Cum pot deveni invatator

Cum pot deveni invatator

Mesajde GabrielaLiliana87 » 08 Iun 2020, 18:49

Buna ziua,

Am absolvit Facultatea de Matematica si Informatica in anul 2009, specializarea Matematica-Informatica (la liceu am fost de asemenea la specializarea Matematica-Informatica).
In cadrul facultatii am parcurs si modulul pedagogic.

Nu am profesat in domeniu, iar acum doresc sa ma orientez spre profesia de invatatoare.
Nu imi este clar ce studii imi sunt necesare (care sunt pasii urmatori de urmat) pentru a-mi putea da titularizarea ca si invatatoare, tinand cont de studiile pe care le am momentan.

Multumesc anticipat.
Gabriela
GabrielaLiliana87
 
Mesaje: 1
Membru din: 08 Iun 2020, 18:03

Re: Cum pot deveni invatator

Mesajde costi_52 » 08 Iun 2020, 21:28

Există două variante prin care puteți obține calificarea pentru învățământul primar:

1. Obțineți licența în Științele educației, specializarea Pedagogia învățământului primar și preșcolar (3 ani).

2. Obțineți licența în Științele educației, specializarea Pedagogia învățământului primar și preșcolar în urma unei conversii profesionale (2 ani). Pentru a vă putea înscrie la conversie trebuie să lucrați în învățământ (calificat sau necalificat). Pentru a lucra în învățământ aveți două opțiuni:
- Cu studiile actuale, participând la concursul național pentru ocuparea posturilor/catedrelor vacante/rezervate, puteți ocupa (titular sau suplinitor) o catedră de matematică.
- Ca necalificat, puteți ocupa un post de învățător (în urma testării județene organizate de către inspectoratul școlar).
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori