SCADEREA NOTEI LA PURTARE IN CLASA A DOUA!!!

Sectiune dedicata dialogului parinti-educatori

prezentare opinii

Mesajde rofi3 » 04 Iul 2009, 15:11

In general cei ce posteaza scriu mesajele fie din proprie experienta fie sunt cadre didactice si au informatiile respective, deci va rog sa permiteti libera exprimare .
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Mesajde sportiv » 04 Iul 2009, 15:15

pentru rofi3
Nu inteleg ce vreti sa spuneti!?
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Mesajde webmaster » 04 Iul 2009, 16:00

Colega mea se referea probabil la replica "daca nu esti invatator nu mai vorbi degeaba".
Eu v-as ruga in primul rand sa nu mai deturnati topicul... subiectul discutiei este scaderea notei la purtare. Puteti discuta despre premiile la clasele primare in alte sectiuni ale forumului, cred chiar ca exista o dezbatere pe aceasta tema care poate fi redeschisa, e suficient sa folositi cautarea de pe forum.
Avatar utilizator
webmaster
Site Admin
 
Mesaje: 316
Membru din: 17 Iul 2006, 17:24

Mesajde sportiv » 04 Iul 2009, 16:33

Ceea ce ati citat la colega dumneavoastra nu-mi apartine,de aceea am intervenit.Va rog sa nu cititi ,,in fuga".Nu am vrut sa deturnez discutiile.Eu am raspuns la acest titlu,dar s-a ivit alta problema pe parcurs.Nu pot fi de aceeasi parere cu ,,dragos 2009",care incearca sa demonstreze,fara niciun argument, ca el are dreptate.Nu pot accepta nerespectarea unor legi sau metodologii.Sau da?...
Multumesc pentru observatie,vacanta placuta!
P.S.Cine a scris despre premii este totusi invatator la cls a II-a ;aIV-a.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Atitudine nepotrivită

Mesajde petronela_slavu » 08 Iul 2009, 17:15

Aţi scris titlul cu majuscule şi cu trei semne de exclamare. E clar că s-a vrut a fi un semnal de alarmă despre nedreptatea la care a fost supus micuţul domn Goe.
Numai că aţi nimerit cam prost locul unde să plângeţi. Fiecare dintre noi am întâlnit cazuri de copii indisciplinaţi. În cazurile fericite, părinţii colaborează cu noi şi comportamentul micuţilor se îmbunătăţeşte. În cazurile triste, părinţii îşi încurajează propriii copii ca să fie obraznici. Atunci, scăderea notei la purtare devine unica soluţie.
Sau consideraţi normal ca un copil care se abate de la normele de comportare civilizată să aibă aceeaşi notă la purtare ca şi aceia disciplinaţi?
petronela_slavu
 
Mesaje: 93
Membru din: 03 Ian 2009, 01:14
Localitate: Valea Jiului

Re: SCADEREA NOTEI LA PURTARE IN CLASA A DOUA!!!

Mesajde bimbi » 01 Oct 2009, 22:01

"Mai bine mai tarziu decat niciodata"!Desi intarziat,comentariul meu la speta propusa este :stimata mamica,desi ne iubim copiii enorm trebuie sa fim obiectivi.Nimeni(mai ales la clasele mici)nu sanctioneaza copilul(indiferent de forma)decat ca si o masura suprema,menita sa traga un semnal de alarma parintilor si chiar copilului,iar daca la aceasta varsta frageda V-A"SANCTIONAT",fiti sigura ca fiul dvs."a cam sarit calul",ca sa fiu blanda.Vedeti unde este de fapt problema(mai exact care,ca unde este e cam clar:in curtea dumneavoastra).Multumesc si imi cer scuze pentru sinceritate,dar uneori avem si noi parintii nevoie de un dus rece,pentru a regla centrala...
bimbi
 
Mesaje: 30
Membru din: 10 Aug 2009, 08:21

Re: SCADEREA NOTEI LA PURTARE IN CLASA A DOUA!!!

Mesajde alinavasiliu1980 » 05 Ian 2010, 15:20

Sportiv are mare dreptate!!! La clasele primare NU SE MAI ACORDA PREMII, CI DISTINCTII, DIPLOME PE DISCIPLINE!!!! Doamna inv care a scazut nota la purtare, a aplicat corect legea!!! Recomand parintilor, daca tot stau pe net, sa caute si sa citeasca Regulamentul de organizare si functionare al invatamantului preuniversitar!!!
alinavasiliu1980
 
Mesaje: 2
Membru din: 03 Feb 2007, 12:42

Re: Gresiti!

Mesajde pucheadorel » 07 Aug 2010, 11:50

dragos2009 scrie:Eu de exemplu am dat anul acesta premiul I, II, III si mentiune la elevii mei din clasa a IV-a si a II-a.
Dar fiecare procedeaza cum doreste.

:!: După câte știu eu, la ciclul primar NU SE DAU PREMII, ci DIPLOME PE DISCIPLINE SAU ARII CURRICULARE și - eventual - DIPLOME DE MERIT. GREȘESC? Deci, ce mai caută premiile 1, 2, 3, mențiunile? Curios lucru! Acum, nu că aș fi de acord cu această formă de recompensă, dar bănuiesc că ai dumneavoastră colegi dau diplome, nu premii. În acest caz, ce veți răspunde când elevii vă vor întreba: „De ce eu am luat premiu și colegii de la clasa cealaltă au luat diplome?”
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: Gresiti!

Mesajde pucheadorel » 20 Mar 2018, 22:11

dragos2009 scrie:Eu de exemplu am dat anul acesta premiul I, II, III si mentiune la elevii mei din clasa a IV-a si a II-a.
Dar fiecare procedeaza cum doreste.

Am o curiozitate, chiar și după 9 ani de la înființarea acestui topic: mai dați și acum tot premii, respectiv mențiuni? Și dacă da, atunci în baza cărui act normativ? Mulțumesc!
pucheadorel
 
Mesaje: 291
Membru din: 05 Aug 2010, 17:43
Localitate: Gurbănești

Re: SCADEREA NOTEI LA PURTARE IN CLASA A DOUA!!!

Mesajde sportiv » 21 Mar 2018, 14:10

Cred ca s-au pensionat cei ce mai dădeau premii!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Atitudine nepotrivită

Mesajde anca74 » 22 Mar 2018, 11:56

petronela_slavu scrie:Aţi scris titlul cu majuscule şi cu trei semne de exclamare. E clar că s-a vrut a fi un semnal de alarmă despre nedreptatea la care a fost supus micuţul domn Goe.
Numai că aţi nimerit cam prost locul unde să plângeţi. Fiecare dintre noi am întâlnit cazuri de copii indisciplinaţi. În cazurile fericite, părinţii colaborează cu noi şi comportamentul micuţilor se îmbunătăţeşte. În cazurile triste, părinţii îşi încurajează propriii copii ca să fie obraznici. Atunci, scăderea notei la purtare devine unica soluţie.
Sau consideraţi normal ca un copil care se abate de la normele de comportare civilizată să aibă aceeaşi notă la purtare ca şi aceia disciplinaţi?


Nu pot sa cred ca mai exista cadre didactice care fac asemenea greseli!!!!
anca74
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Mar 2010, 01:31

Anterior

Înapoi la Parintii intreaba, educatorii raspund

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori