Cer sfaturi ce se pot aplica impotriva chiulului

Cer sfaturi ce se pot aplica impotriva chiulului

Mesajde mmihaela66 » 18 Mar 2006, 01:28

Cred ca nu suntem singura scoala din tara cu acest fenomen ingrijorator.
Am elevi care chiulesc , la toate disciplinele , la unele discipline sau sistematic la anumite ore.
Sunt mici , clasa a 5a , a6a .... si stiu sa se opreasca la 39 de absente!
Astept sfaturi de la forumisti.
mmihaela66
 
Mesaje: 20
Membru din: 28 Ian 2006, 19:14

Mesajde cris_d » 18 Mar 2006, 17:44

Cercetati fiecare caz in parte. Cereti sfaturi consilierului educativ si directorului. Apoi luati legatura cu familia, nu inainte de a vedea la ce materii se chiuleste si ce elevi chiulesc. De multe ori profesorii sunt cei care nu au ore interesante, iar elevii mai putin atrasi au tendinta sa fuga. Exceptie fac cazurile grave cand elevii ajung la politie sau la psiholog dar nu cred ca este cazul totusi.
Am si eu un astfel de elev in clasa (parinti divortati, tatal plecat foarte departe, mama fara servici si trei copii). Copilul nu are modelul patern, iar mama fara salariu nu constituie un model de urmat. Cazul a ajuns in atentia politiei, copilul incetand de 2 saptamani sa mai vina la scoala. Dar este caz singular.
cris_d
 
Mesaje: 5
Membru din: 02 Ian 2006, 16:47

Mesajde lorina_23 » 06 Apr 2006, 04:04

Noi avem in liceu foarte multi elevi din mediul rural, elevi care chiulesc foarte mult.O metoda care a functionat a fost sa facem apel la politia din satele lor, sa mearga la ei acasa si sa stea de vorba cu ei...A avut un efect neasteptat, s-au speriat ei in primul rand si apoi parintii si parca a mai scazut numarul de absente... Si in orase exista Politia Comunitara, care poate face acest lucru...
lorina_23
 
Mesaje: 1
Membru din: 31 Ian 2006, 00:51


Înapoi la Dirigentie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron