Domnul Costi

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 21 Iun 2021, 17:57

Buna ziua,

Multumesc pentru raspunsuri.
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 30 Iun 2021, 12:46

Buna ziua,

Vreau sa intreb ceva. Nu stiu daca imi voi pune un nou dosar de detasare. Eu anul acesta m-am pretransferat dintr-o localitate care era la mare departare de localitatea mea la o scoala din localitatea mea dar si la o alta scoala care se afla tot pe naveta. Nu stiu daca eu acum mai vreau sa fac un nou dosar de detasare. Inca nu am semnat contractul la noile scoli, se va intampla in septembrie. Pot dupa aceea sa imi iau un concediu de un an de zile fara salariu avand mai mult de 10 ani de vechime? Anii de vechime nu sunt unitari , consecutivi, au fost ani in care nu am predat. Va multumesc,
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde irinabrt » 05 Iul 2021, 19:10

Bună seara,
Dacă un elev are media pe sem I FB și pe al doilea semestru media S, ce calificativ anual va avea?
Va mulțumesc!
irinabrt
 
Mesaje: 8
Membru din: 29 Iul 2009, 11:51

Re: Domnul Costi

Mesajde sportiv » 06 Iul 2021, 20:26

irinabrt scrie:Bună seara,
Dacă un elev are media pe sem I FB și pe al doilea semestru media S, ce calificativ anual va avea?
Va mulțumesc!

V-am răspuns pe celălalt site!
(8) calificativul anual la fiecare disciplinã este dat de unul dintre calificativele semestriale stabilite de cadrul didactic în baza urmãtoarelor criterii:
a) progresul sau regresul performanţei elevului;
b) raportul efort-performanţã realizatã;
c) creşterea sau descreşterea motivaţiei elevului;
d) realizarea unor sarcini din programul suplimentar de pregãtire sau de recuperare, stabilite de cadrul didactic şi care au fost aduse la cunoştinţã pãrintelui.
Mirarea mwa este de ce așa? Dar... :roll:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Domnul Costi

Mesajde p1a2g3 » 07 Iul 2021, 17:13

Se face media si se rotunjeste in favoarea elevului.
p1a2g3
 
Mesaje: 22
Membru din: 11 Sep 2014, 21:24

Re: Domnul Costi

Mesajde p1a2g3 » 09 Iul 2021, 12:49

Sau doar se interpretează în favoarea elevului.
p1a2g3
 
Mesaje: 22
Membru din: 11 Sep 2014, 21:24

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 10 Iul 2021, 19:21

Buna ziua,

Imi raspundeti va rog frumos si mie cand aveti timp. Pot sa-mi iau concediu fara salariu un an (au anul acesta m-am pretransferat si am prins 2 scoli, dar nu sunt convinsa), daca vechimea mea in munca e de 12 ani, dar in cei 10 ani in care se face referire la lege am pauze, nu sunt consecutivi?
De asemenea as mai avea o intrebare. Cum am zis m0am transferat la 2 scoli, dar o scoala e departe, pot sa ma detasez unde as putea chiar putin in afara localitatii, daca prima scoala este totusi in localitate? La detasare este vorba despre apropiere de domiciliu, dar poate sa fie vorba si sa vrei sa mergi la scolile la care ai fost inainte, nu e asa?
Va multumesc frumos!
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 10 Iul 2021, 20:01

Buna ziua,

As mai avea o intrebare. Pot sa fac o cerere speciala si sa schimb ceea ce am luat la pretransfer cu altceva? S-ar putea? Va rog frumos cand aveti timp sa-mi raspundeti la cele 2 mesaje.

Va multumesc mult, cu respect,
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde sportiv » 14 Iul 2021, 10:22

Roxana2B scrie:Buna ziua,

Imi raspundeti va rog frumos si mie cand aveti timp. Pot sa-mi iau concediu fara salariu un an (au anul acesta m-am pretransferat si am prins 2 scoli, dar nu sunt convinsa), daca vechimea mea in munca e de 12 ani, dar in cei 10 ani in care se face referire la lege am pauze, nu sunt consecutivi?
De asemenea as mai avea o intrebare. Cum am zis m0am transferat la 2 scoli, dar o scoala e departe, pot sa ma detasez unde as putea chiar putin in afara localitatii, daca prima scoala este totusi in localitate? La detasare este vorba despre apropiere de domiciliu, dar poate sa fie vorba si sa vrei sa mergi la scolile la care ai fost inainte, nu e asa?
Va multumesc frumos!

E bine să citiți (măcar) legislația din domeniu! :oops:
Art. 31. -din CCM
(1) Pentru rezolvarea unor situații personale, salariații au dreptul la concedii fără plată, a căror durată însumată nu poate depăși 30 de zile lucrătoare pe an calendaristic; aceste concedii nu afectează vechimea în învățământ.
(2) Salariații care urmează, completează, își finalizează studiile, precum și cei care se prezintă la concursul pentru ocuparea unui post sau unei funcții în învățământ au dreptul la concedii fără plată pentru pregătirea examenelor sau a concursului, a căror durată însumată nu poate depăși 90 de zile lucrătoare pe an calendaristic; aceste concedii nu afectează vechimea în învățământ/în muncă.
(3) Salariații beneficiază și de alte concedii fără plată, pe durate determinate, stabilite prin acordul părților.

(4) Cadrele didactice titulare au dreptul la concediu fără plată pe timp de un an școlar, o dată la 10 ani, cu aprobarea consiliului de administrație al unității de învățământ/ inspectoratului școlar (în cazul personalului didactic de conducere, de îndrumare și de control), cu rezervarea postului didactic/catedrei pe perioada respectivă.
(5) Concediul prevăzut la alin. (4) poate fi acordat și anterior împlinirii a 10 ani de vechime. Personalul didactic titular cu peste 10 ani vechime în învățământ, care nu și-a valorificat acest drept, poate beneficia de concediul fără plată și cumulat, în doi ani școlari, în baza unei declarații pe proprie răspundere că nu i s-a acordat acest concediu de la data angajării până la momentul cererii.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Domnul Costi

Mesajde sportiv » 14 Iul 2021, 10:23

Roxana2B scrie:Buna ziua,

As mai avea o intrebare. Pot sa fac o cerere speciala si sa schimb ceea ce am luat la pretransfer cu altceva? S-ar putea? Va rog frumos cand aveti timp sa-mi raspundeti la cele 2 mesaje.

Va multumesc mult, cu respect,

Evident că nu puteți! :D Vă imaginați ce-ar fi în sistem? :roll:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 20 Iul 2021, 17:59

Buna ziua,

Va multumesc frumos pentru raspunsuri. Credeam si eu ca imi pot lua concediu un an, intrebam ca nu era specificat daca cei 10 ani sunt fara intrerupere la catedra. Eu am facut o pauza, dar nu eram titulara si nu am beneficiat de acest drept oricum. Deci se poate. Va multumesc,
Ultima oară modificat de Roxana2B pe 20 Iul 2021, 18:03, modificat 1 dată în total.
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 20 Iul 2021, 18:02

Buna ziua,

As mai avea o intrebare: daca o scoala este in localitate, pot sa mai merg la detasare, sa schimb intreaga catedra sau pot lua ore numai pentru a doua scoala care este intr-o alta localitate?
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 30 Iul 2021, 14:55

Buna ziua,

Care este celalalt forum? Domnul Sportiv a pomenit mai sus ca a raspuns unei persoane pe celalalt forum. Eu am activat mult pe forumul edu, dar acum nu il mai gasesc. Forumul aceala mare cu foarte multe subiecte(caci si acesta se cheam forum edu).
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 30 Iul 2021, 14:58

Buna ziua,

Care este celalalt forum? Domnul Sportiv i-a spus unei persoane ca i-a raspuns pe celalalt forum. Eu am activat mult pe forumul edu, dar acum nu il mai gasesc. Forumul acela mare cu foarte multe subiecte, caci si acesta se numeste forumul edu.

Multumesc frumos!
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

Re: Domnul Costi

Mesajde Roxana2B » 30 Iul 2021, 16:28

Buna ziua,

Mai pun o data intrebarea aici si sper sa ma ajute cineva. Cum am povestit anul acesta m-am pretransferat, dar din anumite motive as vrea sa ma detasez (unde am fost si anul trecut). Eu inca nu am decizia de pretransfer, cum as putea sa obtin adeverinta de la punctul 12: 12. Adeverinţă eliberată de unitatea de învăţământ unde sunt titular(a) din care să rezulte situaţia postului (structura pe ore şi disciplinea catedrei, viabilitatea postului/catedrei, nivelul de învăţământ şi regimul de mediu pentru anul şcolar 2021-2022), în original. Sau fiindca m-am pretransferat anul acesta nu mai trebuie sa o depun?
De asemenea pot sa ma detasez pe o catedra care nu se afla in oras (nu se afla nici departe, dar am am mai lucrat acolo), iar postul luat pe pretransfer se afla in oras, iar adresa mea de domiciliu de asemenea?
Sau pentru cei pretransferati anul acesta , detasarea e numai in toamna dupa ce ni se incheie contract de munca ?
Multumesc frumos!
Roxana2B
 
Mesaje: 75
Membru din: 07 Feb 2014, 00:55

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori