Procedeu renunțare ore

Discutii off-topic, despre orice

Procedeu renunțare ore

Mesajde Amazarashi » 04 Dec 2021, 21:38

Bună ziua, în prezent mă confrunt cu următoarea situație:
Sunt absolvent de sociologie, și după examenul de titularizare din anul acesta, am ales doar 10 ore de educație socială (5 ore într-o școală, 5 într-alta - ore pe care sunt calificat), iar una dintre școli m-a întrebat dacă doresc să predau și educația tehnologică deoarece profesorul care era inițial acolo a plecat la începutul anului. Am fost de acord, am dat examenul în școală, dar acum aș vrea să renunț la ele deoarece nu înțeleg materia și durează foarte mult timp să mă pregătesc pentru ea, luându-mi din timpul pe care trebuia să-l aloc pregătirii aferente educației sociale.
Și astfel, aș dori să renunț la cele 7 ore de educație tehnologică (pe care sunt plătit necalificat oricum, pentru că deși am susținut examenul, maeștrii pod preda sau ceva de genul) după ce se termină primul semestru. 1. Care sunt procedurile? 2. Ce trebuie să fac ca să renunț la ele? 3. S-ar observa ceva la salariu?
Vă mulțumesc anticipat!
Amazarashi
 
Mesaje: 2
Membru din: 26 Apr 2020, 21:09

Re: Procedeu renunțare ore

Mesajde sportiv » 10 Dec 2021, 16:59

Amazarashi scrie:Bună ziua, în prezent mă confrunt cu următoarea situație:
Sunt absolvent de sociologie, și după examenul de titularizare din anul acesta, am ales doar 10 ore de educație socială (5 ore într-o școală, 5 într-alta - ore pe care sunt calificat), iar una dintre școli m-a întrebat dacă doresc să predau și educația tehnologică deoarece profesorul care era inițial acolo a plecat la începutul anului. Am fost de acord, am dat examenul în școală, dar acum aș vrea să renunț la ele deoarece nu înțeleg materia și durează foarte mult timp să mă pregătesc pentru ea, luându-mi din timpul pe care trebuia să-l aloc pregătirii aferente educației sociale.
Și astfel, aș dori să renunț la cele 7 ore de educație tehnologică (pe care sunt plătit necalificat oricum, pentru că deși am susținut examenul, maeștrii pod preda sau ceva de genul) după ce se termină primul semestru. 1. Care sunt procedurile? 2. Ce trebuie să fac ca să renunț la ele? 3. S-ar observa ceva la salariu?
Vă mulțumesc anticipat!

N-ați specificat mediul în care lucrați :rural sau urban? E
Evident, dacă renunțați, veți fi plătit doar pentru cele 10 ore! ( Adică aproximativ ceva mai mult decât jumătate din salariul cuvenit (10 ore, în loc de 9 -jumătatea normei)! P.S. Dacă lucrați în rural trebuie să vă plătească , în acest caz, cu slariul întreg de calificat ( având 1/2 de normă, iar în urban trebuie să fie 2/3 din normă)!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Procedeu renunțare ore

Mesajde Amazarashi » 13 Dec 2021, 19:46

N-ați specificat mediul în care lucrați :rural sau urban? E
Evident, dacă renunțați, veți fi plătit doar pentru cele 10 ore! ( Adică aproximativ ceva mai mult decât jumătate din salariul cuvenit (10 ore, în loc de 9 -jumătatea normei)! P.S. Dacă lucrați în rural trebuie să vă plătească , în acest caz, cu slariul întreg de calificat ( având 1/2 de normă, iar în urban trebuie să fie 2/3 din normă)![/quote]

În mediul rural lucrez. Și nu mă poate plăti drept calificat (acest lucru credea și doamna secretară, dar aparent nu merge) pentru că cine e calificat pe educație tehnologică este inginer/maiestru ceva... și nu pot face eu dintr-o facultate umanistă așa ceva. Așa mi-a comunicat doamna secretară din spusele celor de la ISJ.
Amazarashi
 
Mesaje: 2
Membru din: 26 Apr 2020, 21:09


Înapoi la Zona libera

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori