FARA DEFINITIVAT !!!

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde sportiv » 04 Apr 2019, 21:15

razwres scrie:Am si eu o intrebare:am inceput sa predau in anul 2015 si momentan am inceput al 4-lea an in invatamant,mai este valabila regula cu datul definitivatului in maxim 5-6 ani?sau s-a scos aceasta regula?momentan nu m-am inscris deloc la def...am citit ca asta era regula pentru cei care incepusera sa predea inainte de 2012..stie cineva ceva?

Nu ne spuneți dacă sunteți calificat, titular sau suplinitor! Aș putea să vă întreb ce v-a spus directorul/directoarea în cei 4 ani, dar nu vă întreb! :D Vă sfătuiesc să citiți L12/2011 sau ROFUIP! Succes!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde razwres » 04 Apr 2019, 21:56

Sunt suplinitor calificat, mereu cu contract pe cate un an,in fiecare an am avut ore in alte scoli pentru ca asa s.a nimerit,nota mea din titularizarea niciodata nu a depasit nota 7,pe muzica,deci anul urmator voi incepe al 5-lea an?ma mai pot inscrie la def dar e ultimul an cand o pot face?sau regula cu datul definitivatului in 5 ani e pentru cei care s-au titularizat si asta e termenul lor pentru a nu pierde titularizarea?daca ma puteti ajuta ca chiar am emotii ca si regret ca nu m.am inscris pana acum...
razwres
 
Mesaje: 4
Membru din: 31 Mai 2014, 13:46

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde razwres » 04 Apr 2019, 22:17

in metodologia din 2015 scrie de regula ca cei care intra in sistem dupa 2012 au maxim 5 ani pentru a da definitivatu,in schimb in metodologia din 2017 si 2018 nu mai apare regula asta de asta sper sa se fi schimbat..poate stie cineva daca este asa!!
razwres
 
Mesaje: 4
Membru din: 31 Mai 2014, 13:46

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde sportiv » 05 Apr 2019, 18:37

 ART. 241   (1) Examenul naţional de definitivare în învăţământ este organizat de Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, conform unei metodologii aprobate prin ordin al ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului, şi cuprinde:   
a) etapa I, eliminatorie - realizată de către inspectoratele şcolare în perioada stagiului practic cu durata de un an şcolar şi constând în evaluarea activităţii profesionale la nivelul unităţii de învăţământ, evaluarea portofoliului profesional personal şi în susţinerea a cel puţin două inspecţii la clasă;   
b) etapa a II-a, finală - realizată la finalizarea stagiului practic cu durata de un an şcolar şi constând într-o examinare scrisă, pe baza unei tematici şi a unei bibliografii aprobate de Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, pentru fiecare specialitate în parte.   
(2) Cadrele didactice care promovează examenul de definitivat dobândesc titlul de profesor cu drept de practică în învăţământul preuniversitar.   
(3) Cadrelor didactice angajate cu contract de muncă pe o perioadă determinată, care au promovat examenul de definitivare în învăţământ, li se poate asigura continuitatea pe postul didactic/catedra ocupat(ă), prin hotărârea consiliului de administraţie din unitatea de învăţământ respectivă, în condiţiile legii.   
(4) Persoanele care nu au promovat examenul pentru definitivare în învăţământ se pot prezenta la o nouă sesiune după reluarea, de fiecare dată, anterior susţinerii examenului, a stagiului de practică cu durata de un an şcolar. Candidaţii pot susţine examenul naţional pentru definitivare în învăţământ fără taxă de cel mult trei ori. Prezentările ulterioare la examen sunt condiţionate de achitarea unor taxe stabilite de către Ministerul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice.
(la 15-12-2016 Alineatul (4) din Articolul 241 , Sectiunea a 2-a , Capitolul I , Titlul IV a fost modificat de Punctul 9, Articolul I din ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 96 din 8 decembrie 2016, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1009 din 15 decembrie 2016)
(la 15-12-2016 Alineatul
(5) din Articolul 241 , Sectiunea a 2-a , Capitolul I , Titlul IV a fost abrogat de Punctul 10, Articolul I din ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 96 din 8 decembrie 2016, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 1009 din 15 decembrie 2016 )   
(6) Persoanele care nu promovează examenul de definitivare în învăţământ, în condiţiile prezentului articol, pot fi angajate în sistemul naţional de învăţământ preuniversitar numai pe perioadă determinată, cu statut de profesor debutant.
PRIMA condiție este să vă înscrieți la acest examen, apoi să urmați ceilalți pași! Succes! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde razwres » 06 Apr 2019, 11:25

Deci ca o concluzie ma pot inscrie si daca trec 5 ani fara sa o fi facut.o anterior?! asta daca am inteles bine
razwres
 
Mesaje: 4
Membru din: 31 Mai 2014, 13:46

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde ruxyman » 08 Apr 2019, 08:33

Va puteti inscrie la definitivat
Acea regula era pentru a da gratis defu
Acum aveti posibilitatea sa dati defu de 3 ori gratis fara limita de timp si apoi sa dati cu bani in jur de 300-400lei taxa de corectat
ruxyman
 
Mesaje: 1
Membru din: 16 Oct 2016, 15:12

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde 86romero » 11 Apr 2021, 09:15

costi_52 scrie:Conform prevederilor actuale ale Legii educației naționale nr. 1/2011 nu veți mai putea susține niciodată examenul pentru obținerea definitivării în învățământ. Asta înseamnă că nu veți putea deveni niciodată titular al sistemului de învățământ. Chiar dacă veți absolvi studii universitare de licență, atât timp cât veți ocupa un post în învățământ, veți avea contract de muncă pe perioadă determinată și statut de cadru didactic debutant.


Buna ziua!
Daca am sustinut prima inspectie pentru definitivat si intrerup fara a mai sutine a doua inspectie care ar fi consecintele?
86romero
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Ian 2019, 11:33

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde sportiv » 11 Apr 2021, 14:03

86romero scrie:
costi_52 scrie:Conform prevederilor actuale ale Legii educației naționale nr. 1/2011 nu veți mai putea susține niciodată examenul pentru obținerea definitivării în învățământ. Asta înseamnă că nu veți putea deveni niciodată titular al sistemului de învățământ. Chiar dacă veți absolvi studii universitare de licență, atât timp cât veți ocupa un post în învățământ, veți avea contract de muncă pe perioadă determinată și statut de cadru didactic debutant.


Buna ziua!
Daca am sustinut prima inspectie pentru definitivat si intrerup fara a mai sutine a doua inspectie care ar fi consecintele?

,, Persoanele care nu au promovat examenul pentru definitivare în învăţământ se pot prezenta la o nouă sesiune după reluarea, de fiecare dată, anterior susţinerii examenului, a stagiului de practică cu durata de un an şcolar. Candidaţii pot susţine examenul naţional pentru definitivare în învăţământ fără taxă de cel mult trei ori. Prezentările ulterioare la examen sunt condiţionate de achitarea unor taxe stabilite de către Ministerul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice”.
,,Persoanele care nu promovează examenul de definitivare în învăţământ, în condiţiile prezentului articol, pot fi angajate în sistemul naţional de învăţământ preuniversitar numai pe perioadă determinată, cu statut de profesor debutant.”
După lege puteți fi ,,debutant” până ieșiți la pensie!
Apropo: de ce întrerupeți? :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde Isamaryna » 02 Noi 2022, 17:07

Ma poate ajuta si pe mine cineva va rog ?
Poste aceasta intrebare in numele unei rude stabilite in strainatate.
Am o ruda care a terminat facultatea de pedagogie acum 6-7 ani. A lucrat foarte putin ( 1 an cred) ca invatatoare necalificata pe timpul facultatii dar din motive personale a ales sa nu profeseze dupa terminarea ei.
Acum totusi vrea sa inceapa. Este prea tarziu? Nu a dat niciodata titularizarea sau definitivatul.
Cineva i-a spus ca era obligata sa isi dea titularizarea si deful in primii 5 ani dupa terminarea studiilor. Acum nu mai are voie sa dea ? Sau trebuie sa reinceapa "stagiul" ( sa lucreze ca debutant 2 ani si sa il dea dupa)
Este adevarat ?
Isamaryna
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Noi 2020, 11:56

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde sportiv » 02 Noi 2022, 20:45

Poate să meargă și la titularizare și la definitivat! Nu e o problemă! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde Criss_Cristina2003 » 20 Apr 2023, 00:22

Bună seara! Vă rog dacă poate să mă lămurească și pe mine cineva...
Am absolvit facultatea în anul 2015 având specializarea Pedagogia învățământului primar și preșcolar. Până în anul 2020 am susținut doar examene în școală,iar în anul 2020 am susținut examenul de titularizare cu notă sub 7. Am fost înscrisa la examenul de definitivare în învățământ dar având un blocaj am ieșit. Întrebarea mea este: "Anul 2023 este ultimul an conform legii în care pot susține examenul pentru obținerea definitivării în învățământ sau am depășit perioada?
Vă mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!
Criss_Cristina2003
 
Mesaje: 1
Membru din: 02 Ian 2018, 20:02

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde sportiv » 20 Apr 2023, 21:58

Criss_Cristina2003 scrie:Bună seara! Vă rog dacă poate să mă lămurească și pe mine cineva...
Am absolvit facultatea în anul 2015 având specializarea Pedagogia învățământului primar și preșcolar. Până în anul 2020 am susținut doar examene în școală,iar în anul 2020 am susținut examenul de titularizare cu notă sub 7. Am fost înscrisa la examenul de definitivare în învățământ dar având un blocaj am ieșit. Întrebarea mea este: "Anul 2023 este ultimul an conform legii în care pot susține examenul pentru obținerea definitivării în învățământ sau am depășit perioada?
Vă mulțumesc pentru eventualele răspunsuri!

Nu, stați liniștită!
Articolul 241
(1) Examenul național de definitivare în învățământ este organizat de Ministerul Educației și Cercetării, conform unei metodologii aprobate prin ordin al ministrului educației și cercetării, și cuprinde:
a) etapa I, eliminatorie - realizată de către inspectoratele școlare în perioada stagiului practic cu durata de un an școlar și constând în evaluarea activității profesionale la nivelul unității de învățământ, evaluarea portofoliului profesional personal și în susținerea a cel puțin două inspecții la clasă;
b) etapa a II-a, finală - realizată la finalizarea stagiului practic cu durata de un an școlar și constând într-o examinare scrisă, pe baza unei tematici și a unei bibliografii aprobate de Ministerul Educației și Cercetării, pentru fiecare specialitate în parte.

(1^1) În situația limitării sau suspendării activităților didactice pentru realizarea cărora se impune prezența fizică a beneficiarilor primari ai sistemului de educație în unitățile de învățământ, probele prevăzute la alin. (1) lit. a) din cadrul etapei I eliminatorii a examenului pentru definitivare în învățământ se pot realiza și prin intermediul tehnologiei și al internetului.
(2) Cadrele didactice care promovează examenul de definitivat dobândesc titlul de profesor cu drept de practică în învățământul preuniversitar.
(3) Cadrelor didactice angajate cu contract de muncă pe o perioadă determinată, care au promovat examenul de definitivare în învățământ, li se poate asigura continuitatea pe postul didactic/catedra ocupat(ă), prin hotărârea consiliului de administrație din unitatea de învățământ respectivă, în condițiile legii.
(4) Persoanele care nu au promovat examenul pentru definitivare în învățământ se pot prezenta la o nouă sesiune după reluarea, de fiecare dată, anterior susținerii examenului, a stagiului de practică cu durata de un an școlar. Candidații pot susține examenul național pentru definitivare în învățământ fără taxă de cel mult trei ori. Prezentările ulterioare la examen sunt condiționate de achitarea unor taxe stabilite de către Ministerul Educației și Cercetării.
Modificare 2023
(4) Persoanele care nu promovează examenul de definitivare în învăţământ pot participa la cel mult două alte sesiuni ale acestui examen, în condiţiile reluării de fiecare dată, anterior susţinerii examenului, a stagiului de practică cu durata de un an şcolar.Modificări (2)
(5) Stagiul de practică cu durata de un an şcolar şi examenul de definitivare în învăţământ pot fi reluate, în condiţiile legii, într-un interval de timp care nu depăşeşte 5 ani de la începerea primului stagiu de practică.Jurisprudenţă
(6) Persoanele care nu promovează examenul de definitivare în învățământ, în condițiile prezentului articol, pot fi angajate în sistemul național de învățământ preuniversitar numai pe perioadă determinată, cu statut de profesor debutant.
Deocamdată, până la apariția altei legi, asta e în L1.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde ioanapopescu » 06 Oct 2023, 15:25

Bună ziua.
Vă rog frumos să mă ajutați cu câteva răspunsuri.
Am început activitatea în învățământ, în anul 2008. Am lucrat astfel:
-2008-2009 -invățător
-2009-2011-educator
-2011-2013-CIC
-1.09.2013-1.09.2015- învățător
-2015-2017- CIC
-2017- 2019- educator
În anii 2013 și 2017, m-am înscris la definitivat dar am ieșit din examen.
Sunt conștientă, că trebuia să sustin definitivatul, dar din cauza unor probleme financiare destul de serioase, a trebuit ca în acești ani să am două locuri de muncă și nu am avut timp pentru studiu. Acum lucrurile s-au mai așezat pe plan financiar, doresc să îmi pun cariera la punct.Activez de la 1 septembrie ca educator calificat la o grădinița. Doamna secretară m-a informat că nu mai am dreptul să mă înscriu la definitivat și că voi fi plătită ca necalificată.
Mă pot înscrie la definitivat anul acesta sau mi-am pierdut dreptul?
Voi fi plătită ca necalificat anul acesta? Menționez că am liceul pedagogic la bază și anul acesta m-am înscris la facultate.
Vă mulțumesc!
ioanapopescu
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Noi 2008, 21:26

Re: FARA DEFINITIVAT !!!

Mesajde ioanna_71 » 23 Oct 2023, 20:50

Bună seara! Având ca studii finalizate liceul pedagogic, doamna secretară trebuie să vă plătească pe postul de calificat. Liceul pedagogic determină automat faptul că aveți studiile postului pe care îl ocupați.. De asemenea aveți și dreptul ca să vă înscrieți la definitivat, dacă nu este prea târziu acum. În cazul în care doamna secretară nu vă va plăti ca fiind calificată, vă puteți adresa juristului din partea inspectoratului dumneavoastră.. V-am răspuns deoarece și eu am întâmpinat această problemă acum mulți ani în urmă.
ioanna_71
 
Mesaje: 1
Membru din: 07 Mai 2012, 19:45

Anterior

Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori