Planificari calendaristice clasa a III-a

Planificari calendaristice clasa a III-a

Mesajde cretulenuta » 28 Aug 2017, 13:03

La clasa a III-a este obligatoriu ca planificarea calendaristica sa fie integrata?
Multumesc!
cretulenuta
 
Mesaje: 5
Membru din: 13 Oct 2009, 18:01

Re: Planificari calendaristice clasa a III-a

Mesajde mera1976 » 30 Aug 2017, 09:05

Da, asa s-a cerut.
mera1976
 
Mesaje: 1
Membru din: 28 Mai 2013, 09:20

Re: Planificari calendaristice clasa a III-a

Mesajde sportiv » 31 Aug 2017, 19:59

mera1976 scrie:Da, asa s-a cerut.

Cine a cerut s-o facă INTEGRATĂ nu AMESTECATĂ! :D :oops: Dacă la clasa pregătitoare, I și chiar la a doua, putem , mai ușor, realiza aceasta, începând cu clasa a III-a e mai greu ( dacă nu chiar imposibil) să respectăm TOATE cerințele unei activități integrate din mai multe motive: orarul (profesorii care vin pentru obiectele deja cunoscute), diversitatea/ noutatea cunoștințelor unor obiecte sau arii curriculare, diversitatea manualelor folosite la clasă, chiar lipsa timpului necesar abordării acesteia, riscând să nu realizăm anumite cerințe ale programei și altele care chiar nu-mi vin acum în minte! Abordarea integrată presupune fixarea unor unități de învățare GENERALE (8-10 să zicem) prin care trebuie să ,,TRECEM” toate obiectele (ariile curriculare) pe parcursul anului școlar! Așa văd eu problema, altfel facem ce am scris mai sus: amestecăm lucrurile! Sigur, putem realiza activitatea pe grupuri de obiecte de studiu, atunci când condițiile ne permit! S-a discutat mult de tot acest subiect, pe aproape toate site-urile de specialitate, și cam așa se pune problema! Este și opțiunea mea de aceea mi-am permis să intervin! Fiecare vom alege ce e mai bine pentru clasă! Succes, tuturor, în noul an școlar!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Planificari calendaristice clasa a III-a

Mesajde Gabi1966 » 02 Sep 2017, 17:08

Buna ziua! In anul scolar trecut, ISJ Bacau a precizat ca, pentru cl. a III_a si a IV-a, nu e obligatoriu sa fie intocmite planificari integrate. Vom vedea cum stau lucrurile in aceasta toamna. Sanatate si succes tuturor colegilor in noul an scolar!
Gabi1966
 
Mesaje: 4
Membru din: 06 Mai 2012, 18:05


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori