Concediu studii

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Concediu studii

Mesajde crissconstantin » 18 Noi 2020, 11:49

Bună ziua!

Aș dori să știu dacă vreunul dintre colegi a beneficiat de concediu fără plată pentru continuarea studiilor în baza art. 279 din LEN. Acest articol menționează ca profesorii titulari pot beneficia de 3 ani concediu fără plată, dar nu se menționează în mod explicit rezervarea postul. Juristul ISJ m-a informat că risc pierderea postului pentru că acest articol nu menționează rezervarea. In art.255 din LEN sunt enumerate situațiile în care catedra unui titular se rezerva, dar acest tip de concediu de studii nu se regăsește acolo.

Menționez că nu mă refer la cele 6 luni de concediu platit pentru redactarea tezei de doctorat, menționate în Contractul colectiv de muncă.

Mulțumesc!
crissconstantin
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Ian 2007, 15:24

Re: Concediu studii

Mesajde sportiv » 18 Noi 2020, 15:40

crissconstantin scrie:Bună ziua!

Aș dori să știu dacă vreunul dintre colegi a beneficiat de concediu fără plată pentru continuarea studiilor în baza art. 279 din LEN. Acest articol menționează ca profesorii titulari pot beneficia de 3 ani concediu fără plată, dar nu se menționează în mod explicit rezervarea postul. Juristul ISJ m-a informat că risc pierderea postului pentru că acest articol nu menționează rezervarea. In art.255 din LEN sunt enumerate situațiile în care catedra unui titular se rezerva, dar acest tip de concediu de studii nu se regăsește acolo.

Menționez că nu mă refer la cele 6 luni de concediu platit pentru redactarea tezei de doctorat, menționate în Contractul colectiv de muncă.

Mulțumesc!

Probabil ISJ-ul nu înțelege că nu el aplică CCI și CIM, ci unitatea școlară ! Ex: dacă vă luați 3 luni, acum, 5 luni, anul școlar următor, 3 luni, celălalt an școlar și tot așa, nu mai mult de 3 ani în 7, ce face unitatea? Vă desface CIM, că ISJ nu are niciun amestec (așa spune articolul)? Să nu depășiți 3 ani în decurs de 7 ani!Concediul fără plată, inclusiv cel de 1 an/2 ani suspendă CIM, la fel ca și CCÎC, nu-l anulează! Consultați și codul muncii! P.S Art. 255 se referă strict la acele situații, nu la studii!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Concediu studii

Mesajde crissconstantin » 19 Noi 2020, 11:31

Cred că nu am fost suficient de explicită și trebuie să aduc următoarele precizări:
1. Cererea a fost adresată școlii, iar aceasta a cerut opinia juristului ISJ.
2. Mi s-au precizat că pot beneficia fara nicio problema de cei 3 ani de concediu cf art.279 din LEN, chiar dacă anterior am beneficiat de 2 concediu fara plata pt situații personale cf contractului colectiv de muncă
3. Juristul ISJ a consultat CCM, Codul Muncii, LEN și singura problema este faptul că nu se menționează nicăieri că în timpul acestui concediu de studii catedra este rezervată.
Aceasta este problema: rezervarea catedrei.
crissconstantin
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Ian 2007, 15:24

Re: Concediu studii

Mesajde sportiv » 19 Noi 2020, 17:20

Păi, ce nu-i interzis prin lege, ESTE PERMIS, nu e clar? :oops: Asta e tot! P.S. De ce n-ați cerut, atunci, și părerea juristului de la sindicatul județean? (Asta, doar să vedeți dacă erau aceleași). :D Repet: COMPETENȚA ESTE A CA AL UNITĂȚII ȘCOLARE, ATÂT SCRIE LA LEGE!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori