invatamant in regim simultan

Discutii despre noua programa, avand in vedere noul plan de invatamant

invatamant in regim simultan

Mesajde vasiliu68dana30 » 13 Ian 2016, 17:22

Buna ziua!
Am o mare rugaminte la dvs. Am vazut pe un forum , candva cateva lamuriri despre invatamantul simultan.Acum cand nu imi pot explica anumite probleme nu mai nimeresc la locul potrivit.De aceea va deranjez si totodata va rog sa-mi lamuriti urmatoarele situatii:
-sporul pentru invatamantul simultan se acorda pentru ore in plus?(eu predau la 3 clase cu 29 elevi inscrisi, prezenti zilnic 22; Clasa a II-a + a III-a + a IV-a) si mi se impune sa stau zilnic 6 ore in scoala;
- saptamanal, deci eu as avea 30 de ore , care imi intra in catedra de profesor invatamamt primar!!
-sunt navetista si daca as sta 6 ore la munca ar insemna sa am autobuz, la cel putin 2 ore dupa program( as termina la 14:00 si autobuzul e pa la 16:30);
- daca incep perogramul la 8:00 , termin la 14:00 zilnic, pentru ca de la inspectorat ni s-a spus la Consfatuirea din septembrie 2015, ca trebuie sa fim in scoala si atunci cand elevii au religie, respectiv engleza/ ed. fizica si ajung zilnic la 17 :00 acasa, oare e corect din punct de vedere legal si pshic??.......calitatea si competivitatea se mai regaseste in sistemul educational??
Va raman indatorata pe viata pentru o astfel de clarificare! Multumesc.
vasiliu68dana30
 
Mesaje: 27
Membru din: 06 Feb 2011, 22:38

Re: invatamant in regim simultan

Mesajde sportiv » 13 Ian 2016, 21:34

Asta este metodologia. Din CCM ,, art. 36 b) spor de până la 15% din salariul de bază, acordat diferenţiat personalului didactic care asigură predarea la clase simultane în învăţământul primar şi gimnazial, astfel:
- 15% din salariul de bază personalului care asigură predarea simultană la 4 clase;
- 10% din salariul de bază personalului care asigură predarea simultană la 3 clase;
- 7% din salariul de bază personalului care asigură predarea simultană la 2 clase;
Consultați l 63 a salarizării și L1 a educației.
Programul școlar îl fixează directorul (și CA). Învățătorii sunt încadrați pe post didactic ,nu pe normă (de ore). Dumneavoastră trebuie să realizați activitatea la clasele simultane pe un orar stabilit și aprobat! Nu aveți nicio obligație față de activitatea celor trei profesori (presupun :oops: că sunt de ed. fizică, limbă străină și religie) .
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: invatamant in regim simultan

Mesajde vasiliu68dana30 » 13 Ian 2016, 22:58

Multumesc, domnule Sportiv, pentru raspuns.
Am tot studiat LEN, si tot ce e legat de invatamant, dar concret nu am citit nicaieri ca profesorii care predau in regim simultan au un program special, sunt platiti diferit, dar munca e foarte mare....nu mi se pare corect pentru acel spor infim sa faci atate ore pe saptamana....ma bate gandul sa renunt, imi iau un concediul fara plata si asta e....sanatatea mi se pare mai presus ca orice!!
Numai bine va doresc!
vasiliu68dana30
 
Mesaje: 27
Membru din: 06 Feb 2011, 22:38

Re: invatamant in regim simultan

Mesajde florentin55 » 20 Sep 2017, 18:34

Stimate domnule sportiv,
Lucrez la 4 clase simultane (pregătitoare, a II-a, a III-a și a IV-a). În Planul cadru sunt prevăzute, pentru limba engleză : 1 oră-clasa pregătitoare, 1 oră-clasa a II-a, 2 ore clasa a III-a și 2 ore clasa a IV-a. Câte ore pe săptămână va avea profesorul de engleză pentru a lucra cu aceste clase ? Este corect 1 oră pentru clasa pregătitoare și clasa a II-a (de la ora 10 la 11) și 1 oră pentru clasa a III-a și a IV-a (de la 11 la 12)-într-o zi la alegere (marți) și încă 1 oră pentru clasele a III-a și a IV-a (de la 11 la 12) -într-o altă zi la alegere (vineri) ? În Consiliul profesoral, conducerea școlii a răspuns, la interpelarea mea, că are dreptul numai la 2 (două) ore -marți. În ORAR sunt prevăzute câte 2 ore la clasele a III-a și a IV-a . Cum justific părinților, că domnul profesor nu vine la cea de-a doua oră, la clasele a III-a și a IV-a, pentru că nu este plătit?
florentin55
 
Mesaje: 5
Membru din: 30 Mar 2009, 14:25

Re: invatamant in regim simultan

Mesajde sportiv » 20 Sep 2017, 19:56

Are 3 ore de desfășurat : una la CP și a II-a și 2 ore la celelalte două clase! Nu CP rezolvă problema ci CA și directorul! :oops: Sesizați CA și rezolvați problema!P.S. Dl director să verifice încadrarea și respectarea planului cadru! ( a III-a și a IV-a au CÂTE 2 ore/săpt. obligatorii, chiar dacă se desf. în regim simultan) și celelalte două o oră! Mie , la calcul, îmi lipsește clasa I ! :D Profesorul are dreptul la plata activității simultane, la fel ca și înv, DOAR pentru aceste ore! Directorul trebuie ,,să aibă” justificarea legală, nu dumneavoastră!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: invatamant in regim simultan

Mesajde danyins » 21 Sep 2017, 19:30

Si eu predau la simultan 4 clase, profesorul de engleza are doar doua ore la dv, platite in regim de simultan, astfel: o ora simultan cu toate cele 4 clase si o ora simultan cu doar cls. a III-a si a IV-a. Trebuie sa intocmiti orarul astfel incat, daca nu aveti spatiu pentru a tine ambii ore in acelasi timp (dv cu cls mici iar dansul cu cei mari), ora de engleza cu cei mari sa fie in timp ce cei mici nu sunt prezenti la scoala (stiind faptul ca la simultan 4 clase cursurile se intind esalonat cu clasele pe perioada a 6 ore). Fiind simultan 4 clase,nu poate separa ora celor mici de ora celor de a III-a si a IV-a, ci doar cea de a doua ora cu cei mari va fi tinuta separat. Asa cum dv predati cel putin o ora pe zi la toate cele 4 clase, si prof de engleza preda o ora cu toate cele 4 clase iar cealalta cu doar 2 clase.
danyins
 
Mesaje: 1
Membru din: 11 Mai 2012, 11:23

Re: invatamant in regim simultan

Mesajde JustAndreea » 21 Sep 2017, 21:07

Buna seara,
Sunt profesor titular de limba franceză -limba engleză și anul acesta va trebui să predau franceza și engleza simultan clasele a V-a și aVI-a ( nu avem spatiul necesar alocării unui simultan clasa a V-a si a VII-a, deoarece elevii din clasa a VII-a sunt cei mai numeroși).
Ar putea cineva să îmi explice câte ore ar trebui să am săptămânal în condițiile acestui simultan? Există situații în care limba de studiu II (nivel începător) pentru cei de clasa a V-a se poate preda separat și nu în simultan? Pe motiv că sunt începători și nu au cunoștințele de bază: reguli de pronunție, regulile gramaticale, noțiunile simple de vocabular, cum este cazul celor din clasa a VI-a?

Cu mulțumire,
Andreea S.
JustAndreea
 
Mesaje: 2
Membru din: 01 Oct 2012, 22:12

Re: invatamant in regim simultan

Mesajde sportiv » 22 Sep 2017, 19:14

danyins scrie:Si eu predau la simultan 4 clase, profesorul de engleza are doar doua ore la dv, platite in regim de simultan, astfel: o ora simultan cu toate cele 4 clase si o ora simultan cu doar cls. a III-a si a IV-a. Trebuie sa intocmiti orarul astfel incat, daca nu aveti spatiu pentru a tine ambii ore in acelasi timp (dv cu cls mici iar dansul cu cei mari), ora de engleza cu cei mari sa fie in timp ce cei mici nu sunt prezenti la scoala (stiind faptul ca la simultan 4 clase cursurile se intind esalonat cu clasele pe perioada a 6 ore). Fiind simultan 4 clase,nu poate separa ora celor mici de ora celor de a III-a si a IV-a, ci doar cea de a doua ora cu cei mari va fi tinuta separat. Asa cum dv predati cel putin o ora pe zi la toate cele 4 clase, si prof de engleza preda o ora cu toate cele 4 clase iar cealalta cu doar 2 clase.

Unde , în ce metodologie, ați întâlnit cele expuse de dv? :D Ori așa v-a spus directorul? :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: invatamant in regim simultan

Mesajde florentin55 » 22 Sep 2017, 20:17

Stimate domnule Sportiv,
Așa mi-a răspuns directorul școlii: 2 ore de limba engleză cu clasele a III-a și a IV-a, conform Planului cadru , de la ora 10 la 11 și de la 11 la 12 , unde să se includă și ora pentru clasa pregătitoare și clasa a II-a- de la ora 10 la ora 11 (deci, să se lucreze cu toate cele 4 clase simultan într-o oră)- conform normării I.S.J. ( Nu am clasa I). TOTAL: 2 ore : pentru clasa pregătitoare + clasa a II-a + clasa a III-a + clasa a IV-a.Este legal acest mod de lucru ?
Mulțumesc pentru răspunsul dat anterior !
Doresc să comunicăm, dacă permiteți, pe email !
"UNDE, ÎN CE METODOLOGIE, AȚI ĂNTÂLNIT AȘA CEVA ? ORI AȘA V-A SPUS DIRECTORUL ?"- așteptăm răspunsul de la danyns!
florentin55
 
Mesaje: 5
Membru din: 30 Mar 2009, 14:25

Re: invatamant in regim simultan

Mesajde sportiv » 23 Sep 2017, 09:16

florentin55 scrie:Stimate domnule Sportiv,
Așa mi-a răspuns directorul școlii: 2 ore de limba engleză cu clasele a III-a și a IV-a, conform Planului cadru , de la ora 10 la 11 și de la 11 la 12 , unde să se includă și ora pentru clasa pregătitoare și clasa a II-a- de la ora 10 la ora 11 (deci, să se lucreze cu toate cele 4 clase simultan într-o oră)- conform normării I.S.J. ( Nu am clasa I). TOTAL: 2 ore : pentru clasa pregătitoare + clasa a II-a + clasa a III-a + clasa a IV-a.Este legal acest mod de lucru ?
Mulțumesc pentru răspunsul dat anterior !
Doresc să comunicăm, dacă permiteți, pe email !
"UNDE, ÎN CE METODOLOGIE, AȚI ĂNTÂLNIT AȘA CEVA ? ORI AȘA V-A SPUS DIRECTORUL ?"- așteptăm răspunsul de la danyns!

Doamnă! Despre ce ,,normare” a ISJ” discutăm? N-are nicio treabă cu normarea ISJ-ul!În planurile cadru ale claselor este foarte clar stipulat nr de ore al clasei, nu al profesorului, ca și în schema orară, de altfel (mai puțin pentru directorul dv și văd că și ISJ! Câtă, Doamne iartă-mă, economie să mai facem? )Cum să amesteci toate clasele când sunt 2 învățători pe 2 posturi? După părerea mea NU ESTE legal! P.S. O oră înseamnă economie din finanțarea per capita și, ce-i mai trist, aglomerarea orelor în 4 zile, a cincea fiind liberă ( asa-zisa zi metodică) :D lucru ce se practică prin multe unități școlare , ilegal și în detrimentul elevilor cărora li se mărește programul zilnic!
Observație: Ceea ce am scris este valabil ACOLO UNDE SUNT 2 POSTURI DE ÎNVĂȚĂTORI! Cel puțin așa am înțeles din postare! :roll:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău


Înapoi la Programa scolara Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori