Influenta telenovelelor asupra copiilor

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

influenta telenovelelor

Mesajde mika9820 » 12 Mai 2006, 17:27

pot sa va spun ca si copiii mei de grupa pregatitoare [6 - 7 ani ] sunt foarte interesati de telenovele- si nu numai de cele romanesti-parintii sunt foarte incantati cand unul dintre copii incepe o discutie despre acest subiect ; vinerea, de exemplu, eu am la clasa, ,,ziua jucariilor de acasa''-cand copiii isi aduc jucaria preferata-; am avut surpriza sa constat ca unele fetite , au adus postere cu imagini din telenovele si povesteau cu lux de amanunte, actiunea personajelor;daca am intrebat -cateodata-daca cineva a invatat de la bunica sau de la mama o poezie , o poveste sau cantecel [pe perioada vacantei ],din 30 de copii, doar 2 au raspuns afirmativ; ceilalti stiau manele sau subiecte de telenovele.
S-a intamplat, chiar de curand, ca una dintre fetite sa adoarma pe scaunel in timpul desfasurarii activitatii, deoarece s-a culcat tarziu;
motivul ?a vizionat impreuna cu familia , telenovela...... care incepe la orele 22 .
mika9820
 
Mesaje: 18
Membru din: 25 Apr 2006, 18:21

Mesajde penyna » 15 Mai 2006, 17:05

Min, va multumesc mult pentru raspunsurile pe care mi le-ati dat in urma chestionarului. Le voi folosi in studiul meu de caz, insa as dori sa imi spuneti varsta copiilor, clasa si scoala unde ei invata, precum si data cand ati impartit chetionarul. Va multumesc anticipat. Penina
penyna
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Apr 2006, 17:12

Mesajde penyna » 15 Mai 2006, 17:15

mika9820, va multumesc pentru informatiile date. Am sa le folosesc in lucrarea mea si am sa citez chiar ceea ce dumneavoastra ati spus despre acesti copii, care desi nu stiu inca sa citeasca stiu atatea lucruri despre telenovelele romanesti. Va multumesc inca o data. Cu recunostinta, Penina.
penyna
 
Mesaje: 6
Membru din: 05 Apr 2006, 17:12

Re: Influenta telenovelelor asupra copiilor

Mesajde irina_simona2000 » 21 Mai 2006, 16:13

[quote="penyna"]Elevii dumneavoastra copiaza comportamentul vedetelor din telenovele? (limbaj, imbracaminte, gesturi)
Se discuta despre telenovele in clasa?
Care grupe de varsta sunt interesate in special de telenovele?


Fac un studiu de caz, pentru lucrarea mea de licenta, cu privire la felul in care telenovelele afecteaza copiii, in special cele romanesti. Va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra.[/quote
Cred ca intradevar telenovelele influenteaza,ca orice alt fel de emisiunje.telenovelele romanesti diferit fata de cele straine cred ca prezinta realitati romanesti,cazuri neadevarate pe care copii involuntar le cred si vor sa le puna in practica.toate aceste realitati sunt privite diferit de la varsta la varsta,copii mici putand fi influentati mult mai usor decat cei mari.personal nu cred ca pot aduce ceva rau in dezvoltarea scolarului,el luand modele din telenovele.ceea ce nu este tocmai rau.
irina_simona2000
 
Mesaje: 7
Membru din: 25 Apr 2006, 14:35

Anterior

Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori