100 zile de scoala

100 zile de scoala

Mesajde veronicafilip » 29 Feb 2008, 23:32

Sub acest generic, s-a desfasurat in data de 29. 02. 2008 la Grupul Scolar „Moga Voievod” Halmagiu un proiect initiat de institutorul Veronica Nicoleta Filip, proiect in care au fost implicati copii care invata in gradinitele si scolile din satele apartinatoare comunei Halmagiu.
Acest parteneriat educational a cuprins 130 de copii implicati intr-o serie de activitati comune legate de numarul 100. Din multitudinea de activitati desfasurate evidentiem prezentarea colectiilor de 100 de obiecte, citirea a 100 de proverbe, alegerea dintr-o lista de preturi a cumparaturilor in valoare de 100 lei, umflarea a 100 de baloane si inscriptionarea lor cu expresii si cuvinte in limba franceza si engleza si alte jocuri legate de tema.
In acest parteneriat educaţtonal care a urmarit transformarea reala a elevilor in actori principali ai demersului educational, urmarindu-se atingerea unor obiective de natura formala, informala, socio-comportamentala au participat, alaturi de copiii pe care ii indruma, cadrele didactice: prof. Victor Gheorghe David – directorul Grupului Scolar „Moga Voievod” Halmagiu, prof. Mariana Purlea, prof. Elena Vasii, prof. Nicoleta Siladi, prof. Ionela Mates, prof. Laura Paicut, inv. Veronica Nicoleta Filip – coordonatorul proiectului, inv. Adina Vasii, inv. Flavia Codrean, inv. Dorica Cristea, inv. Voichita Stanila, inv. Rodica Cotocea, inv. Liliana Vasi, inv. Mircea Rus, inv. Gheorghe Cristea, ed. Janeta Iagar, ed. Iuliana Bad, ed. Dorina Luca, ed. Florica Nicoara, ed. Rodica Tat, ed. Cornelia Feier.
Aceasta zi cu multiple valente educative, instructive si emotionale s-a incheiat intr-un mod placut, copiii constientizand in mod atractiv semnificatia numarului 100.
Si apoi, nimic din lume nu se compara cu chipurile fericite ale copiilor si cu satisfactia de a invata impreuna si altfel decat de obicei!
veronicafilip
 
Mesaje: 89
Membru din: 18 Iun 2006, 21:42

Mesajde mariamartie » 01 Mar 2008, 21:58

Felicitări pentru ceea ce aţi realizat! Activităţile au fost interesante. Am văzut o asemenea activitate când am vizitat A.I.S.B (American International School Bucharest). Copiii au compus un cântec "100 days" pe care l-au cântat în faţa tuturor elevilor din şcoală, au desenat afişe pe centre de interes, în care să se regăsească 100 de obiecte, au realizat o numărătoare veselă până la 100.
Consider atractive şi interesante aceste activităţi pentru copii, mai ales că sunt motivaţi în activitatea şcolară şi fiecare zi de şcoală este privită ca o victorie personală.
Felicitări şi să continuaţi aceste activităţi! Fiecare zi de şcoală trebuie să fie o sărbătoare pentru copii!
mariamartie
 
Mesaje: 63
Membru din: 11 Noi 2006, 09:21

100 zile de scoala

Mesajde romel » 08 Mar 2008, 10:41

Felicitări sincere pentru iniţiatoarea proiectului. Se vede că are suflet de mare dăscăliţă.
De câte ori îi văd numele, mi-aduc aminte de o mare dăcăliţă din preprimar în Piatra-Neamţ, al cărui nume, la fel, îl poartă astăzi Căminul Nr.1.
Se par a fi nume predestinate artei didactice !
Sărutări de mâini, cu mult respect !
Avatar utilizator
romel
 
Mesaje: 284
Membru din: 30 Dec 2007, 22:18

Mesajde ronikicam » 08 Mar 2008, 18:18

:P FELICITARI PT NASA MEA!
IMI PARE TARE RAU CA...
ronikicam
 
Mesaje: 21
Membru din: 10 Feb 2007, 21:48

Re: 100 zile de scoala

Mesajde nandry » 20 Mar 2017, 17:02

Un model pt activitatea 100 de zile de scoala ? multumesc!
nandry
 
Mesaje: 53
Membru din: 23 Oct 2009, 20:55


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori