Mobilitate Erasmus+ NO. 2020-1-RO01-KA120-SCH-095765

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Mobilitate Erasmus+ NO. 2020-1-RO01-KA120-SCH-095765

Mesajde nadiapanait_f4f653 » 29 Aug 2023, 19:07

Prima mea experiență ERASMUS
Numele meu este Panait Nadia Alina, sunt profesor pentru învățământul preșcolar la Școala Profesionala Daneți, încă din anul 2003. Având 20 de ani vechime în aceeași școală, îmi cunosc foarte bine toți colegii( in fiecare an, mai vine sau mai pleacă câte unul, dar în mare, suntem cam aceiași ). In anul școlar trecut (2022-2023), a venit la noi in școală o învățătoare nouă, debutantă, abia ieșită de pe băncile liceului. Fata noastră de 10,așa cum obișnuim să îi spunem(pentru că a luat 10 la titularizare),mi-a adus aminte de mine in primul an de învățământ: timidă, plină de vise, convinsă fiind că pot schimba fața învățământului.... In câteva zile mi-a intrat pe sub piele și uite așa, nu mai aveam un singur copil(un băiat),ci doi, pentru că am devenit "mămica" de la școală pentru Alexandra. Și, cum o mama face orice pentru copilul ei, m-am lăsat convinsă de Alexandra să plecăm împreună într-o mobilitate ERASMUS, în Paphos-Cipru...Eu, care eram prinsă între treburile de la școală și cele de acasă, eu, care nu plecasem NICIODATĂ, undeva, fără soțul și fără copilul meu, eu, care nu zburasem niciodată cu avionul, eu, care învățasem engleza de la filme(pentru că în școală am făcut franceza și rusă)....mi-am luat inima în dinți și am plecat, lăsând acasă un soț și un copil îngrijorați și convinsă fiind că voi trăi cele mai lungi 11 zile din viața mea.
M-am urcat în avion cu lacrimi in ochi și.... am aterizat..., parcă într-o altă lume-o lume mai luminoasă și mai bună... dar ,tot mai rămânea o necunoscută -cursul pe care urma să îl facem aici. Suna cam pompos "Creativity and Interculturality ".Aveam in cap mii de întrebări fără răspuns, eram puțin panicată sa nu mă fac de râs cu engleza mea....până am ajuns in sala de curs. Am întâlnit aici multe fețe zâmbitoare și prietenoase, iar trainerii noștri, Silvia Pătru și Ricardo Querido Marquez, au făcut să dispară și ultimele umbre din mintea mea.
Cele 11 zile de care îmi fusese atât de teamă, s-au transformat în 11 zile minunate, care au trecut mai repede decât mi-aș fi putut imagina. Am învățat atât de multe lucruri, cât aș fi învățat într-o lună de curs, și totul într-un mod așa plăcut și fără pic de încrâncenare, așa cum ar trebui să învețe și copiii noștri în școli. Așteptam cu nerăbdare următoarea zi de curs, curioasă fiind de lucrurile pe care le voi descoperi sau redescoperi, iar la finalul zilei, aveam deja planuri despre cum voi putea aplica cele învățate și la clasa mea. Pot spune că mi-am redescoperit motivația, entuziasmul de la începutul carierei, și am început să cred din nou, că pot schimba fața învățământului (cel puțin la clasa mea),,că pot face ca totul sa fie mai plăcut, iar copiii sa vină cu bucurie în fiecare zi in clasă. Pe lângă asta, am învățat să gestionez unele conflicte care pot apărea între elevi, cu părinții acestora, cu colegii sau chiar cu fiul adolescent pe care îl lăsasem acasă.
A fost o experiență de neuitat in care am învățat multe lucruri, am vizitat locuri minunate, am gustat mâncăruri delicioase și am cunoscut oameni minunați!
Dacă regret că am plecat? Abia aștept experiența următoare!
Dacă am învățat ceva? M-am întors cu mintea plină de idei!
Dacă recomand și altcuiva o experiență ERASMUS? Nu stați nici o secunda pe gânduri!
Eu nu pot decât să mulțumesc pentru această experiență!
Mulțumesc, Silvia Pătru și Ricardo Querido Marquez! Mulțumesc, ERASMUS+ și EDU2 GROW!
Mulțumesc, CJRAE Dolj! și
Mulțumesc, Alexandra!
nadiapanait_f4f653
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Aug 2022, 10:53

Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori