reducerea normei in situatia revenirii inainte din concediu

Probleme pe care le intampina profesorii in utilizarea calculatorului. Sfaturi, solutii, pareri.

reducerea normei in situatia revenirii inainte din concediu

Mesajde mihais » 09 Aug 2006, 20:09

Articolului 23 din CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL JUDETEAN- RAMURA INVATAMANT- 2004 spune "Salariatii care renunta la concediul legal pentru cresterea copilului în vârsta de pâna la 2 ani, respectiv 3 ani, beneficiaza de reducerea duratei normale de lucru cu 2 ore/zi potrivit legii, fara ca aceasta sa le afecteze salariile de baza si vechimea. "Sa inteleg ca daca ma intorc la munca mai devreme cu 3 luni sa pot in acele luni pana implineste copilul 2 ani sa beneficiez de reducerea normei la jumatate fara sa-mi fie afectat salariul si vechimea? Rog cine poate sa ma ajute in legatura cu aceasta nelamurire sa o faca, sau cineva care a fost in aceasta situatie. Multumesc anticipat.
mihais
 
Mesaje: 9
Membru din: 17 Iul 2005, 23:27

?

Mesajde sfetnicul » 09 Aug 2006, 21:20

Nu cunosc legea dar din ce aţi scris eu înţeleg că vi se poate reduce norma cu 2 ore pe zi nu "la jumătate". Câte ore pe zi e norma dumneavoastră?
* * *
Invatatorul trebuie sa fie sfetnicul Mariei Sale Elevul.
Avatar utilizator
sfetnicul
 
Mesaje: 480
Membru din: 12 Mar 2005, 18:25
Localitate: Bacau, Romania

Mesajde adrianab » 09 Aug 2006, 21:57

Eu mi-am intrerupt concediul si nu am beneficiat de reducerea normei. Printre avantaje pot enumera: primesti unui stimulent de 300 RON si vechimea "activa" in munca nu este afectata.
Trebuie sa mentionez ca nu am solicitat reducerea normei. Cred ca ar trebui sa intrebi la secretariatul scolii, ISJ sau la Sindicat.
Nu renunta la dreptul tau. Si nu uita sa soliciti stimulentul. De ce sa-l pierzi?
adrianab
 
Mesaje: 292
Membru din: 05 Mar 2006, 15:10


Înapoi la Probleme IT&C

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori