EVOLUTIA SALARIULUI PROFESORILOR

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

EVOLUTIA SALARIULUI PROFESORILOR

Mesajde pirlo_a » 04 Sep 2006, 00:41

. Am creat acest topic pentru a afla mai multe despre cum este platita munca profesorilor in Romania ! Asa ca daca stiti mai multe lucruri despre salariu unui profesor debutant, salariul unui profesor care este doctor in materia lui, salariu unui profesor universitar, etc. va rog sa postati aici.
. Locuiesc in Hunedoara si sunt elev ( am absolvit clasa a 9-a ). Realizarile mele pe plan scolar sunt urmatoarele:
A) In clasa:
-in clasele 1-4 Premiul I
-in clasele 5, 8 si 9 Premiul III
-in clasele 6 si 7 Premiul II
B) La Concursuri:
-am fost de 2 ori primul pe scoala la concursul de matematica Cangurul
C) La Olimpiade:
-in clasa 6: locul 1 pe oras la matematica, mentiune la fizica faza judeteana
-in clasa 7: locul 7 pe oras la matematica, mentiune la fizica faza judeteana
-in clasa 8: Premiul II la fizica faza judeteana si Diploma de Excelenta la Faza Nationala
-in clasa 9: Premiul II la fizica faza judeteana si calificre la Faza Nationala, iar la matematica mentiune speciala la faza judeteana ( dupa ce am luat locul 2 pe oras )

*am mai participat si la olimpiadele de informatica si istorie (cls 9/8 )

Ma gandesc sa devin profesor de fizica ! Credeti ca am sanse sa devin unul foarte bun ? ( Adica sa: propun subiecte la etapa nationala/sa scot multe culegeri care sa fie bine vandute/sa devin inspector pe judet/sa ajung profesor universitar/sa corectez lucrari la olimpiada internationala)

Cam ce salariu voi avea la debutul in invatamant, si cam ce evolutie ar avea el pe parcurs ( sunt hotarat sa imi iau si doctoratul ) ? Credeti ca odata cu intrarea in UE, salariile profesorilor vor creste?
Ultima oară modificat de pirlo_a pe 27 Dec 2008, 13:26, modificat 1 dată în total.
pirlo_a
 
Mesaje: 66
Membru din: 04 Sep 2006, 00:16

Mesajde lavinia_v » 04 Sep 2006, 17:58

salariul unui debutant este la ora aceasta in jur de 5 milioana lei vechi. Probabil, ca pana vei ajunge tu profesor se va mai mari. Nu pot sa prevad evolutia, dar tinem legatura. Daca esti suficient de motivat s-ar putea ca banii sa nu conteze prea mult... Dar mai ai timp de gandire
lavinia_v
 
Mesaje: 12
Membru din: 03 Sep 2005, 18:54

Mesajde pirlo_a » 05 Sep 2006, 08:55

Mersi pentru raspuns !
Sunt destul de motivat, dar nu pot sa nu iau in considerare salariul ! Imi doresc ca pe la 30 de ani sa am venitul lunar de peste 10.000.000 (salariu+meditatii), iar acesta sa tot creasca. La urma urmei meseria de profesor nu e numai un hobby, ci si o slujba ca oricare alta in care iti doresti un salariu cat mai mare pentru a te intretine. Decat sa am un venit mic, mai bineincerc sa ma orientez spre altceva, mai ales ca ma descurc si la informatica si matematica.
pirlo_a
 
Mesaje: 66
Membru din: 04 Sep 2006, 00:16

Mesajde betiana » 05 Sep 2006, 18:18

Draga pirlo_a,salariul unui profesor debutant este mic, ca si al unui asistent universitar.Dar daca iti place informatica, poate o sa excelezi in acest domeniu unde salariile sunt "marete".Oricum, felicitari pentru tot ceea ce ai reusit sa faci pana acum.
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Mesajde doina_barsan » 05 Sep 2006, 22:02

pirlo_a, nu am retinut ce varsta ai, dar daca iti faci probleme cu salarizarea in invatamant, trebuie sa incepi de anul viitor , dupa integrare (!?), cand, (presupun /sper) ca se vor modifica salariile profesorilor ( in UE profesorii sunt totusi apreciati, au salarii bune)
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde mitzone » 06 Sep 2006, 09:00

Ce optimista esti Doina! Parca vad ca si in UE ne vom integra original adica romaneste.
mitzone
 
Mesaje: 519
Membru din: 26 Oct 2005, 16:14

Mesajde doina_barsan » 06 Sep 2006, 09:05

mitzone scrie: Parca vad ca si in UE ne vom integra original adica romaneste.

Este posibil :shock:
Am uitat de "originalitatea" cu care le facem noi pe toate :P
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde pirlo_a » 06 Sep 2006, 11:02

Dar daca iti place informatica, poate o sa excelezi in acest domeniu unde salariile sunt "marete".Oricum, felicitari pentru tot ceea ce ai reusit sa faci pana acum.

Imi place informatica, dar nu sunt atat de bun ca si la fizica. Multumesc pentru felicitari !

pirlo_a, nu am retinut ce varsta ai, dar daca iti faci probleme cu salarizarea in invatamant, trebuie sa incepi de anul viitor , dupa integrare (!?), cand, (presupun /sper) ca se vor modifica salariile profesorilor ( in UE profesorii sunt totusi apreciati, au salarii bune)

Am 16 ani. Din cate am inteles, salariul unui profesor in UE e cam de 1500 de euro. ( poate ma insel ). Dar trebuie sa vad si celelalti lucratori cat au salariul in UE, pt ca poate si preturile vor fi pe masura salariilor.
pirlo_a
 
Mesaje: 66
Membru din: 04 Sep 2006, 00:16


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron