Examen pentru profesor dar post de invatator

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Examen pentru profesor dar post de invatator

Mesajde vladone97 » 19 Feb 2021, 01:17

Buna seara, am terminat liceul pedagogic si doua facultati in domeniile istorie si geografie.
Voi da titularizare pentru geografie, dar posturile sunt foarte putine si la geografie si la istorie (dau pentru mica speranta pe care o am), asa ca intrebarea mea este:
Pot opta pentru un post de invatator? chiar daca dau titularizarea la alta specializare, dar am liceul pedagogic facut. Eu pot opta pentru post de istorie pentru ca am si specializarea asta, asa ca ma gandeam ca pot opta si pentru un post de invatator daca am liceul pedagogic.
vladone97
 
Mesaje: 1
Membru din: 04 Dec 2012, 18:17

Re: Examen pentru profesor dar post de invatator

Mesajde sportiv » 19 Feb 2021, 15:54

vladone97 scrie:Buna seara, am terminat liceul pedagogic si doua facultati in domeniile istorie si geografie.
Voi da titularizare pentru geografie, dar posturile sunt foarte putine si la geografie si la istorie (dau pentru mica speranta pe care o am), asa ca intrebarea mea este:
Pot opta pentru un post de invatator? chiar daca dau titularizarea la alta specializare, dar am liceul pedagogic facut. Eu pot opta pentru post de istorie pentru ca am si specializarea asta, asa ca ma gandeam ca pot opta si pentru un post de invatator daca am liceul pedagogic.

Da, art 248 (l1/2011- în vigoare) e) pentru ocuparea functiei de profesor pentru invatamant primar - absolvirea cu diploma de licenta a specializarii «Pedagogia invatamantului primar si prescolar» sau absolvirea cu diploma a liceului pedagogic cu specializarile «invatator» si «educatoare/invatator» ori a colegiului universitar de institutori sau a altor scoli echivalente si absolvirea unei institutii de invatamant superior cu diploma de licenta;
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Examen pentru profesor dar post de invatator

Mesajde costi_52 » 19 Feb 2021, 16:09

vladone97 scrie:Buna seara, am terminat liceul pedagogic si doua facultati in domeniile istorie si geografie.
Voi da titularizare pentru geografie, dar posturile sunt foarte putine si la geografie si la istorie (dau pentru mica speranta pe care o am), asa ca intrebarea mea este:
Pot opta pentru un post de invatator? chiar daca dau titularizarea la alta specializare, dar am liceul pedagogic facut. Eu pot opta pentru post de istorie pentru ca am si specializarea asta, asa ca ma gandeam ca pot opta si pentru un post de invatator daca am liceul pedagogic.

În baza mediei/notei de repartizare de la concursul național 2021 puteți solicita repartizare pe perioadă determinată pentru o altă specializare pentru care aveți calificare, evident, dacă vor mai rămâne posturi. Înaintea dumneavoastră vor fi treisprezece categorii de candidați.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27


Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori