buna ziua

buna ziua

Mesajde jullia » 03 Iul 2006, 11:29

Am si eu o problema pentru a carei rezolvare am nevoie de ajutorul vostru. Imi pregatesc lucrarea de licenta si as avea nevoie de cateva repere bibliografice in ce priveste creativitatea si inteligenta prescolarilor mari, mai exact titluri de carti sau reviste unde pot gasi teste psihologice de inteligenta si creativitate pentru copii. Am facut rost de ceva carti dar informatiile mele sunt insuficiente. Va rog daca imi puteti sugera cateva titluri
Mulumesc mult
jullia
 
Mesaje: 5
Membru din: 18 Mai 2006, 19:05

Mesajde emese_d » 05 Iul 2006, 00:52

Bine ai venit printre noi, jullia!
Pentru inceput iti trimit cateva titluri pe care le am in calculator, toate despre creativitate.


*Allport, G.W. - „Structura şi dezvoltarea personalităţii”, 1991, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti
*Amabile, Teresa - „The Social Psychology of Creativity”, 1983, New York, Springer-Verlag
*Amabile, Teresa - „Creativity in Context”, 1996, Westview, Colorado
*Amabile, Teresa - „Creativitatea ca mod de viaţă”, 1997, Editura Ştiinţifică şi Tehnică, Bucureşti
*Balahur, Doina - „Sfârşitul civilizaţiei Turnului Babel. Creativitate, personalitate, dezvoltare”, 1997, Editura Performantica, Iaşi
*Ionescu, Miron (coord.) - „Educaţia şi dinamica ei”, 1998, Editura Tribuna Învăţământului, Bucureşti
*Landau, Erika - „Psihologia creativităţii”, 1979, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti
*Maddi, S.R. - „Personality Theories”, 1976, The Dorsey Press, Homewood, U.S.A.
*Mânzat, I. - „Istoria universală a psihologiei”, 1994, Bucureşti
*Nicola, Grigore (coord.) - „Stimularea creativităţii elevilor în procesul de învăţământ”, 1981, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti
*Roşca, Al. - „Creativitate generală şi specifică”, 1981, Editura Academiei R.S.R., Bucureşti
*Schultz, D.P. - „Theories of Personality”, 1986, Brooks/Cole Publ. Co, Pacific Grove, California
*Stoica, Ana - „Creativitatea elevilor. Posibilităţi de cunoaştere şi educare”, 1983, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti
**** (colectiv) - „Eu şi psihologia creativităţii”, 1995, Editura Performantica, Iaşi

Pentru masurarea inteligentei iti trebuie o baterie de teste care sa cuprinda probe pentru limbaj, gandire, memorie, atentie. Am descrierea lor in calculator dar imi trebuie o adresa de mail ca sa ti le trimit direct. Nu are rost sa le postez aici pt. ca sunt prea lungi, se intind pe mai multe pagini. Sau cauta pe la colege cartea Cunoasterea copilului prescolar, Colectia "Cathedra", editata de Revista de pedagogie, 1992, acolo gasesti multe probe de evaluare bune!

Creativitatea o masori cu testele clasice de genul "Ce poti face din...?", "Ce s-ar intampla daca....?", "La ce s-ar putea folosi....?", "Ce poti desena dintr-un cerc/patrat ?" etc. Probele cu care masori creativitatea sunt totodata si mijloacele prin care o dezvolti!
Acestea sunt putin mai pretentioase la interpretat: ai fluenta, flexibilitate, originalitate si inca un aspect care acum imi scapa...

Uite ce am gasit:
"Cele mai cunoscute teste de creativitate aparţin lui Joy P. Guilford şi E. Paul Torrance, în care se solicită subiectului analizat să producă numărul maxim de soluţii diferite pentru o problemă dată. De exemplu, poate fi vorba de a enumera într-un interval de timp limitat toate utilizările posibile, pentru o cutie de carton (ambalaj, piedestal, ascunziş etc.). În astfel de probe, creativitatea este evaluată prin fluiditatea răspunsurilor (numărul variantelor propuse), flexibilitatea lor (numărul de categorii diferite în care aceste răspunsuri pot fi clasate) şi gradul de originalitate (funcţie inversă de frecvenţa lor în populaţia de referinţă). Aceste teste pun accent pe varietatea soluţiilor, aşadar pe gândirea “divergentă”.
http://www.universulenergiei.educatia.r ... tivitatea/

Daca ai nevoie de ajutor, mai vorbim...
Tu pentru cand iti pregatesti lucrarea de licenta??? Presupun ca nu pentru sesiunea care incepe peste cateva zile...
:shock:
Bafta! Emese
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron