cine ma poate ajuta

cine ma poate ajuta

Mesajde dana6 » 09 Apr 2006, 17:31

trebuie sa sustin in luna mai proba practica pentru examenul de def si as dori cateva indrumari cu vedere la activitatile pe care sa le sustin la gradinita gr mare deoarece nu am prea multa experienta in acest domeniu pana acum am fost pe postul de invatator.
dana6
 
Mesaje: 18
Membru din: 09 Apr 2006, 17:15

Mesajde simonaandronesi » 14 Apr 2006, 22:20

Depinde de tema saptamanii pe care ti-o vei alege. Spune-ne cel putin data exacta si daca te-ai gandit la o tema pt saptamana aceea.
simonaandronesi
 
Mesaje: 41
Membru din: 09 Apr 2006, 01:13
Localitate: Bistrita

Mesajde dana6 » 16 Apr 2006, 09:45

inspectia o voi avea pe data de 8 mai, si m-am gandit ca tema saptamanii sa fie livada inflorita.

poate ma puteti ajuta cu cateva idei la educarea limbajului si activitatile alese de dimineata
dana6
 
Mesaje: 18
Membru din: 09 Apr 2006, 17:15

Mesajde cris_flor_m » 17 Apr 2006, 12:34

Buna!Ce tema frumoasa ti-ai ales!
Pot sa-ti dau cateva sugestii.In activitatile alese poti imparti copiii pe sectoare astfel:Biblioteca-copiii au pe masute imagini cu livezi inflorite, carti cu poezii, si din litere decupate pot face o ,,Scrisoare pentru primavara"; la Arta-pot picta pe diferite suporturi crengute inflorite sau pot confectiona din hartie creponata floricele pe care le pot prinde de o crenguta adevarata;pot colora imagini cu livada inflorita...; La jocul de rol se pot juca ''de-a gradinarii" -vei aduce tu un copacel pe care-l poti pune intr-un ghiveci iar ei il pot curata, ingriji, sau chiar il pot planta(in acel ghiveci),sa ai pamant, lopatele din plastic,stropitoare.Daca ai calculator, copiii pot desena in Paint un copacel inflorit, pe care il pot colora, apoi vor scoate la imprimanta.La sfarsit vei face o expozitie cu lucrarile lor.
La Educarea limbajului poti face un joc didactic tip concurs, cu tot ce i-ai invatat pana acum, adaptat bineinteles la tema ta.Poti imparti copiii in doua echipe:echipa florilor de mar si a albinutelor sau...vezi tu.Materialele pentru concurs trebuie sa arate foarte bine, toti copiii vor avea in piept ecusoane cu echipa ce o reprezinta....Asta e sugestia mea.Ma mai gandesc, pe curand!Vezi sa aranjezi sala de grupa adecvat!!! :wink: :D
Cristina M.
cris_flor_m
 
Mesaje: 401
Membru din: 20 Ian 2006, 09:32

Mesajde dana6 » 17 Apr 2006, 20:32

iti multumesc mult pentru sugestii le voi folosi cu siguranta
dana6
 
Mesaje: 18
Membru din: 09 Apr 2006, 17:15

cine ma poate ajuta

Mesajde daiana » 17 Apr 2006, 20:44

Poti confectiona pomi din sarma subtire pe care sa ii fixezi in pahare de unica folosinta, umplute cu nisip, iar copiii ii pot impodobi cu floricele de porumb. Arata foarte bine. Mult succes!
daiana
 
Mesaje: 594
Membru din: 22 Ian 2006, 23:16

Mesajde doremi » 17 Apr 2006, 23:30

Daca vrei poti realiza o macheta cu pomi infloriti. Lipesti mototoale din hartie creponata pe crengi mici iar pe acestea le pui pe plastilina si le asezi pe macheta. Mototoalele pot fi de diferite culori, respectend culorile florilor pomilor fructiferi.
De asemenea gardul poti sa il realizezi din furnir sau bete de chibrit.
E o idee.
doremi
 
Mesaje: 7
Membru din: 01 Mar 2006, 14:24

Mesajde lenav7 » 18 Apr 2006, 06:51

Ti-am trimis un pm!
lenav7
 
Mesaje: 172
Membru din: 06 Ian 2006, 22:04
Localitate: Bucuresti

Mesajde oanaiordan » 27 Apr 2006, 22:36

ITI POT TRIMITE UN PROIECT CU TEMA CRENGUTE INFLORITE
CONTACTEAZA MA PEOANA_IOR@YAHOO.COM SI TRIMITE-MI ADRESA TA
oanaiordan
 
Mesaje: 9
Membru din: 27 Apr 2006, 16:19

Mesajde dana6 » 30 Apr 2006, 17:33

Am incercat sa iau legatura cu tine Oana, dar nu am reusit. Mesajul imi este returnat. Adresa mea este dana6daniela@yahoo.com
dana6
 
Mesaje: 18
Membru din: 09 Apr 2006, 17:15


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori