concediu fara plata

suplinire concediu medical invatamant

Mesajde elena_lmm » 01 Oct 2018, 18:12

Buna seara, o intrebare. In conditiile in care suplinim un coleg, in luna sep 2018, care se afla in CM ni se platesc orele? (noi neavand ore atunci adica fiind liberi) daca nu ce lege se aplica. Multumesc mult!!!
elena_lmm
 
Mesaje: 4
Membru din: 15 Mai 2012, 14:02

Re: concediu fara plata

Mesajde amariarus » 28 Feb 2019, 17:02

Buna ziua! Am și eu o întrebare și sper să mă puteți lămuri. Am beneficiat de CFP in 2013 din martie până în august. Restul l-am pierdut sau pot beneficia și de restul concediului? Mulțumesc!
amariarus
 
Mesaje: 2
Membru din: 21 Apr 2009, 19:45

Re: concediu fara plata

Mesajde sportiv » 02 Mar 2019, 22:38

Pentru anul acela nu se recuperează! Dacă aveți cel puțin 11 ani vechime puteți să luați un an pentru cea de-a doua decadă a activității! :oops:
(4) Cadrele didactice titulare au dreptul la concediu fără plată pe timp de un an şcolar, o dată la 10 ani, cu aprobarea consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ/inspectoratului şcolar (în cazul personalului didactic de conducere, de îndrumare şi de control), cu rezervarea postului didactic/catedrei pe perioada respectivă.
(5) Concediul prevăzut la alin. (4) poate fi acordat şi anterior împlinirii a 10 ani de vechime. Personalul didactic titular cu peste 10 ani vechime în învăţământ, care nu şi-a valorificat acest drept, poate beneficia de concediul fără plată şi cumulat, în doi ani şcolari, în baza unei declaraţii pe proprie răspundere că nu i s-a acordat acest concediu de la data angajării până la momentul cererii.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Anterior

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori