prima ora la catedra

prima ora la catedra

Mesajde born4handbal » 27 Apr 2007, 16:19

Buna ziua,
Cu ce sa incep...? Am avut niste emotii ingrozitoare la inceput dar cred ca au fost constructive. Cu o seara inainte de a preda profesora m-a rugat sa insist pe manipularea informationala. Am inceput cu verifcarea temei la insistentele lor pentru ca avusesera de lucrat pe echipe niste mici proiectele..sa instituie o constitutie pe o insula pe care naufragiasera ei...Am disutat liber despre libertatea de opinie.. ce este ea?, care este relatia dintre media si public, daca este publicitatea o forma de manipulare? ce forme de manipulare cunosc ei? aceste lucruri le-am discutat vreo 20- 25 minute. Apoi i-am impartit pe grupuri,le-am impartit fise de lucru care contineau textul urmator: Esti un important om politic fara prea multe scrupule, cu suficienta avere si influenta. In presa apare un articol ( in parte speculativ) cu dezvaluiri ale unor lucruri compramitatoare asupra ta. Cum informatia odata publicata nu mai poti sa o opresti , ce mijloace manipulative strict informationale poti totusi folosi ca sa o contracarezi si sa iti "repari" astfel imaginea"? I-am lasat cinci minute sa lucreze pe acest subiect..apoi am ascultat parerile (printr-un lider) ale fiecarui grup am comentat impreuna raspunsurile cu motivatii, am tras concluzii cu privire la importanta opiniei publice . In final le-am impartit smiley-urile decupate de mine, si ascultandu-va i-am rugat sa le deseneze in functie de cum s-au simtit la ora. In concluzie profesoara a fost f multumita de ora, elevii la fel...si astept si parerea dvs in legatura cu ceea ce am facut pentru ca sincer m-as mai duce odata, chiar daca am luat 10. Cam asta... :)
born4handbal
 
Mesaje: 6
Membru din: 01 Apr 2007, 19:12

Mesajde stanuta_grigorica » 28 Apr 2007, 23:16

Felicitari!
E nemaipomenit ca ai luat nota 10 dar cel mai frumos si inaltator sentiment l-ai avut atunci cand ai primit smiley-urile de la elevi, nu?
Aceea a fost aprecierea care a contat cel mai mult (asa am simtit eu din mesajul tau :) )si-ti doresc sa ai cat mai multe sentimente de acest fel!
Succes in cariera didactica!
stanuta_grigorica
 
Mesaje: 1095
Membru din: 06 Noi 2004, 21:55

Mesajde gica_ionescu » 30 Iul 2007, 23:10

Felicitari! Abia astazi am vazut noul tau topic! Esti grozava! Imi place ca i-ai pus pe elevi sa lucreze si ca a fost o lectie interactiva!
Cum au fost zambetele? Multe ? Au fost si posaci pe acolo?
Suces in activitatea viitoare!
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

pri ma ora la catedra

Mesajde born4handbal » 31 Iul 2007, 01:05

Buna seara...multumesc pentru felicitari..m-au ajutat mult sfaturile dv dupa cum spuneam. Daaaa....toti au fost zambitori m-am mandrit cu asta si la colocviul pe care l-am sustinut la facultate ...(in care am povestit cum a fost experienta noastra la catedra). In urma acestui lucru am aflat sigur ca a fi profesor nu este o meserie pe care o tii asa (de rezerva) in caz ca nu gasesti altceva mai bine platit, ci pur si simplu pentru asa ceva iti trebuie toata pasiunea din lume si dragostea pentru copii si pentru a face ceva util, placut tuturor simturilor. Deja in urma unicei mele experientei cu copii mi-am ales si tema lucrarii de licenta legata tot de copii si de familie. Asadar va puteti astepta sa va solicit curand noi sfdaturi...multumesc. :)
born4handbal
 
Mesaje: 6
Membru din: 01 Apr 2007, 19:12

Mesajde gica_ionescu » 31 Iul 2007, 22:41

Sunt mandra de tine! Fie ca entuziasmul sa iti fie ca in prima ta ora la catedra!

Ar fi pacat ca elevii sa piarda o profa ca tine!
Felicitari!
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde gica_ionescu » 23 Iun 2009, 20:52

Dragutza mea,
Ce mai faci? Esti profa sau iti dai licenta?
PUUUP!
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Re: prima ora la catedra

Mesajde tinutza79 » 03 Iul 2018, 16:24

testatat
tinutza79
 
Mesaje: 2
Membru din: 29 Noi 2007, 17:31

Re: prima ora la catedra

Mesajde sportiv » 04 Iul 2018, 13:27

tinutza79 scrie:testatat

Aici nu vorbim codificat, stimată colegă! :D :idea:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Alte discipline

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator