continutul portofoliului educatoarei

continutul portofoliului educatoarei

Mesajde biaduca » 14 Feb 2006, 12:28

-fisa postului;
-fisa de evaluare anuala;-
-inventarierea materialelor la grupa;
-activitatile cu parintii (procese verbale de la sedinte, referate de la sedinte, acte de donatii, chitante si bonuri de consum, proiecte de la activitatile demonstrative cu parintii, chestionare pentru parinti, interpretarea acestora);
-activitatile cu scoala (procese verbale de la activitati, invitatii la/de la activitatile cu scoala, referate de la activitati, programe la activitatile comune, alte materiale);
-activitati de formare continua (plan de activitati de autoperfectionare:
studiu individual, publicatii, participare la activitati metodice, activitati perfectionare; procese verbale, referate prezentate la comisiile metodice, cercuri pedagogice, simpozioane; adeverinte de la perfectionari, simpozioane);
-activitati educative (planificari activitati educative si extracurriculare, programe pentru activitati educative, proiecte de parteneriate educative; invitatii, scrisori de intentie, informatii de la actiunile intreprinse, fotografii de la aceste actiuni);
-programe nationale (ECO GRADINITA, EDUCAM ASA);
-fisa psihopedagogica pt toti copiii din grupa;
-evaluari initiale si de parcurs;
-interpretarea acestora;
-activitatile optionale (evidente, programe, finalizari)
-orice alt document personal sau al grupei care poate face obiectul portofoliului)
MULT SUCCES
Astept opinii, completari.PUPICI
:D
biaduca
 
Mesaje: 52
Membru din: 13 Feb 2006, 11:58
Localitate: Iasi

Portofoliul educatoarei

Mesajde dddddd » 20 Feb 2006, 21:02

In portofoliul educatoarei pun tot ce face educatoarea pentru: formare, studiu, programe proprii, proiecte ,auxiliare etc
In portofoliul fiecarui copil pun fisa psihopedagogica, probe evaluare sau alte materiale lucrate de copii.
Planificari, materiale in cadrul altor programe{Ecogradinita;Sa citim pentru...; Spring Day;Educati asa; Activitatea cu scoala etc} formeaza portofolii separate pentru fiecare in parte....da cam multe, dar ce sa faci asta este munca noastra ! :P
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Mesajde cristinn33 » 10 Sep 2006, 20:57

As avea si eu rugamintea sa ma ajutati sa inteleg.
Din ce am citit pana acum inteleg ca orice educatoare trebuie sa aiba acest portofoliu al educatoarei. Daca ea colaboreaza cu o firma care produce soft educatonal, o adeverinta din partea firmei o poate ajuta? Va intreb acest lucru pentru ca eu lucrez la Infomedia Pro si facem soft educational in colaborare cu cadre didactice. Fie din modestie, fie pentru ca nu stiu, putine au fost colegele dumneavoastra cu care am colaborat, care ne-au cerut aceasta hartie. As dori foarte mult sa stiu daca o astfel de adeverinta le poate ajuta.
cristinn33
 
Mesaje: 9
Membru din: 27 Oct 2005, 13:11

Mesajde dddddd » 10 Sep 2006, 22:15

Da, o astfel de activitate o ajuta,deoarece este o activitate educationala in interesul invatamantului. Probabil, continutul si strategia didactica in realizarea softurilor sunt stabilite de cadrele didactice.
O adeverinta de colaborare este utila in realizarea portofoliului.
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

Mesajde cristinn33 » 11 Sep 2006, 17:25

Multumesc pentru raspuns
cristinn33
 
Mesaje: 9
Membru din: 27 Oct 2005, 13:11


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron