Portofoliul învăţătorului

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde felixmunteanu » 25 Aug 2011, 20:32

Probail colega ela67 credea că le-a postat altcineva pe didactic, nu autorul, şi de-asta vorbea de puncte, dar, după cum putem vedea, autorul e cel ce le-a postat. Intrând pe link putem să-i mulţumim. Acum înţeleg şi eu că autorul le-a pus copyright doar pentru a nu şi le asuma altcineva nu şi pentru a nu le folosi noi.

Dumneavoastră, doamna Viorica, nu vă mai necăjiţi! Eu, personal, am înţeles gestul dumneavoastră, în condiţiile în care materialele erau deja pe didactic. Dacă le-aţi fi postat pe pagina personală puteaţi fi acuzată că aţi vrut să faceţi puncte, dar aşa nu.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde viocro » 25 Aug 2011, 20:53

Ce e aceea copyright?
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde viocro » 25 Aug 2011, 21:15

Retrag întrebarea stupidă de mai sus.
Am văzut interesul pentru materiale, ştiam că le am, am fost încântată să ajut, eram şi sunt sigură şi acum că nu am făcut nimic meschin.
Întrebarea, chiar stupidă, pe care am pus-o e din cauză că nu am mai deschis materialele, le-am arhivat şi trimis. Am cercetat fişierele "pe dinafară" şi aşa am văzut numele posesorului computerului. Acum am înţeles că termenul pretenţios de "copyright" este de fapt o semnătură a autorului, care nu se poate şterge. M-a obosit această tărăşenie. Trebuia să-mi văd de treabă. Pe de altă parte orice autor este mai mulţumit ca munca lui să producă bucurie decât să cadă în uitare.
viocro
 
Mesaje: 423
Membru din: 27 Feb 2008, 19:30

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde felixmunteanu » 25 Aug 2011, 21:28

copyright=drept de autor
Se scrie un C în cerculeţ.
copyright Graţian Ordean înseamnă că lucrarea aparţine autorului G O şi nu poate fi publicată fără acordul său (e ca o semnătură), el dă drept de copiere dacă vrea.

Dar, repet, faptul că el a postat materialele pe didactic şterge orice suspiciune. Nu vă mai faceţi probleme! Dumneavoastră nu aţi căpătat beneficii materiale din difuzare. Practic ne-aţi ajutat să ajungem la ceva la care alţii au ajuns mai repede prin răsfoirea didacticului (a se vedea câte descărcări sunt!). Omul le-a pus să fie folosite.
Eu am intrat pe pagina autorului şi am rămas uimită de calitatea materialelor publicate. Nu am timp să dau acum note şi să fac comentarii la toate, dar m-am oprit în câteva locuri şi am făcut-o.
Îşi dă şi adresa de e-mail, ceea ce arată că e un om deschis.
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde felixmunteanu » 25 Aug 2011, 21:29

Începusem să scriu mai repede, dar aţi postat înaintea mea. :P
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde ianchis » 03 Sep 2011, 14:28

viocro scrie:M-a obosit această tărăşenie. Trebuia să-mi văd de treabă.

Ceea ce s-a intamplat aici este tipic romanesc. Asa sunt descurajati de multe ori aceia care vor sa faca un bine. Dna Vio, inca odata multumiri si felicitari pentru implicare. Iar colegului care a realizat aceste litere, ii dorim multa sanatate si inspiratie.
In ceea ce priveste portofoliul invatatorului, nu pot decat sa sper ca nu s-a mai schimbat/adaugat nimic pentru ca e si asa foarte stufos si ne mananca o groaza de timp.
Avatar utilizator
ianchis
 
Mesaje: 1450
Membru din: 09 Noi 2009, 16:56

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde janette-janette » 26 Iun 2018, 12:15

viocro scrie:Cine doreşte literele animate, rog să-mi trimită adresa. Le voi trimite prin Transfer.ro, arhivate. Sănătate şi numai bine tuturor de la Suceava!

gyna.chita@gmail.com

Va multumesc frumos!
janette-janette
 
Mesaje: 3
Membru din: 11 Dec 2013, 20:41

Re: Portofoliul învăţătorului

Mesajde vera2008 » 26 Iun 2018, 21:49

Le găsiți pe toate pe pagina d-lui Ordean de pe didactic.
https://www.didactic.ro/pagina-mea/grat ... /materiale
vera2008
 
Mesaje: 750
Membru din: 03 Ian 2008, 22:55

Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori