este colegul vostru "clovn" singurul care face show, sunt Âşi "aplaudacii" care-l stimuleazĂŁ.
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde raluca_gabriela » 22 Apr 2005, 10:21

Pai chestia e ca ceilalti colegi chiar il incurajeaza sa continuie, nu direct de genul "Da mai, mai fa ca esti comic" .... ci prin faptul ca ei rad la maimutzarerile lui........in ceea ce-l priveste pe domnul diriginte...e f greu, pt ca atunci cand este dumnealui in clasa mult mai multi au acelasi comportament.....si anume, vorbesc in timp ce dl diriginte ne explica ceva important, fiind nevoit sa se rasteasca pentru a face linste si acesasta nu tine decat cateva secunde.......si de ex intr-o zi dumnealui a venit in pauza pentru un anunt si ne-a spus sa intram toti in banci....si un coleg(altul decat cel de mai devreme) a refuzat sa intre in banca....dl diriginte i s-a adresat direct ... iar acesta cu un zambet tamp a intrebat "de ce?"....cu alte cuvinte incerc sa evidentiez faptul ca fata de domnul diriginte sunt mai multi fara obraz......nu s-a putut tine nici o ora de dirigentie in mod normal.......suntem in clasa 15 fete si 15 baieti, si nimanui nu-i pasa atunci cand unii dintre ei incep sa se dea in spectacol.....sau poate ca le pasa dar nimeni nu se baga, ce pot sa fac numai eu in fatza a 15 baieti? nu am nici o sansa.......si uneori ajung sa fiu jenata de prezenta lor sau de faptul ca sunt colega cu ei.....mai ales atunci cand vine un musafir la noi in clasa si pleaca batjocorit.......

Ca sa nu mai spun ca nimeni nu vrea sa se implice in activitatile extracuriculare, profesorii au inceput sa ne evite, a incercat dl diriginte de la inceputul anului scolar sa facem o excursie si nu am reusit nici pana in ziua de azi........practic nu se poate face nimic cu noi......
"Calitatea de psiholog devine universal umana." (Vasile Pavelcu)
Avatar utilizator
raluca_gabriela
 
Mesaje: 82
Membru din: 22 Apr 2005, 03:02
Localitate: Focsani

Mesajde oana1964 » 08 Mai 2005, 10:26

Raluca, cel mai bine e sa "dai ignore" la toate astea. uneori ii dai peste nas celui care te supara, dar nu merita sa te enervezi. colegul tau va inceta sa faca pe grozavul cand grupul care il admira se va satura de maimutzarelile lui. ca nimic nu merge la infinit. cat despre adulti, si cu o privire poti face sa inceteze scalambaielile unui "muppets". eee, din pacate nu toata lumea poate sau vrea sa tzintuiasca din ochi. si cu o replica bine plasata. ironia doare, si da rezultate. altceva nu este de facut impotriva celor care nu au importanta si isi dau singuri.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

Mesajde danis2176 » 01 Aug 2005, 12:21

Din punctul de vedere al unui profesor, ar fi multe de facut cu acesti asa-zisi "teribilisti". Am si eu o gramada din aceasta categorie, pe care am reusit sa ii strunesc si sa mi-i fac prieteni - marea majoritate, nu toti - punandu-i in niste situatii limita, in care aveau de ales sa se integreze unui anumit grup pe care il agream sau sa se autoexcluda, ceea ce i-a facut sa gandeasca putin mai profund. Unul dintre avantajele mele e faptul ca sunt foarte apropiat de varsta lor.
Din punctul de vedere al unui elev, coleg cu ""clovni" nu sunt prea multe de facut, pentru ca daca vei incerca sa faci ceva te vor cataloga rapid cu replica "esti tu mai desteapta ca noi" sau "tocilara". eu in locul tau as incerca sa patrund in cercul lor, sa ma imprietenesc cu ei, sa le patrund in suflet. Asa poate reusesti sa schimbi ceva. Incearca sa ii inviti pe baietii veseli la o bere, pe cheltuiala ta si dupa una sau doua beri, mai in gluma mai in serios, dar numai cu zambetul pe buze, intreaba-i ce parere au despre profesori si incearca sa le prezinti si punctul tau de vedere, diferit de al lor.
Parerea mea e ca sansele sunt minime, dar merita sa incerci, pentru ca mintea si sufletul omului sunt tare misterioase.
Avatar utilizator
danis2176
 
Mesaje: 88
Membru din: 19 Aug 2004, 12:54
Localitate: timisoara

Trist

Mesajde lorenamm » 08 Sep 2005, 15:45

Aceeasi chestie am observat-o si eu la colegii mei :( ... Spiritul asta ''de turma'', de a rade toata clasa cand unul mai cu tupeu se apuca sa faca ''show'' in clasa, la ora unui profesor mai apropiat de elevi, mi se pare jenant.
Bine, ca daca le-as face eu observatie acelora cu pricina, care starnesc hazul in clasa, as fi catalogata ca fiind o ''tocilara'', sau in orice alt fel, in nici un caz de partea colegilor mei. Asa ca prefer ca tac in banca mea, fara sa pot face nimic.
Cu diriginta nu se prea poate discuta pentru ca si dumneai e ingaduitoare in fata acestor fapte si chiar se amuza :cry: .
Ce e de facut in astfel de cazuri?
lorenamm
 
Mesaje: 4
Membru din: 08 Sep 2005, 15:33
Localitate: Ploiesti

Re: Trist

Mesajde ebelivac » 09 Sep 2005, 12:36

lorenamm scrie:Bine, ca daca le-as face eu observatie acelora cu pricina, care starnesc hazul in clasa, as fi catalogata ca fiind o ''tocilara'', sau in orice alt fel, in nici un caz de partea colegilor mei. Asa ca prefer ca tac in banca mea, fara sa pot face nimic.

Din pacate aceasta dilema este una care framinta si mintea unui adult. Daca vad o nedreptate in jurul meu, ce rost are sa iau atitudine? Stiu ca cei din jurul meu ma vor cataloga in fel si chip. Mie personal nu imi place aceasta atitudine, dar am fost nevoit sa o adopt in citeva cazuri, ceea ce, sincer, mi-a lasat un gust amar. Daca ai incepe sa iei atitudine, cu diplomatie si cu mare atentie, probabil ca sentimentul de multumire sufleteasca pe care il vei avea va compensa din "mistoul" colegilor pe tema "ciumatului de tocilar". Cred ca ar fi o necesara pregatire pentru viata de adult. Ce crezi?
ebelivac
 
Mesaje: 75
Membru din: 23 Apr 2004, 12:56

Mesajde yoyollini26 » 09 Sep 2006, 18:07

Stiu foarte bine cum e sa iei parte la o asemenea scena si sa ramai uimita de nesimtirea unui coleg.
Nu stiu cat de eficienta ar fi o mustrare din partea unui profesor sau a unui parinte in astfel de cazuri... E important ca elevii sa nu ignore o astfel de problema.Pana la urma tot show-ul este pentru colegi, daca isi pierde publicul renunta si la circ. Daca unul dintre colegii tai este "un magar" (scuze dak sunt prea dura) trebuie sa il tragi de maneca si sa-i explici de ce este gresita atitudinea lui. Profesorii nu sunt in scoli pentru bani - nu e cazul in Romania, nu pentru ca nu pot sa faca si altceva - isi pot schimba cariera chiar daca este destul de dificil... ei sunt in scoli pentru ca iubesc sa fie in preajma copiilor si pentru ca vor sa fie acolo unde se formeaza marii oameni ai acestei lumi - aceia carora le pasa, aceia carora nu le e frica sa schimbe ceva, aceia care fac lumea sa arate asa cum e astazi cum va fi de aum inainte. :wink:
Intre o gluma si o magarie este o diferenta destul de marte.
Avatar utilizator
yoyollini26
 
Mesaje: 61
Membru din: 27 Aug 2006, 14:54
Localitate: Bucuresti

Mesajde betiana » 09 Sep 2006, 19:07

Draga Yoyollini 26,ma bucur ca tonul ti s-a mai indulcit si ca recunosti ca profesorii (chiar daca mai gresesc ) raman in memoria elevilor chiar si dupa 20 de ani.Daca regret ceva este ca nu m-am mai intalnit nicicand cu colegii din liceu, desi de unii eram foarte atasata.Cand ajungem adulti rememoram clipele frumoase, incercand sa uitam ceea ce a fost urat in tineretea noastra.Si eu am avut profesori "buni" si profesori "rai" (ca oameni).Dar in sertarele memoriei stau la loc de cinste profesorii care m-au invatat romana sau istoria, filosofia si psihologia.Au fost nu numai simplii profesori, ci OAMENI.
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Mesajde Vizitator » 13 Sep 2006, 22:58

aoleu atata bataie de cap cu elevii galagiosi,dc stati putin sa va ganditi,oare de ce elevul acela"clovn"facea galagie la ore,de ce le vorbea urat prof,....de ce era asa plictisit de ore?eu sunt cea mai indicata sa va raspund aici,pt ca,cred ca sunt mai rau la ore fata de acel "clovn"si am sa va dau si cateva sfaturi cum m-au cumintit cat de cat pe mine unii prof,ca de tot nu se poate dc ai o personalitate mare.e cam mult de spus ce faceam eu la ore,insa va dau un text sa va uitati la el ce le faceam prof.Acum sa va zic de ce nu stam cuminti la ore,prima este profesorul,felul cum acesta isi desfasoara orele,ca dc nu-ti place la ora lui,incepi sa te distrezi,sa nu-ti pese deloc.un prof trebuie mereu sa se coboare la nivelul nostru,sa mai stie as si glumeasca atunci cand preda,ca dc toata ora scrii in continu,e clar ca ne plictisim,sau ca dc in timpul cand prof preda,maj elevilor dorm la ora pur si simplu e ultima sau prima ora,si cum cei care nu sunt ca noi,noi ce facem iesim in evidenta pt ca ne simtim plictisiti ca e prea liniste in cls,la prof ii merge gura non-stop,nu se mai opreste si sigur ca noi invioram acele ore.Dar cel mai mult ne oftica faptul ca,de fiecare data suntem scosi la tabla pt ca am facut galagie,etc,si prof nu vrea decat sa ne dea nota mica,dar prob asta e ca noi mai rau facem asa,ca poate dv nu stiti dar astia galagiosi ii duce mintea cat de cat si stiu sa se descurce atunci cand un prof vrea sa-i dea 3.dar cel mai mult ne oftica asta,care am mai zis-o felul prof cum preda,deci,un prof pe langa ceea ce ne preda si e in programa,trebuie sa ne fac sa-l ascultam de drag,sa mai bage si cate o gluma,ca doar asa nu se poate,mai ales unii care sunt batrani,au niste ideii comuniste,la aia ce facem de nervi numai cand ii auzim,ca ne aburesc de mama,mama mai e un pic si nici musca nu se aude,pur si simplu la aceste lucruri prof vorbeste cu pereti si asta nu pt ca noi nu ne implicam,ba da,dar n-avem cu cine.si sa va zic ce ar trebui un prof sa faca sa nu mai fie elevul galagios.si v-o spun adevarat.in primul rand dc il scoti la tabla pe elev,atunci cand face galagie,niciodata sa nu incercati sa-i dati 3,ca mai rau face,si in primul rand sunt multi elevii care stiu lectia,si ce fac unii prof,care vor din tot dinadinsul sa le dea 3 ,le pun intrebari din ce nu le-a predat,pai nu va dti seama ca ne faceti sa va urim si mai mult.trebuie sa scoti elevul la tabla si sa stati de vorba putin cu el,mai radeti putin cu el la tabla,nu zic sa stati o juma de ora cu el la tabla,intai ii spuneti mai multe modalitati de rezolvare,ii dati ceva ca sa vedeti dc a inteles,ca noi elevii rai,apreciem cel mai mult atunci cand un prof arata ca stie sa fie si de treaba cu noi,si veti vedea ca dc stati ceva timp cu el la tabla max 10 minute la sfarsit,pt ca noi suntem obisnuiti ca dc suntem scosi la tabla sigur profa ne da 3,dar arata-i ac nu vrei asta,si v-a aprecia asta atunci cand il trimiti in banca dupa o conversatie care ati avut-o cu el in fata cls mai glumeata,si nu ii veti pune nota aia mica de care se astepta s-o ia dc nu stia la ce l-ati intrebat,si va zic eu ca din contra va sta un pic sa se gandeasca de ce ati facut-o,de ce nu i-ati dat 3,de ce?asta ne intrebam mereu....si dv trebuie sa-i explicati ca nu aveti nimic cu el,ca vreti doar sa se faca orele in liniste,dar trebuie dv sa-i faceti pe elevi sa se simta bine la ora dv.si inca ceva,dc vedeti ca nu rezolvati nimic cu nota mica,sa nu apelati niciodata la paratul la diriginta,directoare etc,ca mai mult ne faceti sa ne razbunam atat pe dv cat si pe ora dv,de fiecare data cheia succesului e "comunicarea" ceea ce la multi prof lipseste,unii vin sa predea doar pt banii,unii doar pt purul si simplul adevar ca iubesc copii,dar mereu trebuie sa aratati copiilor ca nu faceti diferenta intre nici unu,ca noi copii mereu simtim,atunci acnd suntem priviti urat de prof cand vedem ca au ceva cu noi,ca tot timpul se iau de noi.nu exista elev care nu poate fi cumintit,si eu la inceput am zis,ca nu exista prof care sa ma cuminteasca,eram numita peste tot"pericol public",nici o ora nu se putea face in liniste de mine,elevii erau bucurosi ca le sunt colega,ceilallti de la celelalte cls,isi doreau sa ma aiba ca colega,la tupeul care aveam sa le comentez la prof,dar uite ca am dat de unele,dar rar gasesti ca aceste prof,care asa au reusit sa ma cuminteasca prin aceste metode,dar va zic ca le-a fost greu,totul tine de faptul ca prof trebuie sa stie si cum sa se impuna in fata nostra.mai am multe de zis,dar ma dor mainile,poate o sa mai revin.astept sa vad dc unii prof imi dati dreptate,dc acestea sunt modalitti bune de a cuminti un elev
Vizitator
 

Mesajde Vizitator » 13 Sep 2006, 23:00

acesta este textul,din pacate nu pot sa vi-l trimit nu stiu ce are.
Vizitator
 

Mesajde Vizitator » 14 Sep 2006, 09:03

draga betiana alta modalitate nu exista,crezi ca noi suntem galagiosi de putin timp,nu?!si deodata ce noi facem galagie la un prof care il vedem pur si simplu mai "tampitel" care mai toti rad de el,deodata ce noi ne obisnuim cu astfel de prof,ce ne gandim,gata pe asta l-am rezolvat,hai sa facem si la celelalte ore ca doar n-o sa-mi inchida mie gura un prof,deja avem cuvinte care fac un prof sa se simta urat atunci cand i le spunem,si nu sunt jigniri,vb f serios,ii raspundem atunci cand ne provoaca pt ca si noi trebuie sa ne aparam intr-un fel.si ti-am spus noi avem prea multa energie in noi,si nu pt ca faptul ca nu avem prieteni sa ne-o consumam cu ei,dar prob e ca noi obisnuindu-ne asa cu ore distractive,ai impresia ca ne poate schimba o prof cu scaderea notei la purtare,sincera sa fiu,nu!mai mult ne face sa ne razbunam pe acel prof,dar nu prin violenta fizica,ca nu sunt genul,dar ii facem orele un calvar,ca si asa unii prof vb la pereti,si noi oare ce facem sa luam note la acel prof,unii vazandu-l asa de "tampitel"il copiaza pe sparte,si sunt multi asa,nu zic ca eu nu-i copiez pe prof,dar numai atunci cand ne dau lucrari neanuntate si la care nu prea vreau sa-mi stric media.Sa va mai spun un lucru,noi unii elevii galagiosi invatam binisor,si avem un as in maneca pt ca ne-am saturat ca prof sa ne tot scoata a tabla si sa vrea sa ne dea 3,si sincera sa fiu datorita faptului ca mereu ne dadeau 3 din cauza galagiei,unii nici nu ne mai ascultau,direct 3,asa am prins mai mult drag de carte,intr-un fel sa-i dau cu lectia invatata peste fata profesorului,ca sa inteleaga odata ca nu prin note proaste ne cuminteste.trebuie sa simtim din partea prof un pic mai multa daruire atunci cand preda,ca asta e cea mai mare prob care ne face pe noi sa facem galagie,ca nu sunt in cls numai copii cuminti,stiti si voi vb aia"padure fara uscaciuni,nu exista!",si trebuie sa le atrageti atentia cumva,dc incep sa vb in timp ce dv predati,luati-l la catedra si puneti-l sa zica ce a inteles din ceea ce ati predat,dar nu sa-i dati 3 ca nu stie,sa-i explicati cum e treaba cu materia dv,nu sa-l amenintati,ca noi care facem galagie pur si simplu avem mintea la prostii a unui copil de 10 ani,care tot timpul cand se plictiseste isi cauta de lucru mereu.pai va dau exemplu la mine.eu invat binisor,fac galagie(glume) la ore non-stop,prof se ia de mine cat se ia,baga metodele alea care ne afc sa le afcem mai rau la ore,vad ca nu reusesc asa,ce fac,dc vad ca nu reusesc cu nota mica,hai la diriginta,directoare,etc,nici acolo nu rezolva,ca mai rau fac.de exmatriculat n-are cum ca st 10 ani obligatoriu,atunci ce oare ramane?.........sa va aratati propria fata,cea de iubitoare de elevii asa cum maj prof spuneti,sa stati putin de vorba cu noi,sa va faceti ora mai placuta,ca nu inteleg ce pierdeti pana la urma,ca tot galagie e la ore, dc incercati sa va apropiati cu mintea aproape de a nostra,veti vedea ca noi nu vom mai face galagie vom avea pe cine asculta de la catreda,dar asta arr se intampla ca prof pur si simplu .vine isi preda materia vreo 5 pag,pleaca fara sa ne explice nimic din lectia predata,ca si sigur ca noi nu scriem atat,ca scriem degeaba,mai bine am invata din carte,ca tot de acolo unii prof ne predau,nu zic ca mai baga notiuni noi de la ei,dar sa stai toata ora scriin in continuu si mai ales ca la unii sunt ultimele ore,pai crapi de nervi.eu v-am dat doar niste sfaturi,atat am avut de spus pe acest topic. :wink:
Vizitator
 

Mesajde betiana » 14 Sep 2006, 20:35

OK! Ti s-au predat 5 ore si nu ai inteles nimic.Te-ai simtit robotizat.Dar ai pus vreodata o intrebare referitoare la textul predat ca sa se vada ca ai fost atenta in timpul orei si ca urmaqresti discursul neinteresant ? Sau propune ore interactive - voi intrebati,profesorii va raspund.Asa cum ai avut curajul sa intri pe acest site si sa stai de vorba omeneste cu profesorii,poti proceda la fel la scoala,chiar daca aceasta pare acum o corvoada.Multe informatii din cele 5 pagini vor fi uitate pe parcurs.Creierul nostru selecteaza si memoreaza ceea ce e important si are impact afectiv asupra noastra.Dar pot sa-ti spun ca nu mi-a placut chimia organica in liceu si ca aveam o profesoara atoasa.Dar si acum (dupa o groaza de ani) mai tin minte formule chimice.Sau la romana am avut in ultimile doua clase o profesoara rigida si ciufuta.Dar ce conta lucrul acesta ? Citeam si invatam pentru mine.Imi place si acum sa citesc.Si eram cea mai buna la romana.Mi-aduc aminte si de un profesor tanar, extrem de timid.Unii erau mai obraznici.Copiau la lucrari.Mie mi-era drag.Emana caldura si timiditate.Ma duceam la sfarsitul lectiei sa-l mai intreb cate ceva.Si el se simtea atunci foarte bine.Ii dadeam incredere in el.Toti am fost la un moment dat elevi.Toti am trecut prin experiente uneori traumatizante.Dar un om puternic este cel care rationeaza calm si nu la manie.
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Mesajde Vizitator » 14 Sep 2006, 20:48

aiaiaaiaaaaaaaaaaaa........pai dv credeti ca eu in momentul cand faceam galagie la ore,nu auzeam ceea ce spune prof,da' adevarul e ca nu mai scriam pt ca,consideram ca degeaba o fac,mai bine invatam acasa din carte si cu asta basta,si inca ceva chiar dc le spui toata lectia unor prof ca acestia niciodata nu iti vor da 10,si stiti de ce?pt ca ei spun ca nu dau 10,decat dc sti toata cartea vor da 10,pai numai cand ii auzi,nu-ti mai vine nici un chef,cu toate ca nu pt prof inveti ci pt tine,dar in loc sa te inpinga putin de la spate,spre mai bine,ei ce fac.....ne dau cu sutul in cur,ca si cand or spune ca nu meritam note dastea. :(
Vizitator
 


Înapoi la Dialog cu elevii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron