Comentarii, pareri, contributii

Comentarii asupra articolelor din Tribuna Invatamantului. Opinii generale, articole proprii, ce pot fi inserate in revista.

Cum apreciati continutul revistei Tribuna Invatamantului?

Foarte bun
23
33%
Bun
29
41%
Satisfacator
10
14%
Slab
8
11%
 
Voturi totale : 70

Comentarii, pareri, contributii

Mesajde emil » 02 Mai 2005, 08:07

Am creat aceasta sectiune pentru a va da prilejul sa faceti observatii, sugestii sau chiar sa propuneti materiale proprii pentru revista.
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde efodorean » 02 Mai 2005, 17:17

Ma bucur ca am ,acasa si la scoala ,ocazia sa citesc Revista Tribuna Invatamantului.In numarul din aprilie am gasit cateva lucruri interesante si din sumarul revistei lunii mai am selectat cateva titluiri.Am citit cu interes articolul semnat de domnul Sorin Ivan "Domnul Trandafir in Europa".Astept cu nerabdare revista in intregime.
Multumesc .

Ecaterina Fodorean
efodorean
 
Mesaje: 2530
Membru din: 04 Aug 2004, 07:00
Localitate: Cluj-Napoca

Asa tribuna, asa invatamant...

Mesajde nedelcu » 20 Iun 2005, 22:47

UITE CINE-I INVATA PE ELEVI ! :oops:

Revista de specialitate, "Tribuna invatamantului", autointitulata "saptamanal de informatie, opinie si cultura pedagogica", publica in numarul 801 din 6 -12 iunie 2005 o nota de prezentare a unei carti cu titlul, atentie !: "A-I INVATA PE ELEVI SA, CUM SI DE CE SA INVETE".

Aceasta monstruozitate lingvistica, tradusa, ar trebui sa sune asa: "A-i invata pe elevi sa sa invete, cum sa invete si de ce sa invete"... Aceasta-i partea oarecum comica a chestiunii.

Partea tragica vine acum.

1. Autorul cartii este, aflam din nota de prezentare, un profesor de limba si literatura romana: Petru Hriscu, de la Scoala Ionel Teodoreanu din Iasi !!!

2. Referentul stiintific al "lucrarii", aflam tot din nota de prezentare, este un alt profesor, de asta data universitar - si doctor ! : Ioan Lobiuc, de la Catedra de limba romana si lingvistica generala a Facultatii de Litere, din cadrul Universitatii Al. I. Cuza. Dumneasa ne indeamna sa credem ca "o publicatie ca aceasta poate fi utilizata cu folos in orice scoala si de oricare profesor"!!!

3. Autorul notei de prezentare semneaza la randul lui tot cu titlul de profesor: Neculai Rosu !!!

4. Revista care publica aceasta tripla enormitate este una, cica, de "cultura pedagogica", deci, se presupune ca in redactia ei functioneaza alti profesori !!!

Si ne mai miram ca invatamantul romanesc e in halul in care este !
nedelcu
 
Mesaje: 16
Membru din: 27 Aug 2004, 15:24
Localitate: Craiova

Mesajde emil » 20 Iun 2005, 23:38

Stimate coleg,
Legat de critica dvs., e bine sa scrieti direct la respectiva publicatie!
Exista si niste adrese date.
Eu am parerea ca sunt multe lucruri interesante acolo si ca merita a fi citite!
Pot fi si accidente! Va rog, nu dati un calificativ general revistei!
Multumesc
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

tribuna invatamantului

Mesajde rodi_filimon » 25 Oct 2005, 23:42

Buna ziua! Ma intereseaza cum ma pot abona la aceasta revista si la alte reviste de pedagogie!MUltumesc frumos!
Filimon Ionela
rodi_filimon
 
Mesaje: 60
Membru din: 24 Oct 2004, 12:04

Re: tribuna invatamantului

Mesajde emil » 25 Oct 2005, 23:53

rodi_filimon scrie:Buna ziua! Ma intereseaza cum ma pot abona la aceasta revista si la alte reviste de pedagogie!MUltumesc frumos!
Filimon Ionela


Inecrcati la http://www.tribuna.as.ro/

succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

O noua rubrica - "Scoli in mizerie!"

Mesajde alilia » 15 Mar 2006, 17:45

Daca s-ar expune opiniei publice si cei ce lucreaza in MEdC, multe s-ar schimba in bine in invatamantul romanesc.
De ce nu agreez revista, in mod deosebit?? Deoarece nu semnalati neregulile existente in scolile din mediul rural. Exista probleme si in scolile din orase pe care nimeni nu are curajul sa le etaleze. Eu am incercat si ... m-am ales cu calificativul "Bine". Scoala este in aceeasi mizerie, desi exista si fonduri extrabugetare ce sunt virate catre Primaria orasului, pentru a mentine relatii de prietenie, cred. Copiii au drepturi, dar ele nu se respecta, deoarece in tara lipseste controlul si guverneaza INDIFERENTA.
alilia
 
Mesaje: 8
Membru din: 01 Dec 2004, 18:38

Re: O noua rubrica - "Scoli in mizerie!"

Mesajde sorana » 15 Iul 2006, 12:37

Nu cred ca pentru faptul ca scolile sunt in mizerie este vina vreunei publicatii.
Am inteles ca aici vorbim despre ceea ce ne place si ceea ce ne "deranjeaza" din ceea ce se publica in Tribuna invatamantului si nu ceea ce nu se publica.
Eu o astept cu mare interes si o cumpar saptamanal de la chiosc.
Ar fi bine ca fiecare scoala sa aiba un abonament la o astfel de revista.
Avatar utilizator
sorana
 
Mesaje: 1337
Membru din: 07 Oct 2005, 23:58
Localitate: Alba Iulia

Mesajde doina_barsan » 28 Iul 2006, 20:45

Noi intampinam greutati in procurarea revistei. Conducerea scolii nu cosidera necesar abonamentul la aceasta publicatie si astfel, la mica intelegere cu difuzorii de la chioscul de ziare, aduce "la comanda" unul sau doua exemplare...Deci si difuzarea revistei se face cu lipsuri...
Sa nu-mi spuneti ca "de ce nu facem abonament" pt ca am calculat si nu e mai ieftin si apoi, cu postasii astia, nici macar nu esti sigur ca-ti ajunge...
Si nu renteaza sa faci abonament, in unele numere nu e mai nimic ce m-ar putea interesa...Cantitatea si calitatea informatiilor lasa de dorit uneori.
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde andronescu » 10 Sep 2006, 21:43

Incerc sa trimit un mesaj profitind de lectura acestei reviste.Anul acesta incercam generatia 1972-1976 de la facultatea de istorie sa organizam intilnirea de 30 de ani.Cei care sunt colegii nostri sa ia legatura cu senatorul Puiu Hasotti sau cu mine,adresa andro_mariana@yahoo.com Astept vesti!!
andronescu
 
Mesaje: 19
Membru din: 01 Iul 2006, 16:48

Mesajde rosioru » 10 Sep 2006, 21:55

ce-are una cu alta? ce legatura este intre "tribuna invatamantului" si intalnirea dvs. de 30 de ani? mi se pare mie sau sunteti iar in afara topicului?
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta

Re: Comentarii, pareri, contributii

Mesajde ellis » 08 Noi 2006, 21:37

emil scrie:Am creat aceasta sectiune pentru a va da prilejul sa faceti observatii, sugestii sau chiar sa propuneti materiale proprii pentru revista.


" Nu e destul sa stii, trebuie sa si aplici; nu e destul sa vrei, trebuie sa si faci. "
I. W. GOETHE
ellis
 
Mesaje: 16
Membru din: 01 Oct 2006, 22:53


Înapoi la Revista Tribuna Invatamatului

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori