Despre muzica in format wav

Probleme pe care le intampina profesorii in utilizarea calculatorului. Sfaturi, solutii, pareri.

Despre muzica in format wav

Mesajde gina » 23 Ian 2005, 11:53

Am nevoie de ajutor! Am facut un material in Power Point , vreau sa pun si muzica , dar imi cere muzica in wav. Unde as putea gasi?
gina
 
Mesaje: 1040
Membru din: 24 Sep 2004, 17:20
Localitate: Bucuresti

Mesajde licteneg » 23 Ian 2005, 14:05

Nu stiu ce versiune de PP aveti dar de exemplu versiunea 2002 (Office XP)
recunoaste si mp3. Nu am unde sa verific pt OFFICE 2000 sau 97.

Dar oricum problema se rezolva daca aveti winamp si muzica ce doriti
sa inserati in alte formate (de ex. mp3)

Deschideti Winamp si apasati Ctrl+P pentru fereastra de optiuni.
In partea stanga alegeti Plug-ins / Output, in dreapta alegeti
Nullsoft disk writer plugin si inchideti - close. Alegeti melodia care doriti sa
transformati in wav. Nu se va aude nimic dar bara de progres va inainta.
Cand se termina in c:\ veti gasi fisierul out.wav - il puteti redenumi si
folosi. (Calea unde sa salveze se poate modifica din configure plugin)

Pentru a asculta melodii, nu uitati sa setati inapoi DirectSound output.

O zi buna,
Prof. Kótai
Avatar utilizator
licteneg
 
Mesaje: 146
Membru din: 25 Feb 2004, 17:06

Mesajde gina » 27 Ian 2005, 21:59

Imi cer scuze ca nu am raspuns, dar ...nu am reusit inca sa convertesc muzica in wav.Mai incerc sa fac asa cum imi spuneti si pana la urma sper sa reusesc. :wink:
gina
 
Mesaje: 1040
Membru din: 24 Sep 2004, 17:20
Localitate: Bucuresti

Mesajde licteneg » 27 Ian 2005, 22:02

Descrieti in ce moment intampinati greutati.

Prof. Kótai
Avatar utilizator
licteneg
 
Mesaje: 146
Membru din: 25 Feb 2004, 17:06

Mesajde gina » 28 Ian 2005, 00:19

:lol: :lol: :lol: :lol: Nu am ce sa mai spun! :lol: :lol: Am reusit! Mii de multumiri! :D :D :D
gina
 
Mesaje: 1040
Membru din: 24 Sep 2004, 17:20
Localitate: Bucuresti

Muzica in PPT

Mesajde emil » 28 Ian 2005, 00:48

gina scrie:Am nevoie de ajutor! Am facut un material in Power Point , vreau sa pun si muzica , dar imi cere muzica in wav. Unde as putea gasi?


Puteti pune muzica direct de pe un CD, aflat in unitate. Interesant este ca puteti programa secventa din cantec care va trebuie de pe CD.
In acest fel puteti ilustra un material ca pe un film, cu o coloana sonora. Mie mi s-a parut asta un lucru f. frumos!
Si apropos de PPT, va recomand ca in materialele dvs sa nu folositi wordart(nici la MsWord sa nu faceti aceasta), sa nu folositi texturi complicate si nici desene mari(ati invatat sa le micsorati, sa le schimbati rezolutia). Nu folositi animatie pe text si mai ales nu adaugati sunete care pot produce zgomote inutile care distrag atentia de la continut!
Evident, toate au rostul lor, dar e bine ca prezentarile sa fie adaptate auditoriului si continutului. PPT este o aplicatie f. interesanta si are multe facilitati pe care nu prea le folosim. Mergea chiar si in retea si puteti transmite tuturor elevilor slide-urile fara sa fie nevoie de ...stiti dvs. ce!
PPT permite lectii ramificate, apeluri la alte programe, iesiri in internet,...etc. PPT poate fi facut si pagina de web!
Daca doriti lamuriri, va stau la dispozitie!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde gina » 28 Ian 2005, 12:43

Sunt la inceput. Mi-am cumparat o carte si invat dupa ea. Bineinteles ca uneori nu pricep mare lucru. Ati facut o greseala ca v-ati oferit sa ma ajutati! :lol: Am foarte multe nedumeriri. Ma incapatanez sa fac in continuare fiindca am vazut ca iese foarte frumos si culmea ca si "expertii si carcotasii"-adica elevii, au apreciat ce am facut. :lol:
Prima ar fi ca am reusit sa pun muzica, dar fisierele in wav sunt enorme.Ce ar trebui sa mai fac sa micsorez ce am facut? Ceea ce am trimis la didactic nu avea muzica. Acum am pus, dar numai muzica are 110 Mb. si cu restul....
Va mai pot intreba in continuare? Stiu ca este foarte greu sa explici unui incepator.Baiatul meu care se pricepe nu prea are rabdare cu mine, asa ca am renuntat sa-l mai intreb!
gina
 
Mesaje: 1040
Membru din: 24 Sep 2004, 17:20
Localitate: Bucuresti

Mesajde vivi » 28 Ian 2005, 13:32

Buna ziua,

Pentru a putea transforma din wav in mp3 exista programe free, pe internet. Nu am nici o recomandare pentru ca nu le folosesc, dar puteti sa incercati dumneavoastra pe cele de la adresa aceasta.
Octavian Costache
Avatar utilizator
vivi
 
Mesaje: 188
Membru din: 22 Oct 2003, 10:34

Mesajde emil » 28 Ian 2005, 13:34

gina scrie:Sunt la inceput. Mi-am cumparat o carte si invat dupa ea. Bineinteles ca uneori nu pricep mare lucru. Ati facut o greseala ca v-ati oferit sa ma ajutati! :lol: Am foarte multe nedumeriri. Ma incapatanez sa fac in continuare fiindca am vazut ca iese foarte frumos si culmea ca si "expertii si carcotasii"-adica elevii, au apreciat ce am facut. :lol:
Prima ar fi ca am reusit sa pun muzica, dar fisierele in wav sunt enorme.Ce ar trebui sa mai fac sa micsorez ce am facut? Ceea ce am trimis la didactic nu avea muzica. Acum am pus, dar numai muzica are 110 Mb. si cu restul....
Va mai pot intreba in continuare? Stiu ca este foarte greu sa explici unui incepator.Baiatul meu care se pricepe nu prea are rabdare cu mine, asa ca am renuntat sa-l mai intreb!

Nu dearnjati cu nimic. Ne face placere sa raspundem, sa dam sfaturi mai ales ca e un domeniu care ne place!
Va fi, oricum mai greu sa trimiteti pe didactic cu muzica, pentru ca , oricum fisierele vor fi destul de mari.
Se poate renunta la fundal muzical. V-am spus si mai sus: CONTINUTUL CONTEAZA cel mai mult, apoi urmeaza "ambalajul"!

succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde gina » 28 Ian 2005, 16:43

Multumesc! Mai vin cu intrebari. Problema era invers, ca varianta asta de Power Point pe care o am , nu accepta decat muzica wav. Trebuia sa transform ce aveam in wav. Am transformat si am vazut ca la ce pusesem aveam 110Mb. Am vazut un material al domnului Popa Daniel
( Pablo Neruda) ca avea si muzica si am vrut sa pun si eu, dar....constat ca mai bine renunt , sau o pun si dau materialul la scoala , ca acolo se poate, cum a sugerat domnul Emil. Trebuie sa mai fie o smecherie ( ma gandesc eu ) sa micsorezi dupa aia.Ziarul il faceam in Word si apoi transformam in pdf (fiindca am vazut ca se micsora). Oricum , sunt obosita , fiindca acest " obiect", calculatorul, te poate enerva rau de tot.Toata noaptea m-am certat cu el si m-am dus pe trei carari la scoala astazi.
gina
 
Mesaje: 1040
Membru din: 24 Sep 2004, 17:20
Localitate: Bucuresti

Mesajde klausnet » 28 Ian 2005, 22:04

Formatul .wav este necomprimat (asa ca de la mama lui). Pentru ca dimensiunea fisierelor in acest format era foarte mare, s-au gasit "unii" care sa scoata un alt format: .mp3. Acesta este un format comprimat. Se poate castiga pana la 90% din formatul initial.
Asa ca un fisier care este in format .wav de 110MB poate ajunge pana la 11MB comprimat. E ceva nu!?
Daca nu puteti introduce fisiere .mp3, nu prea aveti ce face. Acel fisier nu prea se poate micsora, decat prin unele metode nu tocmai simplu de folosit si cu efecte nesemnificative.
klausnet
 
Mesaje: 18
Membru din: 30 Oct 2004, 20:05

Mesajde gina » 28 Ian 2005, 22:53

Daca efectele sunt de neglijat , atunci nu mai are rost sa incerc. Exista variante de Power Point care accepta si mp3?
gina
 
Mesaje: 1040
Membru din: 24 Sep 2004, 17:20
Localitate: Bucuresti

Mesajde christa » 28 Ian 2005, 23:31

gina, eu am Office 2003, si acolo pot introduce in Powerpoint tot felul de fisiere audio, printre altele .mid, .mp3 si .wma. Ultimul format nu il cunosc decat din auzite, nu stiu nimic despre el, daca e comprimat au ba etc.
Avatar utilizator
christa
 
Mesaje: 219
Membru din: 18 Dec 2004, 22:25
Localitate: Germania

Mesajde gina » 29 Ian 2005, 08:42

Christa, muzica in mp3 ocupa mai putin spatiu? Asta ar fi problema acum, sa nu fie prea mare fisierul.
gina
 
Mesaje: 1040
Membru din: 24 Sep 2004, 17:20
Localitate: Bucuresti

Mesajde florinescu » 29 Ian 2005, 13:26

christa scrie:gina, eu am Office 2003, si acolo pot introduce in Powerpoint tot felul de fisiere audio, printre altele .mid, .mp3 si .wma. Ultimul format nu il cunosc decat din auzite, nu stiu nimic despre el, daca e comprimat au ba etc.


.wma=windows media audio, este formatul proprietar microsoft, comprimat, aceeasi melodie comprimata in acest sistem ocupa cam 1/2 dintr-un mp3 la aceeasi calitate.Problema este ca nu toate programele recunosc acest tip de compresie....dar programele concepute la microsoft sigur au suport si pentru el.
Avatar utilizator
florinescu
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Noi 2004, 17:07

Următorul

Înapoi la Probleme IT&C

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori