Optional pentru clasele I-IV

Limba straina studiata in scoala

Optional pentru clasele I-IV

Mesajde draguirina » 23 Ian 2017, 12:33

Am si eu o nelamurire. Pot propune un optional de lb. engleza la clasele I-II, in conditiile in care ei au deja lb. engleza ca lb. 1 inca din clasa pregatitoare? Dar la clasele III-IV, unde au doar lb. franceza ca lb. 1? Astept ceva lamuriri. Va multumesc
draguirina
 
Mesaje: 2
Membru din: 06 Apr 2010, 14:15

Re: Optional pentru clasele I-IV

Mesajde sportiv » 23 Ian 2017, 14:00

draguirina scrie:Am si eu o nelamurire. Pot propune un optional de lb. engleza la clasele I-II, in conditiile in care ei au deja lb. engleza ca lb. 1 inca din clasa pregatitoare? Dar la clasele III-IV, unde au doar lb. franceza ca lb. 1? Astept ceva lamuriri. Va multumesc

Conform planului de școlarizare în vigoare la clasele ciclului primar NU ESTE OBLIGATORIU NICIUN OPȚIONAL! În plan scrie 0-1 în dreptul CDȘ.Apoi opționalele se propun de către părinți/tutori (și) la sugestia cadrelor didactice. Un opțional la clasa I, de exemplu, presupune o zi / săpt. cu 5 ore. :oops: La celelalte clase (III-IV) , dacă propuneți, trebuie să vă încadrați în numărul maxim de ore și, de asemenea, trebuie ,,solicitate” și se încarcă programul săptămânal!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Optional pentru clasele I-IV

Mesajde draguirina » 24 Ian 2017, 13:34

Ok, am inteles. La clasa a IV-a sunt parintii care au cerut lb. engleza ca optional deja, iar la clasa a III-a ar fi o continuare a optionalului pe care l-au facut de la clasa I. Clasele respective au ca limba moderna 1, limba franceza, si isi doresc sa faca engleza. Va multumesc pentru raspuns.
draguirina
 
Mesaje: 2
Membru din: 06 Apr 2010, 14:15


Înapoi la Limba Engleza

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron