Ajutor ! - titularizare 2006 Franceza - Secventa didactica

Ajutor ! - titularizare 2006 Franceza - Secventa didactica

Mesajde alinarose25 » 08 Iul 2006, 18:28

Multumesc mult pentru informatie d-nei Crina Butarescu, dar pe mine
m-ar interesa sa stiu daca la aceasta secventa didactica exista anumite etape ce trebuiesc parcurse, ca in principiu cam asa m-am gandit si eu numai ca am vorbit cu cineva care a dat anul trecut titularizarea si mi-a spus ca nu trebuie scris nimic in afara de exercitiile pt activitate in clasa (de la simplu la complex si cat mai variat) si ca in nici intr-un caz sa nu scriu obiective sau altceva ca aceia ar fi fost depunctati. Problema e ca sunt intr-o mare dilema deoarece m-am uitat pe baremul subiectelor de anul trecut si acolo spune f. clar ca trebuie respectata succesiunea logica a etapelor de invatare si atunci ma intreb care ar fi aceaste etape de invatare?Au ele exercitii specifice? Sau cum se face evaluarea achizitiei, cu vreun anumit tip de activitate?

:roll: :?:
alinarose25
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Iul 2006, 16:23

Mesajde crina_butarescu » 08 Iul 2006, 21:22

Ali, am avut aceeasi problema ca si tine,anul trecut la titularizare.
Am intrebat astazi o metodista si mi-a spus exact ce am gandit amandoua, ca reprezinta o parte dintr-o lectie care se intinde pe cateva ore si trebuie facuta exact ca un proiect didactic normal, cu etapele lectiei,obiective,resurse si diferiti itemi la evaluare.Nu e logic sa scoti aceste etape din moment ce sunt punctate in barem.
Ca sa fii mai sigura,pune aceeasi intrebare dar pe www.forum.edu.ro,
acolo sunt forumisti din toata tara, aici isi arunca mai rar ochiul cineva!
Curaj!
crina_butarescu
 
Mesaje: 9
Membru din: 06 Iul 2005, 09:29

Mesajde anne_marie » 09 Iul 2006, 22:21

Informatii detaliate despre secventa didactca se gasesc in metodica lui Jeremy Harmer

sau , pt cei care au facut informatica in liceu , e simplu , e ca o bucla Pascal

In Jeremy Harmer exista detalii la capitolul vocabular (daca imi aduc bine aminte) Introducing new item
anne_marie
 
Mesaje: 421
Membru din: 26 Noi 2005, 23:20
Localitate: Germania


Înapoi la Limbi moderne

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator