Au aparut materiile de teze la clasele IX-X pe edu.ro

Au aparut materiile de teze la clasele IX-X pe edu.ro

Mesajde iace » 28 Oct 2004, 12:32

Eu dau teza la fizica cu clasa a IX-a profil tehnologic, la 2 ore pe saptamana. Ce mutre or sa faca saracii elevi cand or sa afle vestea proasta... Mai aveau sperante ca poate sare fizica din schema tezelor de anul acesta... dar nu au avut noroc.
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde marinela » 28 Oct 2004, 23:25

Eu sunt foarte suparata. Am numai clase de matematica-informatica cu trei ore pe saptamana si dau teza la alegere cu chimia si biologia. Ce ne facem? Nu vor mai invata fizica. Cum se poate asa ceva?
Marinela :(
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde iace » 29 Oct 2004, 11:20

Chiar ca este culmea!!! Eu nu m-am uitat decat la profilul care ma interesa, dar daca spui ca la 3 ore de fizica pe saptamana pot alege intre fizica, chimie si biologie e clar ca isi vor alege ceea ce li se pare mai usor adica sau biologie sau chimie... Mai ales ca la aceste obiecte au putine ore pe sapt, nu? Deci este materie mai putina si mai simpla!
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde mariapopa » 29 Oct 2004, 14:15

Buna,
Felicitari pentru carte, Marinela. Si eu am o carte aparuta anul acesta la editura Humanitas.
Iace ai multa dreptate. Am vazut si eu tezele pentru clasele de matematica-informatica; ma ingrozeste; 1 sau 2 ore de biologie pe saptamana!
Sa nu va suparati pe mine (deh nu sunt de fizica ) dar se pare ca avem ce sa ne spunem.
Numai bine,
Maria
mariapopa
 
Mesaje: 140
Membru din: 17 Oct 2004, 14:26

Mesajde iace » 30 Oct 2004, 10:12

Ma faceti sa ma simt prost (proasta) ca eu nu am nici o carte la nici o editura... Dar timpul nu e pierdut. Am sa fac si eu cândva o carte (macar de bucate)... Felicitari, v-am votat cartile si va doresc sa fiti sanatoase si sa aveti putere sa faceti cât mai multe!
M-am uitat inca o data pe lista tezelor si am vazut cu ochii mei ceea ce spunea Marinela, cu tezele la alegere... fantastic! Fizica asta e din ce in ce mai indepartata, mai aruncata la cos... Elevii fug de ea la bac, probabil în curând nu va mai fi nici unul care sĂŁ vrea sĂŁ dea bacul la fizicĂŁ, dacĂŁ el a dat teze la chimie sau biologie în timpul celor 4 ani de liceu... Eu zic sa o scoata cu totul si atunci s-ar rezolva toate problemele. :(
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

colaborare

Mesajde mariapopa » 01 Noi 2004, 15:09

Buna iace,
Multumesc pentru aprecieri si vot.
M-am gandit sa-ti propun o colaborare interdisciplinara(fizica-biologie).
Ne gandim impreuna la niste teme, dupa care incercam sa vedem ce iese. Eu mai am un articol interdisciplinar matematica-biologie. Astept raspunsul tau.
Numai bine,
Maria
mariapopa
 
Mesaje: 140
Membru din: 17 Oct 2004, 14:26

Mesajde iace » 02 Noi 2004, 15:11

Nu am nici cea mai mica idee despre cum am putea colabora la vreo tema (mai ales de la distanta...)... nu am mai facut lucrul acesta niciodata. Si nici nu stiu daca m-as descurca si nici nu stiu daca vreau sa ma descurc. Cunostintele mele de biologie sunt limitate (noi am fost in liceu clasa de mate-fizica si ne-au cam lasat in pace cu biologia). Mie imi plac calculatoarele si modul in care pot fi ele folosite in procesul de invatare al fizicii... o astfel de colaborare mi-ar place desi nici pentru asta nu am prea mult timp deocamdata...poate la pensie, daca oi mai ajunge pana acolo...
Sper ca nu te-am dezamagit cu raspunsul meu, dar efectiv nu stiu cum sa impletim fizica cu biologia sau nu imi trece acum prin cap nimic. Mai vorbim, da?
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde iace » 02 Noi 2004, 15:13

Marinela, cati elevi din clasele tale de mate-info si-au ales fizica obiect de teza? Sunt curioasa...
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde marinela » 02 Noi 2004, 23:58

Vio,
Le-am dat timp de gandire saptamana asta. Le-am explicat ca este foarte important pentru ei ce vor sa faca mai departe. Pentru Politehnica este indicat sa invete fizica. Cei de clasa a 12-a unde sunt diriginta, dau fizica la bac 20 de elevi din 25 si deci si teza. Iti voi spune in momentul cand voi avea situatia clara.
Pa curand,
Marinela
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde iace » 03 Noi 2004, 09:52

Eu nu stiu daca din cei 150 de elevi care au dat bacul anul acesta la liceul meu si-a ales vreunul fizica... nu cred, as fi aflat. Si este liceu tehnic, filiera tehnologica... Tu cred ca ai reusit sa ii convingi pentru ca esti diriginta lor si au incredere in tine, plus cred ca le faci pregatire suplimentara moca... Cred ca daca gradul de dificultate al subiectelor de la bac ar fi ceva mai scazut poate s-ar inghesui mai multi la fizica... nu am vazut subiectele de la bac de anul acesta asa ca nu ma pot pronunta asupra lor, dar am vazut altele care nu mi s-au parut foarte usoare...
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

colaborare

Mesajde mariapopa » 04 Noi 2004, 11:26

Buna iace,
Colaborarea se poate realiza usor prin e-mail. Nu m-ai dezamagit cu raspunsul; teme sunt destule: functionarea muschiului inimii, parghii, transmiterea impulsului nervos etc.
Te felicit pentru pasiunea calculator-fizica.
Numai bine,
Maria.
mariapopa
 
Mesaje: 140
Membru din: 17 Oct 2004, 14:26

Mesajde iace » 04 Noi 2004, 17:31

Bine ca nu te-ai suparat. Acum ca mi-ai zis, vad si eu teme posibile de colaborare. Iar, Maria, poate vreodata va citi mesajul vreun prof de fizica pasionat de biologie si nici nu stii ce colaborare ti se va propune poate... Am un cap cam mare azi ca ieri a fost balul bobocilor la noi la liceu...
Mai vorbim...
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde iace » 30 Noi 2004, 19:01

marinela scrie:Le-am dat timp de gandire saptamana asta. Le-am explicat ca este foarte important pentru ei ce vor sa faca mai departe. Pentru Politehnica este indicat sa invete fizica. Cei de clasa a 12-a unde sunt diriginta, dau fizica la bac 20 de elevi din 25 si deci si teza. Iti voi spune in momentul cand voi avea situatia clara.

Mi-ai promis ca imi raspunzi la intrebare... Desi curiosity killed the cat, sunt in continuare curioasa sa aflu cati din elevi isi aleg fizica pentru teza.
vio
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava

Mesajde marinela » 01 Dec 2004, 01:10

Iarta-ma ca am uitat.
Clasa a 9-a mate-info 13 elevi si 8 merg la olimpiada
Clasa a 10-a mate-info 8 elevi si 5 merg la olimpiada
Clasa a 11-a mate-info 15 elevi si 0 olimpiada
stiinte naturii 1 elev si 0 olimpiada
Clasa a 12-a mate-info 23 elevi si 0 olimpiada
stiinte naturii 3 elevi si 0 olimpiada

Cam asta e statistica. Cum e?
P.S. Notele sunt mici la teze.
Avatar utilizator
marinela
 
Mesaje: 263
Membru din: 20 Dec 2003, 19:49
Localitate: Bucuresti

Mesajde iace » 01 Dec 2004, 14:45

Nu e deloc rau... ma asteptam la mai putini... Si ce bine ca vor sa mearga si la olimpiada! Sper sa se descurce cat mai bine si sa iti aduca rezultate cat mai bune. Eu nici nu pot sa visez la asa ceva cu clasele pe care le am... Ieri am facut un experiment la a X-a: le-am dat o lucrare de control cu o problema din manual, asemanatoare cu cele rezolvate de noi in clasa (la deviaţii in camp electric) si i-am lasat cu cartile si caietele pe banca, numai sa imi faca problema singuri... Ghici cati au reusit din trei clase? Nici unul! Si vreau sa iti spun ca astia de a zecea sunt doctori pe langa cei de a noua, mult mai slabi. Notele la teze ar fi fost catastrofale daca nu le-as fi ridicat cu un punct... asa sunt doar proaste. Nu stiu, cateodata am impresia ca totul e inutil, oricat de mult ai lucra cu ei. Mai vorbim,
iace
Avatar utilizator
iace
 
Mesaje: 1009
Membru din: 18 Sep 2004, 15:16
Localitate: Suceava


Înapoi la Fizică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori