Reviste scolare

Anunturile administratorilor, regulament, sugestii, propuneri, intrebari despre functionarea site-ului

Reviste scolare

Mesajde vivi » 30 Sep 2004, 13:56

Buna ziua,

Ne face deosebita placere sa anuntam inaugurarea sectiunii "Reviste scolare", care poate fi gasita in submeniul Materiale.

Orice utilizator poate crea aici o inregistrare pentru revista liceului sau pentru orice alta revista pe care a editat-o vreodata, urmand ca dupa aprobare sa poata incarca numerele revistei.

Va asteptam cu materiale si cu comentarii la revistele deja existente (am inceput timid cu revista concursului Infoeducatie, speram sa va placa).
Octavian Costache
Avatar utilizator
vivi
 
Mesaje: 188
Membru din: 22 Oct 2003, 10:34

Mesajde catelutza » 03 Dec 2004, 18:59

Mi-ar place sa citesc revistele, dar pe unele nu le pot accesa (poate nu am programul potrivit), iar la altele nu "vad" nici macar continutul. Nu am programele potrivite? Si daca raspunsul este Da, care sunt acestea?
catelutza
 
Mesaje: 246
Membru din: 16 Oct 2004, 22:16

Mesajde vivi » 04 Dec 2004, 14:51

catelutza scrie:Mi-ar place sa citesc revistele, dar pe unele nu le pot accesa (poate nu am programul potrivit), iar la altele nu "vad" nici macar continutul. Nu am programele potrivite? Si daca raspunsul este Da, care sunt acestea?

Revistele sunt in general in mai multe formate:

1. arhive. pentru extensia .rar aveti nevoie de WinRAR, pentru .zip de WinZIP, pentru .ace de WinACE.

2. fisiere Microsoft Word, care au extensia .doc

3. fisiere PDF (cu extensia .pdf) pentru care aveti nevoie de Adobe Acrobat Reader

Daca aveti probleme cu alt tip de fisiere, spuneti.
Octavian Costache
Avatar utilizator
vivi
 
Mesaje: 188
Membru din: 22 Oct 2003, 10:34

Mesajde catelutza » 05 Dec 2004, 17:49

Am lamurit problema: pe cele care NU aveau continut trimis pe site nu le puteam accesa...de fapt, nu aveam ce. Mi-am dat seama din comentariile Dl-ului Emil si ale dumneavoastra.
catelutza
 
Mesaje: 246
Membru din: 16 Oct 2004, 22:16

Mesajde vivi » 05 Dec 2004, 18:22

Intr-adevar, propunerea de reviste se face in doi pasi:

Pasul 1

Se creaza o sectiune pentru revista scolii (de la reviste scolare, este un link). Odata creata aceasta inregistrare, ea trebuie aprobata.

Pasul 2

Pentru a propune numerele revistei, se reviine in pagina cu lista de reviste dupa ce inregistrarea de la pasul 1 a fost aprobata.
In dreptul revistei se va gasi un buton care va permite celui care a propus-o incarcarea numerelor revistei in format electronic.
Octavian Costache
Avatar utilizator
vivi
 
Mesaje: 188
Membru din: 22 Oct 2003, 10:34

Re: Reviste scolare

Mesajde klausnet » 06 Dec 2004, 14:12

vivi scrie:Buna ziua,

Ne face deosebita placere sa anuntam inaugurarea sectiunii "Reviste scolare", care poate fi gasita in submeniul Materiale.

Orice utilizator poate crea aici o inregistrare pentru revista liceului sau pentru orice alta revista pe care a editat-o vreodata, urmand ca dupa aprobare sa poata incarca numerele revistei.

Va asteptam cu materiale si cu comentarii la revistele deja existente (am inceput timid cu revista concursului Infoeducatie, speram sa va placa).

Bun, bun, buna ideea, dar unde sunt premiile?
Am citit despre un concurs care se desfasura in perioada 1 septembrie-1 noiembrie. Nu am vazut nici-un castigator. Nici la categoria "Reviste scolare" nici la celelalte categorii.
As avea si eu o remarca de facut: Descrierea se poate introduce o singura data. Apoi nu se mai poate modifica. Ar trebui facut in asa fel incat sa se poata modifica si descrierea, poate unele reviste isi schimba formatul sau continutul.
Cu toate acestea, apreciez situl dvs. si consider ca este unul bine facut si de utilitate mare.
Numai bine!
klausnet
 
Mesaje: 18
Membru din: 30 Oct 2004, 20:05


Înapoi la Despre site

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori