Pierderea titularizarii

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Pierderea titularizarii

Mesajde shelly_webster » 01 Feb 2018, 21:46

As dori sa stiu daca mai este cineva in situatia mea. Sunt titulara in doua scoli (11 ore intr-o scoala, 7 in cealalta) si zilele acestea am fost informata de catre directiunea scolii unde am cele 7 ore, ca din urmatorul an scolar nu-mi mai ofera aceste ore si ca, de fapt, as fi titulara doar pe scoala unde am 11 ore. Se poate ca cineva sa fie titular doar pe 11 ore? Se poate sa pierd titularizarea pe cele 7 ore?
shelly_webster
 
Mesaje: 11
Membru din: 08 Ian 2008, 19:00

Re: Pierderea titularizarii

Mesajde sportiv » 02 Feb 2018, 11:24

Dacă aveți document de titularizare la 2 școli (11 și 7 ore), niciuna dintre școli nu vă poate restrânge activitatea, atâta timp cât orele există în scoală/școli! Poate nu mai sunt la anu viitor cele 7 ore. În cazul acesta dir. trebuie să discute dispariția lor în CA. Vă sfătuiesc să vedeți planul pentru anul viitor,aprobat de CA. și trimis la ISJ.
Vedeți și această posibilitate în unitatea cu 11 ore!
Art. 263 (9) Prin excepţie, dacă norma didactică a profesorilor din învăţământul gimnazial nu se poate constitui conform prevederilor alin. (1) şi art. 262 alin. (3), aceasta poate fi constituită din 2/3 din ore de la specializarea sau specializările de bază şi completată cu 1/3 din ore de la disciplinele stabilite la alin. (2) ori prin adăugarea de ore conform prevederilor art. 262 alin. (1) lit. c). În învăţământul gimnazial din mediul rural norma didactică se poate constitui din 1/2 din ore de la specialitatea sau specialităţile de bază şi completată cu 1/2 din ore de la disciplinele stabilite la alin. (2) ori prin adăugare de ore conform prevederilor art. 262 alin. (1) lit. c).
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Pierderea titularizarii

Mesajde shelly_webster » 02 Feb 2018, 17:36

Va multumesc pentru raspuns, ma ajuta sa stiu ca lucrurile nu se pot rezolva atat de simplu dupa cum cred unii. In perioada aceasta se discuta catedrele pentru anul urmator, stiu ca ore sunt, dar orele mele din ambele scoli sunt urmarite de catre altcineva si eu le cam stau in calea fericirii. De la o scoala mi se spune sa merg la cealalta sa mi se dea ore, de la cealalta sunt pasata inapoi, sa cer ore. Sau sa merg singura la inspectorat sa caut ore si uite asa, eu care credeam ca sunt titulara si am o catedra sigura, de fapt m-am inselat.
shelly_webster
 
Mesaje: 11
Membru din: 08 Ian 2008, 19:00

Re: Pierderea titularizarii

Mesajde sportiv » 03 Feb 2018, 16:03

Orele sunt ale dv, dacă nu intervine restrângere, și nimeni nu vi le poate lua (da altcuiva)! Nici chiar un director ,,fără portofoliu” sau rău intenționat!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Pierderea titularizarii

Mesajde shelly_webster » 07 Feb 2018, 17:19

sportiv scrie:Orele sunt ale dv, dacă nu intervine restrângere, și nimeni nu vi le poate lua (da altcuiva)! Nici chiar un director ,,fără portofoliu” sau rău intenționat!

E putin mai complicat la mine, pana anul trecut am predat la un liceu tehnologic si la o structura a liceului, acum structura a fost alipita altei scoli si uite asa am ajuns titulara in 2 scoli. La scoala unde am mai putine ore (liceul tehnologic), mai sunt 2 titulari de aceeasi specializare cu a mea si directiunea vrea sa ma impinga spre scoala unde am mai multe ore (structura alipita celeilalte scoli), doar ca directiunea de la scoala cealalta (unde am 11 ore), vrea sa titularizeze pe altcineva pe orele de la scoala principala. Si uite asa eu sunt prinsa la mijloc si sunt pasata de la o scoala la alta. De la liceul tehnologic mi s-a spus ca titularizarea o am la scoala unde am mai multe ore, dar nu am auzit pe nimeni titular pe 11 ore.
shelly_webster
 
Mesaje: 11
Membru din: 08 Ian 2008, 19:00

Re: Pierderea titularizarii

Mesajde sportiv » 07 Feb 2018, 19:47

Cred că in cazul acesta, fiind restrângere, toți trei titulari vă faceți dosar! Nu văd alta soluție.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Pierderea titularizarii

Mesajde shelly_webster » 08 Feb 2018, 19:36

sportiv scrie:Cred că in cazul acesta, fiind restrângere, toți trei titulari vă faceți dosar! Nu văd alta soluție.

Asa mi se parea si mie normal, dar directiunea a vazut alta solutie, mi a spus ca nu- mi mai da orele si sa merg la scoala cealalta sa cer sau sa- mi caut eu in alta parte.
shelly_webster
 
Mesaje: 11
Membru din: 08 Ian 2008, 19:00

Re: Pierderea titularizarii

Mesajde corinabutnaru » 08 Feb 2018, 22:04

În cazul în care sunt într-o şcoală mai mulţi titulari pe o disciplină şi dispare un număr de ore din diverse motive nu putem spune cine este cel care a pierdut orele (a intrat în restrângere) decât după un concurs de dosare organizat de către şcoală. Aşa că solicitaţi concursul printr-o cerere adresată CA.
corinabutnaru
 
Mesaje: 11
Membru din: 21 Sep 2012, 21:06


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori