Cine ma poate ajuta ?

Cine ma poate ajuta ?

Mesajde alina_ionescu » 08 Mai 2006, 18:14

Buna tuturor!!
Stau si ma gandesc de cateva zile ca inspectia de def bate la usa iar mie nu mi-a venit nicio idee de lectie pentru activitatea obligatorie.
Ma poate ajuta cineva cu o idee??? Tema saptamanii este " Au iesit din ou la soare micii puisori"- Mediul social si cultural .
Activitatea comuna este " Educatie pentru societate" . Imi puteti sugera o tema, ceva, in legatura cu aceasta tema??? Eventual un model de proiect la activitate pentru societate?
Multumesc anticipat!!!! Raman datoare !!!
Alina Ionescu

P.S. : Are cineva '' Sarcinile responsabilului de comisie " document ce face parte din portofoliul educatoarei??
Avatar utilizator
alina_ionescu
 
Mesaje: 18
Membru din: 09 Aug 2005, 13:18
Localitate: IASI

aaa,succes!

Mesajde rotariu » 10 Mai 2006, 22:47

salut!eu am avut insp de grad II anul acesta dar nu mi s-a cerut documentul legat de comisia metodica.Probabil pt ca nu sunt eu responsabilul , ci o alta colega de la gradinita coordonatoare?
la educatie pt societate nu se poate face o activitate legata de grija pe care ar trebui s-o manifeste copiii pt puisorii de orice fel de creatura?eu am facut ceva asemanator, nu la inspectie , ci la tema insecte si copiii au avut sub observare si ingrijire niste rame intr-un vas cu pamant si de o broasca testoasa,pe care am gazduit-o intr-un lighean , in clasa.
scuze pe lipsa de culoare.
rotariu
 
Mesaje: 16
Membru din: 21 Apr 2005, 16:05

Mesajde cris_flor_m » 11 Mai 2006, 08:40

Buna! Parerea mea este ca poti face o memorizare alegand o poezie din care se desprinde dragostea, grija,faptele pozitive si negative pentru micile vietuitoare,respectiv puisorii; poti face chiar o lectura a educatoarei cu o poveste sugestiva ca de ex,,Povestea puisorului ingamfat"...
Nu te supara ca-ti spun ,dar tema saptamanii trbuia sa o gandesti bine dinainte, ca sa fii pregatita la toate activitatile.Puteai opta pentru o alta tema:Pomii infloriti...,,A inflorit gradina(florile lunii mai).Doar tu ti-ai planificat activitatea, nimeni altcineva.Nu poti inlocui, sau e prea mult de schimbat in ,,hartoage"?Ce grupa ai?In activitatile de dimineata vei imparti clasa pe sectoare, fiecare copil isi alege sectorul unde vrea sa se joace. La Biblioteca poti da imagini de colorat, sau poti face ,,citire de imagini" sau...la Coltul casutei poti antrena copiii in jocuri de rol tip:,,de-a gospodinele",,,micii veterinari"...etcLa sect. arta copiii pot confectiona puisori din fire pna care se fac extrem de usor...
Acestea sunt cateva sugestii, care mi-au venit pe moment,nu e nevoie sa tii cont de ele.Tu alegi!
Iti doresc succes! Ai grija de sala de clasa, de materiale, de proiecte, deportofoliu.Nu cred ca-ti trebuiela portofoliu ,,Sarcinile...", doar in cazul in care esti sefa de Comisie metodica in gradinita.
Succes mult!
cris_flor_m
 
Mesaje: 401
Membru din: 20 Ian 2006, 09:32


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori