Transport manuale școlare

Discutii off-topic, despre orice

Transport manuale școlare

Mesajde Moon_Angel11 » 10 Sep 2023, 13:45

Bună ziua!

Am și eu o nelămurire... În baza legii cine se obligă să asigure transportul manualelor şcolare de la depozitul de carte şcolară al inspectoratului şcolar judeţean la unitatea de învățământ???

Vă mulțumesc anticipat pentru orice răspuns acordat care să mă ajute să clarific această situație!
Moon_Angel11
 
Mesaje: 2
Membru din: 23 Aug 2012, 11:05

Re: Transport manuale școlare

Mesajde emil » 11 Sep 2023, 16:51

Moon_Angel11 scrie:Bună ziua!

Am și eu o nelămurire... În baza legii cine se obligă să asigure transportul manualelor şcolare de la depozitul de carte şcolară al inspectoratului şcolar judeţean la unitatea de învățământ???

Vă mulțumesc anticipat pentru orice răspuns acordat care să mă ajute să clarific această situație!


Școala, comunitatea. Cred că nu e greu și nu trebuiesc căutate baze legale. Conducerea școlii are pârghii financiare. logistice pentru aceasta!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Transport manuale școlare

Mesajde Moon_Angel11 » 25 Oct 2023, 18:38

Moon_Angel11 scrie:Bună ziua!

Am și eu o nelămurire... În baza legii cine se obligă să asigure transportul manualelor şcolare de la depozitul de carte şcolară al inspectoratului şcolar judeţean la unitatea de învățământ???

Vă mulțumesc anticipat pentru orice răspuns acordat care să mă ajute să clarific această situație!


Bună ziua!

Am pus întrebarea de mai sus deoarece eu sunt bibliotecar într-o școală generală și responsabil manuale.

Mă ocup complet de gestiunea manualelor, singura problemă este că nu am mașină personală și nici permis de conducere. Nu există o mașină a școlii. Până acum am asigurat transportul manualelor cu mașina directorului, administratorului, muncitorului sau a unui profesor din școală. Între timp directorul și administratorul s-au schimbat și în prezent niciunul din cei de până acum nu mai poate sau nu mai este disponibil să ajute cu transportul manualelor.

Întrebarea mea este dacă responsabilul manuale este obligat să găsească el mașină, să se descurce singur?

Vă mulțumesc!
Moon_Angel11
 
Mesaje: 2
Membru din: 23 Aug 2012, 11:05

Re: Transport manuale școlare

Mesajde sportiv » 25 Oct 2023, 20:15

De ce nu apelați la comunitatea locală (primării, consilii locale), acolo unde nu este microbuz școlar? :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Zona libera

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori