Intrebare despre Movie Maker....

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Intrebare despre Movie Maker....

Mesajde alexandre » 26 Sep 2008, 21:18

Am inceput sa lucrez la un proiect(o editare de film) si am ca materiale niste poze si filmulete mici fara sound. Pozelor pot sa le dau imput insa video-urilor din pacate nu. Dupa ce am dat imput video si am ales un fisier, imi apare urmatorul mesaj: the file are not supported file type, and it cannot be imported into Windows Movie Maker. :shock: Cum reusesc sa scap de aceasta problema? Multumesc mult! :oops:
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Mesajde alexandre » 27 Sep 2008, 21:22

Nu ma poate ajuta nimeni cu aceasta problema? :oops: Daca poate cineva, va rog eu frumos sa imi raspundeti. :(
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Mesajde gica_ionescu » 28 Sep 2008, 00:34

Imi pare rau...Inca nu am lucrat cu Moovie...
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde emil » 28 Sep 2008, 09:40

gica_ionescu scrie:Imi pare rau...Inca nu am lucrat cu Moovie...

Nu are sens sa interveniti pe forum daca nu aveti raspunsuri. Incarcati inutil topicul... Nu scrieti mesaje de tipul multumesc, felicitari, remarci inutile... Va rog sa fiti constructivi si eficienti!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Intrebare despre Movie Maker....

Mesajde emil » 28 Sep 2008, 09:48

alexandre scrie:Am inceput sa lucrez la un proiect(o editare de film) si am ca materiale niste poze si filmulete mici fara sound. Pozelor pot sa le dau imput insa video-urilor din pacate nu. Dupa ce am dat imput video si am ales un fisier, imi apare urmatorul mesaj: the file are not supported file type, and it cannot be imported into Windows Movie Maker. :shock: Cum reusesc sa scap de aceasta problema? Multumesc mult! :oops:

Realizarea unui montaj in editorul MovieMaker implica initial un asa zis "project" sau lucru la masa de montaj in care realizati compilarea materialelor. Dupa ce ati facut montajul cu secvente de film, imagini, sunet, generice, texte de explicatii, etc urmeaza transformarea in film.
Nu inteleg ce inseamna "imput" ? In timpul montajului, aduceti pe masa de montaj fisiere, al caror format este specificat in fereastra de IMPORT. Daca formatul nu corespunde, este normal ca programul sa dea un mesaj de eroare. Asadar, in timpul importului, verificati ca formatele sa fie acelea acceptate de program. Daca nu este acceptat formatul trebuie sa gasiti o metoda de transformare.

succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Intrebare despre Movie Maker....

Mesajde alexandre » 28 Sep 2008, 20:55

emil scrie: Realizarea unui montaj in editorul MovieMaker implica initial un asa zis "project" sau lucru la masa de montaj in care realizati compilarea materialelor. Dupa ce ati facut montajul cu secvente de film, imagini, sunet, generice, texte de explicatii, etc urmeaza transformarea in film. In timpul montajului, aduceti pe masa de montaj fisiere, al caror format este specificat in fereastra de IMPORT. Daca formatul nu corespunde, este normal ca programul sa dea un mesaj de eroare. Asadar, in timpul importului, verificati ca formatele sa fie acelea acceptate de program. Daca nu este acceptat formatul trebuie sa gasiti o metoda de transformare.

succes!



Multumesc foarte mult pentru toate explicatiile. :wink: Acum, mi-am dat exact seama care ar fii problema...Trebuie sa gasesc un program care poate sa faca aceasta transformare a fisierelor pe care doresc sa le import in programul Windows Movie Maker in ordine sa pot sa le introduc in filmul pe care doresc sa il realizez. Imi cer scuze pentru greseala pe care am comis~o din graba dintre imput si import. :oops: Fisierele sunt de tip .avi video files si nu le pot deschide cu WMM. :oops: Daca are cineva ceva recomandari de programe va rog frumos sa imi raspundeti sau sa imi scrieti intr-un mesaj personal! Multumesc inca odata pentru tot ajutorul! :wink:
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Mesajde alexandre » 18 Oct 2008, 17:55

Am sa rog un moderator sa inchida acest topic, problema mea fiind deja rezolvata! :wink:



Rectific: Un admin pentru ca vad ca acest forum nu are moderator (?)
alexandre
 
Mesaje: 664
Membru din: 21 Aug 2007, 15:35

Mesajde grajdeanu_adrian » 08 Ian 2009, 17:03

daca mai ai nevoie de ajutor poate vei fi fericita pt acest raspuns
"windows" movie maker
asta inseamna ca trebuie folosite filme in format wmv. pentru asta iti trebuie un converter wmv.
sper sa te ajute
grajdeanu_adrian
 
Mesaje: 4
Membru din: 03 Dec 2008, 17:00

Re: Intrebare despre Movie Maker....

Mesajde cazimirtudoran1 » 12 Ian 2024, 20:20

Buna seara, cred ca Windoes Movie Maker nu mai este o solutie viabila de foarte mult timp, are multe probleme in special legate de stabilitate, de usurinta operarii dar mai ales de dimensiunile fisierului de export, randat, acolo sunt cele mai mari probleme cu codecurile.
Va sugerez programe gratuite care fac acelasi lucru, mult mai bine si mult mai repede, ca de exemplu: https://www.softedu.eu/curs-video-creat ... itali.html eu l-am luat cu card Pluxee de aici https://www.softedu-magazin.ro/shop/cur ... eo-capcut/
Solutia cea mai simpla este Magisto aveti acolo totul online si interfata intuitiva dar export cu dimensiuni rezonabile de fisier, incercati-l, e gratuit aic ihttps://filmora.wondershare.net/
Informatii gratuite despre editarea video gratuita aveti aici https://www.softedu.eu/editare-video-gratuita.html
In fine, solutiile profesionale platite ca Adobe Premiere ori Sony Vegas sunt scumpe, se invata mai greu dar rezultatul "face toti banii".

Spor la treaba!
cazimirtudoran1
 
Mesaje: 6
Membru din: 22 Dec 2023, 14:38


Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori