Diseminare proiect ERASMUS PLUS KA2 Turnu Rosu SIBIU

Diseminare proiect ERASMUS PLUS KA2 Turnu Rosu SIBIU

Mesajde alygaby » 21 Dec 2016, 12:40

Prima reuniune din cadrul proiectului 2016-1-TR01-KA219-034266_4 ,,HEALTY KIDS,,

La aceasta intalnire au participat urmatorii profesori din școala noastră:
 Năgăra Ramona
 Dudaș Nela

Țările partenere participante: Italia, Turcia, România, Portugalia și Polonia. Spania și Grecia nu au participat la prima întâlnire de proiect din motive obiective.
Desfasurarea activitatilor:
ZIUA 1 /Luni/12/decembrie 2016: Sosirea la hotelul Efeler, localitatea Aydin. Primirea oaspeților de către coordonatorul proiectului și echipa de management din școala parteneră.
ZIUA 2/ Marti/ 13/decembrie 2016:
- Primirea participanților din țările partenere la Școala Mehmet Akif Ersoy İlkokulu din localitatea Aydin, Turcia
- Turul școlii și vizitarea Coltului Erasmus+.
- Primirea de către directorul școlii.
- Discursul de deschidere la care au participat presa locală, părinții elevilor și personalități din comunitate. La această deschidere fiecare partener a prezentat importanța participării în acest proiect
- A fost pregătit un scurt program artisitic de care ne-am bucurat cu toții.
- Părinții elevilor au pregătit o masă tradițională sănătoasă.
Gazdele și-au prezentat localitatea
- Prezentarea sistemului educațional primar de către toți partenerii din proiect. În urma acestor prezentări a reieșit că sistemul educațional primar este similar în toate țările.
- Alegerea logo-ului proiectului. Fiecare partener a realizat un logo pe care l-a transmis prin email coordonatorului de proiect din Turcia. La această întâlnire am dicutat cum am realizat logo-ul și am votat. Logo-ul cu cele mai multe voturi a fost al echipei din Turcia
- Vizitarea Casei de cultură. În această instituție elevii participă la diverse activități extrașcolare după terminarea programului. Cursurile pe care ei pot să le urmeze: limba engleză, matematică, pictură etc. În fiecare săptămână există o temă pe care o tratează ( exemplu drepturile omului).
- Am învățat metoda Paper_marbling .
https://en.wikipedia.org/wiki/Paper_marbling

O tavă puțin adâncă este umplută cu apă, și diferite tipuri de cerneală sau vopsea culori sunt atent aplicate pe suprafața cu o perie de cerneală. Diferiți aditivi sau substanțe chimice agenți activi de suprafață sunt folosiți pentru a ajuta să plutească culorile. O picătură de culoare "negativă" din apă simplă, cu adaos de agent activ de suprafață este utilizată pentru a conduce picătură de culoare într-un inel. Procesul se repetă până când suprafața apei este acoperită cu inele concentrice. La sfârșit se ia o coală de hârtie se introduce în apă. Tot ce era pictat în apă se transferă pe hârtie.
După ce ni s-a făcut o demonstrație fiecare dintre noi am încercat această metodă.

ZIUA 3 /Miercuri/14/decembrie 2016
- Ziua de miercuri a început cu sportul de dimineață. La această activitate au participat toți elevii din școală, cadrele didactice și invitații. Împreună cu două antrenoare am făcut sport în pași de Zumba.
- Am vizitat o școală privată care se află în apropierea școlii gazde. În aeastă școală accentul se pune pe dezvoltarea aptitudinilor elevului
- Am vizitat Muzeul de Arheologie
- Am discutat despre obiectivele proiectului și activitățile pe care trebuie să le facem în următoarele luni. Urmând ca după-amiaza să continuăm discuția în școală despre activitățile pe care le vom desfășura în luna februarie în Spania și activitățile pe care le vom desfășura în mai/iunie în Portugalia. Această activitate a avut loc în sala de conferintă a Muzeului de Arheologie.
- Am fost primiți de Inspectorul General al localității Aydin. Aici ne-am prezentat și am discutat despre proiect, sistemul de învățământ și am vizitat instituția
- Am fost primiți de către primarul localității Aydin. La această întâlnire primarul a ținut să ne felicite pentru acest proiect și să ne vorbească despre importanța implicării în proiectele Erasmus+.
Programul a continuat la școală unde s-au discutat următoarele:
1. Activitatea din luna februarie care va avea loc în Spania:
- la această activitate vor participa doi elevi însoțiți de doi profesori,
- fiecare partener va pregăti o scurtă prezentare a orașul și a țării sale,
- prânz la cutie. Masa de prânz la cutie va fi pregatita cu o varietate de alimente sănătoase și alimente nesănătoase, cum ar fi lapte, brânză, fructe, legume, suc și bomboane.
Vor fi alese cele sănătoase și cele nesănătoase. Apoi li se va cere elevilor să explice de ce cred că anumite alimente sunt sănătoase,
- se vor preda cateva nume de alimente sănătoase pentru elevi în limba participanților,
- se va crea un calendar cu fructe și legume sănătoase. Fiecare țară va pregăti pentru 2 luni din an. Echipa noastră va trebui să pregătescă pentru lunile iulie și august. Materialul va fi trimis partenerilor din Spania cu două săptămâni înainte de activitate.
- se va vizita o piață tradițională locală pentru a afla mai multe despre produsele sănătoase. Elevii vor cumpăra produse alimentare proaspete și sănătoase pentru a pregăti salate când se întorc înapoi la școală.
- seara culturală. În timpul mobilității, participanții vor fi rugați să aducă cu ei specialități tradiționale din țara lor. Alimentele tradiționale din fiecare țară vor fi servite în școala gazdă.

2. Activitatea din luna iunie care va avea loc în Portugalia:
- la această activitate vor participa 4 cadre didactice,
- fiecare partener va pregăti obiceiurile alimentare de zi cu zi ale elevilor lor înainte de reuniune. Aceste obiceiuri vor fi discutate cu ceilalți reprezentanti.
- se va ține un seminar despre stilul de viață sănătos și beneficiile unor obiceiuri alimentare sănătoase și nesănătoase,
- se va viziona un film despre bolile asociate obiceiurile alimentare nesănătoase,
- Portugalia și ceilalți parteneri vor pregăti E-book –ul “Alimentația sănătoasă îți va schimba viața”
Programul s-a terminat cu evaluarea activității din școala gazdă.

ZIUA 4 /JOI/15/decembrie 2016:
Vizita la Efes (un oras antic grecesc)
Vizita la Casa Fecioarei Maria
Vizita la Șirince
Vizita la Kușadası
În toată această perioadă ne-am bucurat de ospitalitatea și de buna organizarea a activităților. Totul s-a desfășurat conform programului stabilt anterior întâlnirii, într-o atmosferă primitoare, călduroasă ceea ce ne-a făcut să ne simțim minunat și dornici să ne reîntoarcem.
ZIUA 5 /JOI/16/decembrie 2016: Plecarea partenerilor din aeroportul din Izmir

https://sites.google.com/site/erasmuspluska2healthykids
alygaby
 
Mesaje: 9
Membru din: 03 Mai 2012, 20:07

Re: Diseminare proiect ERASMUS PLUS KA2 Turnu Rosu SIBIU

Mesajde alygaby » 26 Feb 2017, 10:56

DISEMINARE PRIMA ACTIVITATE DE FORMARE DIN CADRUL
PROIECTULUI ERASMUS PLUS,, HEALTHY KIDS,,

În săptămâna 13 februarie-17 februarie 2017, în cadrul proiectului Healthy Kids, finanțat prin programul Erasmus+, Coțofană Daniel și Florea Bogdan elevi ai Centrului Școlar de Educație Incluzivă Turnu Roșu însoțiți de profesorii Năgăra Ramona și Dudaș Nela au participat la prima activitate transnațională de formare pe termen scurt a parteneriatului strategic pentru susținerea schimbului de bune practici în domeniul școlar în școala CEIP ANTONIO BUITRAGO GOMEZ din localitatea Cieza, regiunea Murcia, Spania.
La această mobilitate au participat elevi din cinci țări partenere: Turcia (țara coordonatoare), Spania, Polonia, Portugalia, România. Țările partenere Italia și Grecia nu au putut fi prezente la acastă primă activitate din motive obiective urmând ca la următoarele mobilități ale proiectului să participe.
Timp de cinci zile elevii coordonați de profesori au desfășurat activități interesante pe temele alimentației sănătoase și a importanței activităților sportive în viața de zi cu zi.

Întâlnirea de proiect a debutat cu vizitarea școlii, urmând discursul directorul școlii gazde care a adresat un cuvânt de bun venit tuturor participanților și a vorbit despre experiența, beneficiile și impactul proiectelor europene asupra elevilor instituției.
A urmat un workshop în care fiecare echipă și-a prezentat țara, orașul și școala, reușind astfel să-i familiarizeze pe ceilalți cu locurile natale.
S-a realizat Activitatea prânz la cutie - masa de prânz la cutie a fost pregătită cu o varietate de alimente sănătoase și nesănătoase, cum ar fi lapte, brânză, fructe, legume, suc, bomboane, chipsuri etc.. Elevii au ales alimentele sanatoase și li s-a cerut să explice de ce au făcut alegerile respective.
S-a vizitat o piață tradițională locală de unde s-au cumpărat fructe și legume proaspete, acestea fiind folosite la preparearea salatei (de fructe și de legume) în școală.
A avut loc o seară culturală în care toți partenerii și-au adus produse tradiționale care au fost atent pregătite, prezentate și savurate de toți participanții.
Nici activitățile sportive nu au lipsit din program. Elevii împreună cu cadrele didactice au jucat fotbal, volei, au urcat pe munte, au vizitat obiectivele turistice din localitate și din imediata apropiere a localității.
În cele cinci zile s-au atins obiectivele propuse pentru prima activitate transnațională de formare pe termen scurt a parteneriatului strategic pentru susținerea schimbului de bune practici în domeniul școlar. Gazdele au organizat activitățile în așa fel încât totul să se desfășoare într-o atmosferă caldă, relaxantă și în același timp profesională.
Următoarea activitate va avea loc în Portugalia, în luna iunie 2017. La această activitate vor participa patru profesori din fiecare școală parteneră.
alygaby
 
Mesaje: 9
Membru din: 03 Mai 2012, 20:07


Înapoi la Proiecte didactice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator