Concursuri avizate MEC

Cum pregatim un elev pentru performanta? Cum gasim elevii care sunt capabili?

Concursuri avizate MEC

Mesajde domar » 20 Sep 2008, 18:38

Buna ziua !
La noi in scoala sosesc in fiecare an invitatii de participare la diverse concursuri(Smart, Winners, Eurojunior,Generatia Pro).Am inteles insa ca nu toate au avizul ministerului. Stie cineva care dintre concursurile acestea sunt avizate ?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
domar
 
Mesaje: 103
Membru din: 12 Mar 2006, 08:57

Re: Concursuri avizate MEC

Mesajde emil » 20 Sep 2008, 21:22

domar scrie:Buna ziua !
La noi in scoala sosesc in fiecare an invitatii de participare la diverse concursuri(Smart, Winners, Eurojunior,Generatia Pro).Am inteles insa ca nu toate au avizul ministerului. Stie cineva care dintre concursurile acestea sunt avizate ?
Multumesc anticipat pentru raspuns.


Parerea mea este ca veti participa la un concurs daca va place, daca e de calitate, daca e in folosul elevilor si nu daca este avizat de Minister.
Nu uitati ca elevii sunt beneficiarii si nu altcineva. Mai concret, abordarea unui concurs nu se face cu scopul principal de a obtine cadrul didactic o diploma care sa-i aduca ceva puncte....
Eu am o parere proasta despre concursurile enumerate de dvs. Ele au ca scop castigul unor firme... Mai bine faceti dvs. concurs in clasa cu elevii. E mult mai frumos!
Dar despre concursul anuntat pe partea stanga a paginii didactic ati auzit? Ati antrenat elevii in acest concurs? Mi se pare util, ca ii invata ceva, legat chiar de programa. Si e gratis!

Succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde domar » 21 Sep 2008, 09:44

Elevii nostri au participat deja la toate aceste concursuri si la multe altele.Din cele enumerate am ales doar cate unul pe semestru.Pentru elevii mei, de la o scoala din mediul rural, nu e chiar usor din punct de vedere financiar sa participi la ele.Dar ne straduim sa facem multe alte activitati frumoase si care nu cer bani.
Vroiam doar sa stiu daca au avizul MEC, deoarece am inteles ca acest lucru e important.
La concursul de pe didactic nu am participat.Am sa-l recomand colegelor care au internet la scoala.La noi deocamdata are doar scoala coordonatoare.Sper sa ajunga si la noi, in acest an, cand si scoala noastra va primi calculatoare noi.
domar
 
Mesaje: 103
Membru din: 12 Mar 2006, 08:57

Mesajde mariro » 21 Sep 2008, 12:40

Concursurile SMART au avize MECT- www.concursurilesmart.ro Despre celelalte nu stiu.
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde emil » 21 Sep 2008, 14:11

Daca va uitati bine la acest link, http://www.concursurilesmart.ro/index.p ... Itemid=100 veti vedea ca MECT NU isi asuma raspunderea pentru acest concurs!
Exista nise acorduri cu ISJ-uri care nu oficializeaza in niciun fel aceasta afacere. Si veti mai gasi nenumarate "avize" de acest tip.
Eu inteleg bine care sunt principalele intentii a acestui "aviz":
1. Firma, sau asociatia sa realizeze profitul
2. Cadrele didactice sa determine elevii sa plateasca, sa vina diplomele si cadrul didactic sa obtina punctele....
Restul, avantajul copiilor, scopul stiintific, sunt declaratii.
Am vazut multe concursuri facute pe gratis dar oamenii nu la acceseaza pentru ca EI nu obtin punctele.
Va rog sa nu va ascundeti pe dupa degete!
Am avut ocazia sa vad teancuri de dosare ale cadrelor didactice, facute in scop de evaluare in obtinere de gradatii, miscari de personal, etc.
In timp ce un profesor de matematica, fizica, chimie, etc, poate accede la un premiu national cu elevii lui o data la cativa ani, educatoarele si invatatorii au rezultate "nationale", an de an la aceste concursuri obscure cu "aviz"...
Greseala apartine in principal MECT si ISJ care exagereaza in a aprecia aceste pseudoactivitati, ca si "simpozionale" ...
Sunt oameni modesti care muncesc din rasputeri cu copiii lor, dar nu au aceste "acte" de cele mai multe ori superficiale sau chiar mincinoase!

Apreciez foarte mult munca educatoarelor si invatatorilor, dar nu agreez aceasta impostura care abate atentia de la munca de calitate.
Prin urmare, voi lupta din rasputeri ca sa dispara aceasta sarabanda a diplomelor care nu au in spate niciun fel de continut!

va doresc succes si va apreciez valoarea adevarata, fiti convinsi!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde emil » 21 Sep 2008, 15:36

mariro scrie:Concursurile SMART au avize MECT- www.concursurilesmart.ro Despre celelalte nu stiu.

Concursurile SMART, nu au avize MECT. Cititi mai sus!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde domar » 21 Sep 2008, 18:02

Multumesc mult pentru sinceritate.Nu e vorba ca nu recunosc importanta punctelor pentru orice evaluare.Dar eu fac si multe lucruri fara bani, doar pentru bucuria copiilor cum ar fi:proiectele etwinning unde am obtinut pana acum 4 European Quality Label, Micul Creator care este acum si avizat, Spring Day si alte multe proiecte, concursuri si expozitii.
Cel mai mult le plac copiilor activitatile de la etwinning care sunt foarte variate si amuzante si unde au participat copii de la noi de toate varstele, de la gradinita pana la gimnaziu.Aceasta, de exemplu, este prima activitate din cadrul unui proiect international-1,2,3,4:Sarcina copiilor a fost crearea unor obiecte de pus pe cap.
domar
 
Mesaje: 103
Membru din: 12 Mar 2006, 08:57

Mesajde emil » 21 Sep 2008, 20:13

Nu inteleg ce inseamna ca lucrati fara bani? Lucrati si cu bani, cu elevii, in clasa? Eu stiu ca activitatea la clasa este remunerata, avem salariu, asa prost cum e el! Si mai stiu bine ca toaate aceste concursuri ca si pomenitul de mai sus, se fac in mare parte in orele de curs, ceea ce contravine legii... Si iar mai stiu ca nu este recomandat sa antrenam copiii in competitii stupide care nu prea au valoare educativa.
Mesajul dumneavoastra nu ma lamureste. Munca cu elevii la clasa, daca suntem oameni dedicati, nu e pe puncte, iar elevii nu sunt cobaii nostri, obiecte cu care sa ne rezolvam ambitiile personale!
Va felicit pentru ceea ce ati realizat dezinteresat, in folosul unei munci didactice eficiente si in folosul efectiv al elevilor.

Mult succes in noul an scolar!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde domar » 21 Sep 2008, 23:01

Ma refeream la taxele de inscriere pe care le percep concursurile mai sus mentionate.Nu e vorba de mine.Incercam sa va dau si cateva exemple de activitati la care noi am participat, fara a ni se cere bani si care sunt atractive pentru copii.Imi cer scuze pentru neintelegere.
Prin mesajul meu initial vroiam doar sa stiu daca sunt acreditate aceste concursuri pentru ca au multi participanti anual si sunt foarte cunoscute.
Am inteles si punctul dumneavoastra de vedere.
Multumesc inca o data pentru urari si sa speram ca va fi un an bun pentru toti.
domar
 
Mesaje: 103
Membru din: 12 Mar 2006, 08:57

Mesajde nada » 24 Sep 2008, 17:02

Vinovati nu sunt cei care primesc puncte la gradatia de merit pentru rezultatele obtinute la aceste concursuri ci acele grile de puctaj care ofera puncte pentru asa ceva.
"Ca sa fii dascalul altora, trebuie sa fi fost tu insuti ucenic multa vreme" proverb latin

http://scoli.didactic.ro/scoala_gimnazi ... are_piscu/
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Re: Concursuri avizate MEC

Mesajde IosubAurica » 07 Aug 2017, 11:18

concursurile Winners sunt avizate de MEN ?
IosubAurica
 
Mesaje: 1
Membru din: 20 Iun 2012, 10:00

Re: Concursuri avizate MEC

Mesajde sportiv » 07 Aug 2017, 14:21

"Va multumim pentru interesul dumneavoastra de a oferi alternative educationale de petrecere a timpului liber elevilor si prescolarilor si va dorim succes!"(adresa M.E.C.T. nr.38252/27.08.2008). Concursurile Winners au primit acordul permanent al M.E.C.T. cu nr.3767/15.07.03, acordul de principiu al M.E.C.T. cu nr.38252 din 27.08.2008 si acordul permanent al I.S.M.B. cu nr. 20729/01.02.06. Echipa Winners, alaturi de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului sprijina implementarea strategiilor de educatie extracurriculare, prin Concursurile WINNERS.
:oops: Asta am găsit!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Concursuri avizate MEC

Mesajde emil » 10 Aug 2017, 17:51

IosubAurica scrie:concursurile Winners sunt avizate de MEN ?

De ce va trebuie concursuri avizate?
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani


Înapoi la Olimpiade

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron