mobilier si jucarii distruse

mobilier si jucarii distruse

Mesajde madyana » 24 Ian 2010, 12:46

Sunt educatoare debutanta,titulara intr-o gradinita din mediul rural,grupa combinata formata din 30 copii.De la inceputul anului am intampinat o problema:mobilierul din sala de grupa exista de cand au fost parintii copiilor la gradinita,deci este intr-o stare deplorabila.2 masute s-au rupt in timpul activitatii,iar scaunele au picioarele strambe astfel incat daca pui un ghiozdanel pe spatar cade. Am cerut ajutor la d-na director,a zis ca vorbeste cu primarul dar acesta ne spune ca nu are bani.de fapt primaria nici noua nu ne deconteaza naveta,asa am ajuns sa dam 2 mil jum pe transport.Parintii ma tot intreaba pe mine ce e de facut dar chiar nu stiu cum as putea rezolva aceasta problema.Avand doar 19 ani jumatate nu prea ma baga nimeni in seama.
Imi poate da cineva un sfat?pana la urma e vorba de copii si de siguranta lor,ca sa nu mai vorbesc ca jucariile care exista in gradinita arata de parca sunt luate din gunoi,copiii se joaca doar cu cateva seturi de constructii si puzzle luate de mine.Ce e de facut?VA ROG SA NE AJUTATI! :(
madyana
 
Mesaje: 17
Membru din: 15 Aug 2009, 07:19
Localitate: giurgiu

Re: AVEM NEVOIE DE AJUTOR!

Mesajde madyana » 24 Ian 2010, 23:00

Chiar nu-mi poate da nimeni o idee?Va rog!
madyana
 
Mesaje: 17
Membru din: 15 Aug 2009, 07:19
Localitate: giurgiu

Re: AVEM NEVOIE DE AJUTOR!

Mesajde rofi3 » 25 Ian 2010, 10:38

Daca nu puteti obtine resurse altfel(o donatie) , o solutie ar fi sa contribuie parintii cu ce suma doresc. Faceti o sedinta cu parintii le prezentati toate aspectele si propuneti ca solutie sa dea o suma care sa va permita sa cumparati mobilier si jucarii.
Cat despre varsta dvs. , important este cum va prezentati la sedinta cu parintii si cat de convingatoare o sa fiti.
Multa bafta !
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: mobilier si jucarii distruse

Mesajde cristina_biro2007 » 30 Ian 2010, 15:45

Draga colega,
eu sunt educatoare la o gradinita din oras care are mobilier vechi de 50 ani, gradinita fiind noua, are 6 ani (nu am primit mobilier deoarece nu este o gradinita din centru).
Am reusit sa fac rost de ceva mobilier de la o alta gradinita care a fost mutata de primarie in local nou,( in centru) au primit si mobila noua. Mobila lor folosita ne-au lasat sa o luam, parintii mei au platit transportul 60 ron.
Nici acest mobilier nu este nou si a inceput sa se rupa - pupitrele ,bancutele, cuie iesite, julituri, reparatii facute anterior, cuie batute in pal.....acum au inceput sa pice... si le mai am luate si pe inventar.
Eu cu parintii nu am cum sa fac mobila deoarece majoritatea sunt saraci, cu toate acestea parintii au cumparat un aspirator si perdele pt. gradinita.Alte lucruri necesare am mai adus eu de acasa( covor, jucarii, fete de masa).
Nu avem la cine sa ne plangem.....eu sunt foarte dezamagita.
cristina_biro2007
 
Mesaje: 85
Membru din: 29 Sep 2008, 09:32

Re: mobilier si jucarii distruse

Mesajde NicolasVallorani » 05 Ian 2021, 15:38

Cine știe dacă există fabrici care procesează această materie primă?
NicolasVallorani
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Ian 2021, 15:38

Re: mobilier si jucarii distruse

Mesajde sportiv » 07 Ian 2021, 21:51

cristina_biro2007 scrie:Draga colega,
eu sunt educatoare la o gradinita din oras care are mobilier vechi de 50 ani, gradinita fiind noua, are 6 ani (nu am primit mobilier deoarece nu este o gradinita din centru).
Am reusit sa fac rost de ceva mobilier de la o alta gradinita care a fost mutata de primarie in local nou,( in centru) au primit si mobila noua. Mobila lor folosita ne-au lasat sa o luam, parintii mei au platit transportul 60 ron.
Nici acest mobilier nu este nou si a inceput sa se rupa - pupitrele ,bancutele, cuie iesite, julituri, reparatii facute anterior, cuie batute in pal.....acum au inceput sa pice... si le mai am luate si pe inventar.
Eu cu parintii nu am cum sa fac mobila deoarece majoritatea sunt saraci, cu toate acestea parintii au cumparat un aspirator si perdele pt. gradinita.Alte lucruri necesare am mai adus eu de acasa( covor, jucarii, fete de masa).
Nu avem la cine sa ne plangem.....eu sunt foarte dezamagita.

Apeleți la unitățile foarte bine dotate, care vă pot ,,transfera” diferite lucruri pentru copii! Încercați pe site-urile grădinițelor! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: mobilier si jucarii distruse

Mesajde NicolasVallorani » 09 Ian 2021, 14:01

Deseori companiile care produc mobilă acordă ajutor școlilor sau gradinițelor realizând mobilă pe gratis sau cer bani doar pentru materiale, lucrul și transportul mobilei fiind din banii proprii. Puteți să vă adresați cu problema dată la orice companie de mobilier. Eu v-aș sugera să vă adresați la https://www.yulmob.ro/, ei sunt o companie relativ noua deci cu siguranța vor fi gata să vă ajute pentru a-și creea un nume pe piață. Nu ezitați și continuați lucrul pe care l-ați început.
NicolasVallorani
 
Mesaje: 2
Membru din: 05 Ian 2021, 15:38


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator