Copil Asperger&ADHD

Discutii legate de invatamantul romanesc, cum este acum si cum ar trebui sa fie.

Copil Asperger&ADHD

Mesajde un_tata » 30 Mar 2017, 16:30

Buna ziua,


Am un copil cu simptome de Asperger si ADHD care este refuzat de sistemul de învățământ, care este, bineînțeles, obligatoriu. La școala din circumscripție nu l-am înscris din cauza unui caz similar care a fost rejectat.
Copilul este foarte deștept, de la doi ani a început sa scrie și sa citească "natural", la 3, 4 ani făcea ecuații de gr 1si gr 2 simple de matematica și exerciții din culegeri de clasa a doua și a treia. De la 4 ani nu prea mai lucrează la matematica pentru ca nu mai avea sens, punând accent pe integrarea sociala. Face terapie psihologica de mai multi ani și este destul de ok, dar încă puțin excentric și nu sta încă în banca toată ora. Are tendința sa mai plece, mai ales dacă nu are de lucru suplimentar. Nu este un copil rău sau violent.

Acum are 7 ani și este in clasa 0 la o scoală privata foarte incluziva, dar mediul nu este deloc propice dezvoltării lui și doresc sa-l transfer cu orice preț în clasa 1(2017/2018) la alta scoală, neluand în calcul școlile speciale pentru ca nu este cazul.

Având în vedere ca sistemul educational din Romania nu prevede nimic pentru aceste cazuri, profesorii nu sunt informați și trainuiti în acest sens, sistemul de homeschooling nu este reglementat, iar copilul este discriminat și refuzat, ilegal, ce soluții am eu ca părinte?

Numai bine,
Un tata
un_tata
 
Mesaje: 1
Membru din: 30 Mar 2017, 11:35

Re: Copil Asperger&ADHD

Mesajde officeprof » 03 Apr 2017, 09:45

va pot ajuta....
officeprof
 
Mesaje: 1
Membru din: 21 Apr 2009, 11:16

Re: Copil Asperger&ADHD

Mesajde emil » 03 Apr 2017, 17:20

un_tata scrie:Buna ziua,


.....
Având în vedere ca sistemul educational din Romania nu prevede nimic pentru aceste cazuri, profesorii nu sunt informați și trainuiti în acest sens, sistemul de homeschooling nu este reglementat, iar copilul este discriminat și refuzat, ilegal, ce soluții am eu ca părinte?

Numai bine,
Un tata

Buna ziua

Am facut mai vizibila solicitarea dvs. si am rugat colegi si prieteni sa va raspunda. Sper ca veti prmi ajutor.
Mult succes!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Re: Copil Asperger&ADHD

Mesajde poecrb » 04 Apr 2017, 11:25

Noi avem un copil cu Asperger care este clasa 8-a la scoala 195.El a stat totdeauna cuminte in banca dar raspundea foarte greu cand era ascultat.Profesoarele au foarte intelegatoare, majoritatea, desi nu cred ca intelegeau ce are si de ce se comporta altfel.In clasele a 5-a si a 6-a a avut el probleme cu colegii (bulling ) , dar am reusit sa le rezolvam si in general il lasa in pace (nu il integreaza dar nici nu ii fac rau ).
poecrb
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Oct 2013, 14:58


Înapoi la Scoala in Romania

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori