Renunţare la un număr de ore

Aceasta sectiune poate fi folosita de catre colegii care simt lipsa activitatii pe forumul Ministerului Educatiei, inchis temporar. Va rugam sa va exprimati opinii, sa ne dati sugestii, sa puneti intrebari, pastrand, evident, un ton civilizat.

Moderator: costi_52

Reguli forum
Va rugam sa respectati neticheta, sa scrieti corect romaneste, sa aveti un ton civilizat. In cazul in care criticati, va rugam sa argumentati.

Renunţare la un număr de ore

Mesajde Martonze1977 » 01 Sep 2020, 20:19

Am o mare problemă:Am luat un post întreg, de 18 ore, suplinire pe post vacant, post care e compus din 2 şcoli în localităţi diferite.N-am verificat dacă există transport în comun la una din şcoli şi NU există, eu nu am maşină şi permis de conducere.La prima şcoală am făcut formele de angajare, la a doua ar urma, dar nu am cu ce ajunge acolo decât cu autostopul - nu e departe, vreo 15 km, dar e pe o şosea circulată - şi nu risc. Vreau să renunţ la a doua şcoală, mai bine să rămân cu mai puţine ore decât să apelez la autostop dus-întors. Postul a fost dat sub un singur cod, am fost prima care am ales, am avut 9,75 la examen şi am ales aşa fiindcă nu era rezervat.
Întrebare:Ce se întâmplă dacă nu-mi fac angajarea la a doua şcoală?
Martonze1977
 
Mesaje: 1
Membru din: 01 Sep 2020, 20:00

Re: Renunţare la un număr de ore

Mesajde sportiv » 02 Sep 2020, 20:04

Art. 58. -
(1) Contractul individual de muncă se încheie, de regulă, pe perioadă nedeterminată.
(2) În situațiile și condițiile prevăzute de lege, contractul individual de muncă se poate încheia și pe perioadă determinată.
(3) Personalul din învățământ poate încheia contract de muncă cu timp parțial, în condițiile legii și ale prezentului contract colectiv de muncă.
Asta spune CCM la nivel de ramură! Fiind norma sub limită, scade salariul lunar, care va fi proporțional cu perioada lucrată, se mărește perioada de înscriere la definitivat și grade didactice! Vechimea va fi an/an!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Renunţare la un număr de ore

Mesajde brandusa007 » 08 Sep 2020, 12:14

Buna ziua! In primul an de invatamant, in 1997 am avut jumatate de norma. La calculul vechimii se va calcula jumatate de an sau an intreg? Multumesc!
brandusa007
 
Mesaje: 1
Membru din: 27 Dec 2008, 17:00

Re: Renunţare la un număr de ore

Mesajde sportiv » 08 Sep 2020, 15:11

Un an întreg! ,,Penalizarea” :oops: este la salariu și contribuția pentru pensie care este mai mică! CCM Art 25(5) Salariații încadrați cu contract individual de muncă cu timp parțial beneficiază de vechimea în muncă/învățământ corespunzătoare unei norme întregi.”
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3122
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Forum EDU

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori