Olimpiada de Biologie..Cineva??

Cum pregatim un elev pentru performanta? Cum gasim elevii care sunt capabili?

Olimpiada de Biologie..Cineva??

Mesajde TheBiologist » 10 Ian 2013, 23:44

Salut, a trecut ceva timp de cand astept sa se redeschida forumul de pe olimpiade.ro, insa vad ca problemele nu s-au rezolvat inca, asa ca m-am gandit sa deschid aici un topic.
Sunt clasa a XII-a si pentru ca am incercat si anul trecut la olimpiada de biologie si mi-a placut, insa nu am reusit sa trec de faza judeteana, am revenit anul asta mult mai motivat si pregatit pentru ceea ce va urma.
Voi cu va pregatiti?? Este cineva care merge anul asta?
Astept opiniile voastre in legatura cu olimpiada de biologie, si de ce nu sa dezbatem probleme si intrebari aici, pe forum!
TheBiologist
 
Mesaje: 3
Membru din: 22 Dec 2012, 15:52

Re: Olimpiada de Biologie..Cineva??

Mesajde ANDREOI » 21 Ian 2013, 00:24

salut!eu merg la olimpiada de biologie pe clasa a XI a.Eu invat din manualele aprobate de minister ,totusi cam multicele si ce am observat eu la aceasta olimpiada,adica la subiecte,este ca se pune accentul pe detalii,pe chichite care fac diferenta .este prima mea olimpiada de biologie si sper sa iau macar un premiu la judet.chiar sunt curios cum ti s-au parut subiectele de anul trecut si cam cat ai invat ptr olimpiada de anul trecut?
ANDREOI
 
Mesaje: 1
Membru din: 21 Ian 2013, 00:14

Re: Olimpiada de Biologie..Cineva??

Mesajde TheBiologist » 24 Ian 2013, 17:37

Anul trecut a fost destul de mult de invatat..Eu am luat 81 de puncte la judet, insa nu a fost destul ca sa trec, am fost pe locul doi. Eu invatam mai in fiecare zi, si ma ajutam foarte mult de desene. Imi aduc aminte ca cel mai mult m-am bazat pe manualele de la EDP, Gimnasium si Cd Press, mi s-au parut cele mai complexe... Stiu ca sunt 8 manuale si mi se pare ca au exagerat putin, dar asta e.. Sfatul meu e, ca daca vrei sa faci performanta incearca sa faci cat mai multe legaturi intre notiuni, foloseste-te de desene si evita invatatul mecanic, cel putin nu pe principiul asta sunt facute intrebarile la olimpiada.
Mult succes iti doresc!
TheBiologist
 
Mesaje: 3
Membru din: 22 Dec 2012, 15:52

Re: Olimpiada de Biologie..Cineva??

Mesajde MADAROX » 06 Mar 2022, 16:21

Buna ziua,are cineva modele de subiectele la olimpiada Biologie clasa a 6 a,etapa locala?As dori sa ii dau ficei mele pentru exersare cateva modele.Multumesc anticpat
MADAROX
 
Mesaje: 1
Membru din: 10 Iun 2013, 10:42

Re: Olimpiada de Biologie..Cineva??

Mesajde alphasorin09 » 10 Mar 2022, 17:22

buna ziua
alphasorin09
 
Mesaje: 1
Membru din: 10 Mar 2022, 17:21


Înapoi la Olimpiade

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron