Despre infrastructura IT&C necesara in scoala

Deoarece in dezbaterea deschisa in intalnirea Resurse IT&C in educatie de la Focsani(<a href="http://www.vrancea.ro/unirea2005" target="_blank">www.vrancea.ro/unirea2005</a>), nu s-a reusit atingerea tuturor punctele propuse, va invitam sa va spuneti parerea pe urmatoarele
topicuri...

Despre infrastructura IT&C necesara in scoala

Mesajde vivi » 23 Ian 2005, 23:48

Va invitam sa va spuneti in acest topic parerea despre infrastructura IT&C necesara in scoala, si in ce mod aceasta ar trebui sa fie la dispozitia profesorilor si a elevilor, in timpul, sau in afara orelor de clasa.
Octavian Costache
Avatar utilizator
vivi
 
Mesaje: 188
Membru din: 22 Oct 2003, 10:34

Mesajde condurachi_i » 26 Ian 2005, 13:42

Eu cred ca laboratorul de informatica ar trebui sa fie "deschis non-stop"... :D ...Dar nu intotdeauna elevii vor folosi calculatoarele in scopuri educationale daca sunt fara supraveghere din partea unui cadru didactic...Cat despre profesori ce sa mai spun ?....Sunt unii colegi care nu vor sa invete nici macar cum se deschide un calculator... :roll: :cry:
"Intelept este acela care traieste in fiecare zi ca si cum in fiecare zi si in fiecare ceas ar putea sa moara." (Quevedo)
Avatar utilizator
condurachi_i
 
Mesaje: 304
Membru din: 24 Feb 2004, 18:23
Localitate: Constanta

Mesajde emil » 26 Ian 2005, 14:48

condurachi_i scrie:Eu cred ca laboratorul de informatica ar trebui sa fie "deschis non-stop"... :D ...Dar nu intotdeauna elevii vor folosi calculatoarele in scopuri educationale daca sunt fara supraveghere din partea unui cadru didactic...Cat despre profesori ce sa mai spun ?....Sunt unii colegi care nu vor sa invete nici macar cum se deschide un calculator... :roll: :cry:

Non stop inseamna probabil in limitele timpului fizic de lucru al unei scoli si probabil si samabata si duminica.
Este suficient acest laborator unde se inghesuie 500-1000 de elevi dintr-o scoala? Nu putem oare gasi o solutie mai eficienta si cu impact mai mare asupra elevilor si profesorilor?
Eu zic asa:
1. Calculatorul din cancelarie
2. Calculatorul din sala de clasa
3. Calculatoarele de la biblioteca
4. Calculatorul de la secretariat
5. Retea si Internet peste tot
etc
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde marinela » 26 Ian 2005, 23:01

1.Eu sunt pentru o sala de documentare cu orar fix si cu 7-8 calculatoare legate la internet, unde elevii sa aiba accesnelimitat ( in timpul scolii). In sala sa fie o persoana si cu atributii de supravegheat, dar si de secretariat.
2. In cancelarie sa existe 1-2 calculatore legate la internet .
3. In laboratoare calculatoare cu videoproiectoare. Nu este nevoie in fiecare clasa, este o investitie prea mare care nu se justifica inca.
4. Toate calculatoarele sa fie in retea interna.
5. Secretariatul sa aiba 1-2 calculatoare.
6. Sa existe imprimante, copiatoare si hartie si toner.
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde emil » 27 Ian 2005, 00:40

marinela scrie:1.Eu sunt pentru o sala de documentare cu orar fix si cu 7-8 calculatoare legate la internet, unde elevii sa aiba accesnelimitat ( in timpul scolii). In sala sa fie o persoana si cu atributii de supravegheat, dar si de secretariat.
2. In cancelarie sa existe 1-2 calculatore legate la internet .
3. In laboratoare calculatoare cu videoproiectoare. Nu este nevoie in fiecare clasa, este o investitie prea mare care nu se justifica inca.
4. Toate calculatoarele sa fie in retea interna.
5. Secretariatul sa aiba 1-2 calculatoare.
6. Sa existe imprimante, copiatoare si hartie si toner.


Imi place mult ideea cu sala de documentare. Aceasta poate fi chiar sala de lectura a bibliotecii, cu carti, publicatii, cd-uri si, bineinteles, calculatoare.
punctul 6 imi spune mult despre nevoile dvs.
bune idei!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde klausnet » 27 Ian 2005, 01:01

marinela scrie:1.Eu sunt pentru o sala de documentare cu orar fix si cu 7-8 calculatoare legate la internet, unde elevii sa aiba acces nelimitat ( in timpul scolii). In sala sa fie o persoana si cu atributii de supravegheat, dar si de secretariat.
2. In cancelarie sa existe 1-2 calculatore legate la internet .
3. In laboratoare calculatoare cu videoproiectoare. Nu este nevoie in fiecare clasa, este o investitie prea mare care nu se justifica inca.
4. Toate calculatoarele sa fie in retea interna.
5. Secretariatul sa aiba 1-2 calculatoare.
6. Sa existe imprimante, copiatoare si hartie si toner.

7. Toate calculatoarele conectate la internet.
8. 3-4 calculatoare la biblioteca, care sa nu aiba treaba cu cele de la punctul 1.

Cred ca e un plan de la care actualii nostri politicieni ar putea pleca.
klausnet
 
Mesaje: 18
Membru din: 30 Oct 2004, 20:05

Mesajde emil » 27 Ian 2005, 01:07

klausnet scrie:7. Toate calculatoarele conectate la internet.
8. 3-4 calculatoare la biblioteca, care sa nu aiba treaba cu cele de la punctul 1.

Cred ca e un plan de la care actualii nostri politicieni ar putea pleca.


Urmaresc cu interes propunerile dvs. si m-as bucura daca ar mai fi idei.
Putem apoi sa "atacam" MEdC cu propuneri de schimbare, daca nu cumva cei care monitorizeaza scrasnind din dinti acest portal, vor spune ca au mai facut ceva nou :-)
Va multumesc
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde efodorean » 27 Ian 2005, 12:02

Cred ca si pentru pragatirea profesorilor care predau informatica ar trebui investit mai mult,sau cel putin selectia acestora sa fie mai serioasa!
O spun in cunostinta de cauza,ca mama a unei absolvente de clasa de informatiuca in 2000.

Pentru toate cadrele didactice ar trebui organizate cursuri de utilizare a calculatorului.

In scolile foarte mari,cum este cea in care lucrez - 1600 elevi,ar trebui angajati doi ingineri de sistem.Unul singur nu reuseste sa faca fata la 4-5 cabinete de informatica,sala AEL (care este folosita in alte scopuri!), 6-7 calculatoare in birouri...

Ecaterina Fodorean
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde christa » 27 Ian 2005, 19:21

efodorean scrie:In scolile foarte mari,cum este cea in care lucrez - 1600 elevi,ar trebui angajati doi ingineri de sistem.Unul singur nu reuseste sa faca fata la 4-5 cabinete de informatica,sala AEL (care este folosita in alte scopuri!), 6-7 calculatoare in birouri...

haha, Catia, scuze ... la scoala mea sunt vreo 4300 de elevi (e drept, doar o parte vin zilnic, ceilalti vin, cum zisesem prin alta parte, "en bloc" din cand in cand), dar noi nu avem nici UN inginer de sistem, de toate clasele cu calculatoare se ocupa profesorii. Si noi visam sa ne putem ocupa doar de predat, dar deocamdata ...
Avatar utilizator
christa
 
Mesaje: 219
Membru din: 18 Dec 2004, 22:25
Localitate: Germania

infrastrucura

Mesajde emil » 28 Ian 2005, 01:00

christa scrie: ... la scoala mea sunt vreo 4300 de elevi (e drept, doar o parte vin zilnic, ceilalti vin, cum zisesem prin alta parte, "en bloc" din cand in cand), dar noi nu avem nici UN inginer de sistem, de toate clasele cu calculatoare se ocupa profesorii. Si noi visam sa ne putem ocupa doar de predat, dar deocamdata ...

Da, am auzit de asta, am vazut si cu ochii mei in niste scoli englezesti din zona Oxford si Glasgow. Nu aveau admin de sisteme dar exista un personaj care stia sa faca acest lucru!! In plus, exista si o firma platita de comunitate, care avea grija 24 din 24 de retea! Fac observatia ca retelele erau fff bine configurate si era f. greu sa strici ceva! Nu aveau LMS, pentru ca nu le trebuia asa ceva! In schimb aveau un sistem de management scolar f. bun si un server superplin de resurse pentru diverse discipline. Programele le cumpara comunitatea, dintr-un buget special de IT.
Internet? Fara probleme in acele scoli, cu toate restrictiile posibile ca sa nu se intre "in balarii". Exista un educational garden!
Scoala si resursele englezesti mi s-au parut un model excelent.
Cheltuielile pe elev erau MAI MICI CA LA NOI (vorbind de IT)!!!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: infrastrucura

Mesajde christa » 28 Ian 2005, 01:13

referitor la ...
emil scrie:Fac observatia ca retelele erau fff bine configurate si era f. greu sa strici ceva!


Exista o vorba buna, cand e vreo problema cu calculatorul, in general utilizatorul e de vina, si de aceea se spune ca "greseala se afla la 60 cm in fata ecranului". :D Tot asa si la noi la scoala. Pe 17 ianuarie trebuia sa am inspectie la o ora, imi alesesem tema "cautarea in internet" (cu google&co.). Ajung la scoala la ora a cincea, ma intalnesc cu un coleg pe hol, si imi spune ca nu merge nici reteaua, nici legatura cu internetul. Am crezut ca face misto de mine, insa din pacate saracului nu ii ardea de gluma. Iar eu ce sa mai zic? Am crezut ca fac criza de nervi, dar inspectorul din fericire, mai calm fiind, m-a linistit si pe mine. :) Inspectia a avut loc dupa o saptamana, pe 24 ianuarie.
Colegul a stat 2 ore sa caute greseala, dupa ce am terminat eu orele am mai stat si eu cu el aproape alte 2 ore, ca pana la urma sa constatam ca un destept de coleg (nu am aflat nici in ziua de azi cine a fost, cred ca ii suceam gatul daca aflam in ziua respectiva) a legat gresit switch-urile unul de altul. Asta e dezavantajul daca se ocupa de calculatoare cine vrea si nu cine poate. Mai multi colegi au acces la incaperea unde se afla serverele, si se intampla asemenea neplaceri. Acesta e un alt motiv pentru care as prefera un inginer de sistem (sau 2), dar uite ca statul nu il plateste. Ce sa facem, sa il platim noi profesorii din buzunarul propriu?
Avatar utilizator
christa
 
Mesaje: 219
Membru din: 18 Dec 2004, 22:25
Localitate: Germania

Re: infrastrucura

Mesajde emil » 28 Ian 2005, 01:26

christa scrie:referitor la ...
emil scrie:Fac observatia ca retelele erau fff bine configurate si era f. greu sa strici ceva!

. Mai multi colegi au acces la incaperea unde se afla serverele, si se intampla asemenea neplaceri. Acesta e un alt motiv pentru care as prefera un inginer de sistem (sau 2), dar uite ca statul nu il plateste. Ce sa facem, sa il platim noi profesorii din buzunarul propriu?

Nimic nou sub soare...
Pot zice ca la noi s-a investit ceva in administratori de retele....Dar, din pacate, un salariu nemotivant, aduce tot felul de elefanti!!!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: infrastrucura

Mesajde christa » 28 Ian 2005, 19:49

emil scrie:Dar, din pacate, un salariu nemotivant, aduce tot felul de elefanti!!!

Hmm, nu stiu CAT de nemotivant este salariul, problema este ca salariile cadrelor didactice sunt cam mici, si ar fi cam ... nu stiu cum ... ca un inginer de sistem/administrator de retea sa castige mai mult decat un cadru didactic.

La noi inginerii de sistem/administratorii de retea au absolvit in general facultatea de subingineri, care ca nivel este inferioara studiilor profesorilor, si toti lucrand la stat, sunt platiti dupa studii, nu dupa cunostinte ...
Avatar utilizator
christa
 
Mesaje: 219
Membru din: 18 Dec 2004, 22:25
Localitate: Germania

Re: infrastrucura

Mesajde klausnet » 28 Ian 2005, 22:51

christa scrie:Hmm, nu stiu CAT de nemotivant este salariul, problema este ca salariile cadrelor didactice sunt cam mici, si ar fi cam ... nu stiu cum ... ca un inginer de sistem/administrator de retea sa castige mai mult decat un cadru didactic.

Cam subiectiv, nu!?
klausnet
 
Mesaje: 18
Membru din: 30 Oct 2004, 20:05

Mesajde christa » 28 Ian 2005, 23:36

ai citat doar o parte din ce am scris, raspunsul sta in parte insa in partea necitata. Un alt motiv ar fi si faptul ca un cadru didactic are mult mai mult stres psihic (si intre timp afirm asta din experienta personala si din discutiile cu colegi/colege) decat un inginer de sistem, lucru care de asemenea ar trebui "rasplatit" cumva, chiar daca nervii pe care ti-i mananca elevii uneori nu ii poate plati de fapt nimeni.
Avatar utilizator
christa
 
Mesaje: 219
Membru din: 18 Dec 2004, 22:25
Localitate: Germania

Următorul

Înapoi la IT&C in Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator