profesorul titular in doua scoli!

Probleme legate de salarii, concedii, navete si orice alteceva legat de viata ca angajat bugetar

profesorul titular in doua scoli!

Mesajde marin_georgeta » 19 Iun 2006, 21:34

Statutul profesorului titular in doua scoli este din punctul meu de vedere destul de neclar.
Desi incadrarea este de cate o jumatate de norma intr-o scoala, activitatea lui se desfasoara pe norma intreaga in ambele scoli. Intrebarea mea este: In care dintre scoli are drepturi depline; in cea in care s-a titularizat sau in cea in care are completarea de norma?
marin_georgeta
 
Mesaje: 2
Membru din: 19 Iun 2006, 00:30

Mesajde mada38 » 19 Iun 2006, 21:55

Cum adica cu norma intreaga in ambele scoli? Si daca este titular in doua scoli atunci pe dispozitia de titularizare sunt numite ambele scoli si nu este vorba de ...completare de catedra. Completarile se fac pe an scolar. Titularii sunt titulari :drepturile sunt aceleasi in ambele scoli
Nu cred ca sunt ... drepturi si ... drepturi depline!
mada38
 
Mesaje: 15
Membru din: 14 Iun 2006, 11:04

Mesajde maia » 20 Iun 2006, 07:53

Draga mea
intr-o scoala ai avut numirea ca si titulara,ai jumatate de norma,iar in cealalta scoala ai completare,lucrezi in doua scoli cu jumatate de norma.
Ai drepturi depline in ambele,dar acolo unde esti titulara te consideri,,la casa ta".
Practic in scoala in care esti titular poate ti se da dirigentie,faci parte din Cons.de adm,dar la fel poti face parte si in cealalta scoala.In scoala in care ai completare nu este titular pe orele respective.
Am fost explicita???Sper ca ai inteles.
Iti doresc succes!
maia
 
Mesaje: 84
Membru din: 10 Mar 2006, 18:58

Mesajde mada38 » 20 Iun 2006, 14:10

Georgeta, parerile sunt pareri si legea este lege. Citeste in ordine:
- dispozitia de numire;
- contractul individual de munca;
-statutul personalului didactic;
Si directorul unitatii de invatamant te poate lamuri, ca sa nu spun ca ... este obligat sa-ti acorde consultanta!
mada38
 
Mesaje: 15
Membru din: 14 Iun 2006, 11:04

Mesajde rosioru » 09 Sep 2006, 20:39

Titular in doua scoli presupune drepturi depline in ambele...dar de platitit de plateste scoala unde ai baza (nr. mai mare de ore in principiu). Acolo unde este baza poti fi diriginta, consilier educativ, membru in CA. De obicei la cons. profesoral participi tot la scoala de "baza". In mod practic poti avea intr-o scoala 10 ore (este baza) si in cealalta 8 ore (completarea).
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta


Înapoi la Sindicale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori