Delta Dunarii

Forum dedicat exclusiv proiectelor de vacanta.

Delta Dunarii

Mesajde bianca2011 » 02 Mar 2011, 12:54

A inceput o noua campanie de constientizare cu privire la protejarea biodiversitatii Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii. Este singura rezervatie naturala de o mare complexitate din Europa si din pacate se tot distruge. Gunoi aruncat aiurea, braconajul, sunt doat 2 exemple de amenintari. Proiectul “Delta Dunarii-paradisul aproape pierdut!” isi propune sa contribuie la conservarea biodiversitatii Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii prin activitati de informare si constientizare a principalilor actori: comunitatile locale, operatorii economici, turistii, publicul larg si factorii de decizie la nivel local, regional si national. E finantat prin POS Mediu (fonduri europene). Eu n-am apucat sa merg in delta si imi pare rau. Sper sa reusesc anul asta. Voi ati fost in Delta? Cum vi s-a parut? Ce recomandati?
bianca2011
 
Mesaje: 7
Membru din: 15 Feb 2011, 18:36
Localitate: Bucuresti

Re: Delta Dunarii

Mesajde stelutza2011 » 02 Mar 2011, 13:09

Ce presupune aceasta campanie (actiuni concrete!)? in ce masura/cum se pot implica elevii din invatamantul primar?

multumesc!
stelutza2011
 
Mesaje: 8
Membru din: 15 Feb 2011, 00:01

Re: Delta Dunarii

Mesajde bianca2011 » 02 Mar 2011, 13:29

in mod normal un astfel de proiecte presupune si interactiunea asociatiei care este raspunzatoare de rezervatie cu institutiile scoale din zona pentru a atentiona tinerii asupra pericolelor care ameninta rezervatia si cum se pot evita/combate. pentru detalii despre proiect cred ca trebuie sa o contactezi pe [sters, reclama], e manager de proiect
bianca2011
 
Mesaje: 7
Membru din: 15 Feb 2011, 18:36
Localitate: Bucuresti

Re: Delta Dunarii

Mesajde stelutza2011 » 02 Mar 2011, 13:51

multumesc pt detalii & adresa de contact! si eu cred in necesitatea derularii unor astfel de campanii!

toate cele bune!
stelutza2011
 
Mesaje: 8
Membru din: 15 Feb 2011, 00:01

Re: Delta Dunarii

Mesajde meutza » 14 Aug 2020, 13:58

Au trecut aproape 10 ani de la debutul acestor campanii si, din pacate, constat ca nu s-a schimbat nimic, ba dimpotriva.

Din pasiune pentru pescuit, frecventez Delta Dunarii destul de des, iar momentele de relaxare pe care incerc sa le gasesc in mijlocul naturii imi sunt perturbate de gunoaiele pe care le intalnesti la tot pasul.
Delta Dunarii este poate cel mai de pret bun al Romaniei si in loc sa-l valorificam, il degradam prin turistii, pescarii si chiar localnicii care arunca sau lasa gunoaie in urma lor, prin nepasarea autoritatilor si a celor care ar trebui sa ia masuri, prin neimplicarea noastra a tuturor care permitem ca asa ceva sa se intample.

Braconajul este un alt fenomen care nu s-a redus in niciun fel, cantitatile de peste pe care pescarii sportivi le prind se diminueaza de la an la an.

Ce putem face? E nevoie in continuare de derularea a astfel de campanii de informare si protejare a Biosferei Delta Dunarii.

Si daca pentru majoritatea adultilor, care n-au prea avut parte de educatie in privinta protejarii mediului, poate ca nu mai putem facem multe lucruri, cu siguranta putem construi o educatie solida in acest sens pentru copiii si tinerii de astazi.

Deci, da, Delta Dunarii ca proiect de vacanta este o idee excelenta si de ACTUALITATE, cu beneficii importante asupra mediului inconjurator, asupra indivizilor si, intr-un final, asupra comunitatii.

Este o idee excelenta pentru cadrele didactice sa organizeze excursii in Delta Dunarii si pentru parinti sa-si duca copiii in vacanta la pescuit in Delta Dunarii. Pont: copiii iubesc pescuitul.
Accesul pentru copii, elevi, studenti si pensionari este GRATUIT in Rezervatia Biosferei Delta Dunarii, iar pentru adulti este relativ ieftin.
Gasiti cam toate informatiile necesare din punct de vedere legal sintentizate in pagina urmatoare: Informatii privind accesul si pescuitul sportiv in Rezervatia Biosferei Delta Dunarii

Organizarea unor astfel de iesiri in Delta Dunarii este cea mai buna oportunitate pentru copii sa vada efectele negative ale poluarii, frumusetile naturii denigrate de nepasarea oamenilor.
Este cea mai buna oportunitate pentru cadrele didactice si parinti sa le prea copiilor o educatie solida privind protejarea mediului inconjurator.
Pasionat de informatica si pescuit
meutza
 
Mesaje: 7
Membru din: 14 Aug 2020, 00:07

Re: Delta Dunarii

Mesajde meutza » 19 Aug 2020, 15:30

N-am convins pe nimeni, asa-i?

Macar daca a citit cineva, tot n-a fost timp irosit!

Toate cele bune si fir intins celor mici care aleg sa mearga la pescuit pescuit in Delta Dunarii!
Pasionat de informatica si pescuit
meutza
 
Mesaje: 7
Membru din: 14 Aug 2020, 00:07


Înapoi la Proiecte de vacanta

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori